Instalacja frameworka Django

Django to popularny framework do tworzenia dynamicznych aplikacji internetowych. Napisany został z użyciem języka Python, posiada prostą modułową strukturę i umożliwia szybkie tworzenie webowych projektów przy użyciu niedużej ilości kodu. W tym artykule pokażemy jak zainstalować Django oraz wszystkie komponenty niezbędne do dalszej pracy. Opisana poniżej procedura dotyczy głównie systemu Windows.


Kurs Django - aplikacje webowe od podstaw

Poznaj od zera Django, jeden z najpopularniejszych frameworków Python i wykorzystaj jego możliwości do tworzenia dynamicznych aplikacji webowych. Dowiedz się więcej


Ponieważ Django napisane jest w Pythonie musimy rozpocząć od zainstalowania interpretera tego języka. Musimy pamiętać o tym, aby użyć właściwej wersji Python oraz Django (nie każda kombinacja będzie działać prawidłowo). W naszym przykładzie użyjemy Python 2.7 oraz Django 1.5. Rozpoczniemy od pobrania pakietu i zainstalowania Python z oficjalnej strony projektu: http://www.python.org/. Problem polega na tym, że w systemie Windows nie możemy w prosty sposób powiązać skryptów z interpreterem. Aby ten problem rozwiązać będziemy musieli edytować zmienne systemowe (tego typu zagadnienia omówiliśmy szczegółowo w kursie Kurs Django Framework).


Kolejnym etapem będzie instalacja frameworku Django. Najpierw pobierzemy archiwum ze strony projektu https://www.djangoproject.com/. Następnie pliki z archiwum musimy rozpakować do katalogu na dysku lokalnym (np. C:\Django). Upewnijmy się, że w tym katalogu znajduje się plik o nazwie setup.py. Jest to skrypt Python, którego użyjemy do zainstalowania Django. Zapamiętajmy ścieżkę dostępu do tego pliku.



Oczywiście tego skryptu nie możemy uruchomić za pomocą eksploratora systemu tylko musimy to zrobić za pomocą wiersza poleceń. Aby wywołać wiersz poleceń przechodzimy do menu Start, wybieramy polecenie „Uruchom” i wpisujemy cmd. Teraz przechodzimy do katalogu, w którym znajduje się wspomniany przed chwilą plik setup.py i uruchamiamy go za pomocą następującej komendy:


python setup.py install

Po chwili w wierszu poleceń powinno pojawić się podsumowanie. Framework Django został zainstalowany. Aby upewnić się, że proces instalacji przebiegł prawidłowo możemy wykonać następujące czynności:


  • Za pomocą wiersza poleceń przechodzimy do dowolnego katalogu.
  • Uruchamiamy interpreter wpisując komendę python
  • Importujemy framework Django za pomocą komendy import django
  • Wprowadzamy komendę django.VERSION
  • Jeśli w wierszu poleceń pojawi się numer wersji Django to mamy pewność, że instalacja przebiegła prawidłowo.