Business Intelligence - co to jest BI i jakie przynosi ...

Business Intelligence (w skrócie BI) to coraz bardziej popularny termin, w Polsce określany niekiedy jako „analityka biznesowa”. W dużym uproszczeniu jest to zbiór praktyk, działań oraz technologii, które umożliwiają przekształcanie surowych danych w użyteczne informacje biznesowe. Zdobytą w ten sposób wiedzę firma może wykorzystać w celu świadomego analizowania działań i podejmowania dalszych decyzji.


Kurs Jak zacząć karierę w Business Intelligence

Dowiedz się jak rozpocząć karierę analityka biznesowego i zdobyć dobrze płatną pracę w IT. Opanuj najlepsze narzędzia wykorzystywane w Business Intelligence i naucz się ich używać. Dowiedz się więcej


Warto podkreślić, że sam fakt zbierania danych w firmie i wykorzystywania ich nie oznacza jeszcze, że wdrożono w niej system BI. Nie istnieją chyba przedsiębiorstwa funkcjonujące w totalnym oderwaniu od danych. Jednak od przeglądania informacji na temat zysków, kosztów, ilości wejść na stronę internetową, czy działań konkurencji daleko jeszcze do profesjonalnej analityki biznesowej.

W procesach tych kluczową rolę odgrywają dedykowane systemy BI. Często są one tworzone jako aplikacje dostosowane do potrzeb i charakteru danej firmy. Na początku procedury inżynierowie IT dokładnie zapoznają się z firmą i procesami w niej zachodzącymi. Zbierane są informacje jakiego rodzaju dane powinny zasilić bazę oraz na jakich informacjach zależy kierownictwu oraz zespołowi. Mogą to być kwestie związane z optymalizacją finansową, sprzedażą produktów i usług, procesów organizacyjnych w firmie i wiele innych. Finalny etap to wdrożenie całego procesu i uruchomienie aplikacji.

Profity płynące z BI

Skoro wiemy już co kryje się pod pojęciem Business Intelligence i na czym polega instalacja takiego rozwiązania w firmie, wyjaśnimy jakie korzyści płyną z jego posiadana, czyli co można zyskać dzięki BI?

Dane oraz możliwość wyciągania wniosków na ich podstawie to jeden z najcenniejszych zasobów, umożliwiających skuteczne planowanie, które z kolei przekłada się na rozwój biznesu. Im lepiej dana firma potrafi przetwarzać dane, tym więcej korzyści zyskuje dzięki BI. Poniżej kilka przykładów:

  • Efektywniejsze zarządzanie firmą
  • Stały wgląd do danych dotyczących strategicznych obszarów przedsiębiorstwa np. zysków, kosztów, sprzedaży, zatrudnienia
  • Optymalizacja budżetu, poprawa nadzoru nad finansami
  • Lepsza ocena efektywności pracowników
  • Śledzenie trendów
  • Analiza konkurencji
  • Eliminacja marnotrawstwa, przekrętów i nadużyć
  • Wychwytywanie problemów oraz ich przyczyn, możliwość szybkiej reakcji
  • Skuteczne prognozowanie dotyczące działalności firmy i jej finansów
  • Większa transparentność i lepsza obsługa we wszystkich obszarach
  • Efektywniejszy pomiar kampanii marketingowych
  • Lepszy zwrot z inwestycji przy jednoczesnym obniżaniu kosztów

Kurs Excel i narzędzia BI - efektywna praca z danymi

Zobacz kurs

Kurs Power BI - podstawy analizy i wizualizacji danych

Zobacz kurs

Kurs Power BI - zaawansowane techniki analizy danych

Zobacz kurs

Rodzaje funkcjonalności

Aby móc w pełni wykorzystać szereg korzyści, które dostarcza BI, warto zadbać o to, żeby wdrożony system był jak najbardziej funkcjonalny i nieskomplikowany w obsłudze dla wszystkich użytkowników, bez względu na poziom ich wiedzy technicznej.

Wiele inteligentnych rozwiązań BI wyposażonych jest w funkcję umożliwiającą wizualizację danych. Pozwala to na automatyczne przekształcanie ich w sposób obrazowy, np. wykresy kołowe. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko zobaczyć i łatwo zinterpretować potrzebne informacje. Ponadto łatwiej w ten sposób wykorzystać dane, które mogłyby pozostać niezauważone w przypadku pracy z samymi liczbami, przy pomocy arkusza kalkulacyjnego.

Kolejna istotna kwestia to mobilna wersja aplikacji. Ciągły postęp cyfryzacji i rozwój technologii nie jest już niczym nowym, dlatego warto zadbać o to, aby cały zespół miał zawsze dostęp do danych, bez względu na miejsce pobytu i rodzaj wykorzystywanego urządzenia. Na rynku dostępne są zaawansowane rozwiązania BI z funkcją głosu i powiadomieniami w czasie rzeczywistym. Można nawet pokusić się o sztuczną inteligencję i spersonalizowanego asystenta, którego zadaniem będzie prawidłowa interpretacja potrzeb użytkowania i szybkie serwowanie rozwiązań.

Systemy Business Intelligence są wyposażone w liczne udogodnienia i funkcjonalności. Warto więc dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa, co pozwoli otrzymać rozwiązanie szyte na miarę. W dobie cyfryzacji BI jest kluczowe przy utrzymywaniu konkurencyjności na rynku. Znacząco ułatwia strategiczne zadania oraz pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych na wielu obszarach, co z kolei przekłada się na lepsze gospodarowanie budżetem i poprawę wyników firmy.