5 najczęstszych błędów popełnianych podczas nauki język...


Efektywna nauka języka

Jak to się dzieje, że niektórym nauka języków obcych przychodzi z łatwością i płynnie posługują się co najmniej dwoma, inni z kolei uczą się latami chociażby wszechobecnego dziś angielskiego. Niby coś umieją, sporo rozumieją, ale jak przyjdzie porozmawiać z obcokrajowcem albo napisać konkretnego maila, to mają ochotę zapaść się pod ziemię. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, powinieneś dokładnie przeanalizować i zmienić swój system nauki.


Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1

Zdobądź podstawy języka hiszpańskiego w kilka godzin, dzięki praktycznym ćwiczeniom. Opanuj słownictwo, gramatykę i przydatne zwroty. Zacznij się płynnie komunikować po hiszpańsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


Brak umiejętności wykorzystywania nabytej wiedzy językowej to powszechny problem, spowodowany różnymi zaniedbaniami i błędami popełnianymi zazwyczaj już na etapie przyswajania wiedzy. Większość nauczycieli mówi co należy robić, żeby opanować język. Warto jednak spojrzeć na sprawę również z przeciwnej strony i zastanowić się czego nie robić, by uczyć się efektywnie i osiągnąć naczelny cel, czyli móc komunikować się w danym języku.


Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy podczas edukacji językowej. Warto zapoznać się z nimi, żeby uniknąć bezowocnej nauki.

1. Nauka słówek bez kontekstu

Uczenie się słów wyjętych z kontekstu ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze jest trudniejsze, bo nie pokazuje użycia danego wyrazu w zdaniu. Po drugie nie daje możliwości tworzenia dodatkowych związków skojarzeniowych, które są bardzo cenne podczas nauki języka i znacząco przyspieszają zapamiętywanie

W angielskim występują np. czasowniki frazalne, których znaczenie różni się w zależności od użytego przyimka. Przykładowo „look for” to „szukać”, ale już „look after” oznacza zajmować się/opiekować kimś. Zdecydowanie łatwiej przyswoić sobie te zwroty, kiedy wiemy w jakim kontekście je zastosować niż „kuć” na pamięć.

2. Nauka jedynie podczas lekcji

Jeśli sądzisz, że wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu odbyć lekcję z lektorem by zacząć mówić w danym języku, musimy Cię rozczarować. Konieczna jest praca własna i regularny kontakt z językiem. Wcale nie chodzi tutaj o odrabianie nudnych zadań domowych, a o codzienną styczność, np. poprzez oglądanie filmów i seriali, czytanie artykułów i wiadomości, słuchanie podcastów lub radia.

Jeżeli nie uczysz się jedynie na własną rękę i planujesz zapisać się na kurs, wybierz taki, który proponuje ciekawe i różnorodne metody nauczenia. Dziś dobry kurs językowy powinien przede wszystkim oferować dostęp do materiałów online i możliwość nauki w elastycznym czasie - to ogromna wygoda i ułatwienie. Bardzo ważna jest także praktyka, interaktywne ćwiczenia oraz nowatorskie, praktycznie podejście do nauki.


3. Dążenie do perfekcjonizmu

Kolejny z podstawowych błędów podczas nauki języka. Jeżeli czekasz, żeby zacząć mówić do momentu, w którym będziesz w stanie wypowiadać się bez żadnych błędów, niestety – ta chwila nigdy nie nastąpi. Ogromna większość ludzi popełnia błędy językowe nawet posługując się własnym, ojczystym językiem.

Dlaczego więc chcemy być perfekcyjni, mówiąc w języku, którego dopiero się uczymy? Należy po prostu zaakceptować oczywisty fakt, że mówienie z błędami to naturalny etap nauki. Praktyka czyni mistrza, dlatego bierz udział w konwersacjach, możesz nawet mówić sam do siebie, a z czasem błędów będzie coraz mniej.

Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A2

Zobacz kurs

Kurs Japoński dla początkujących - gramatyka i słownictwo (N5)

Zobacz kurs

Kurs Japoński dla początkujących - zapamiętywanie, wymowa i zapis kanji (N5)

Zobacz kurs

4. Ignorowanie poprawnej wymowy

Bardzo wiele osób uczących się nowego języka ma ogromne problemy z wymową i ściśle z nią połączoną umiejętnością słuchania ze zrozumieniem. Nauka wymowy traktowana jest po macoszemu w większości polskich szkół publicznych, gdzie stawia się głównie na gramatykę i słownictwo pod egzamin końcowy.

Niestety niepoprawna wymowa zazwyczaj skutkuje brakiem skutecznej komunikacji, bo nawet jeśli znasz jakieś słowo, ale wypowiadasz je po swojemu, najprawdopodobniej nie zostaniesz zrozumiany.


5. Wiara w stereotypy

„Nie mam zdolności językowych” – nawet jeśli sam nie mówisz tak o sobie, z pewnością znasz kogoś, kto tłumaczy w ten sposób swoją słabą znajomość języków. Rzeczywiście istnieją osoby, które mają wyjątkowe predyspozycje w tej materii i z łatwością zostają poliglotami.

Istnieją także wybitni sportowcy i matematycy, nie oznacza to jednak, że pozostali, „zwykli” ludzie nie są w stanie nauczyć się języka obcego, pływania czy liczenia. Zrezygnuj z negatywnych przekonań, które już na starcie podcinają Ci skrzydła. Nie porównuj się z innymi, tylko wyznacz sobie cel i działaj z pełną wiarą we własne możliwości. Efekty nie biorą się z predyspozycji, a z konsekwentnej pracy.

Podsumowanie

Nauka języka obcego to złożony proces, wymagający różnych metod kształcenia. Ważne jest, by podjeść do tematu metodycznie i z właściwym podejściem, które pozwoli uniknąć podstawowych błędów. Nie polecamy w tym temacie spontaniczności. Znacznie lepiej sprawdzi się konkretny plan i praca z profesjonalnymi materiałami.