Plastik w morzach i oceanach – jak ograniczyć zużycie p...

Plastik jest tanim w produkcji i bardzo uniwersalnym materiałem. Po jego wynalezieniu, plastik w piorunującym tempie zaczął zastępować inne dotychczas używane surowce. Działo się to tak szybko, że w ciągu ostatnich 65 lat jego produkcja wzrosła z dwóch milionów do 348 mln ton rocznie1. Niestety duża część plastikowych wyrobów to produkty jednorazowe, które szybko stają się odpadami i stanowią ogromny problem dla środowiska.

Zagrożenia dla mórz i oceanów

Jaki jest największy problem związany z plastikowymi odpadami? Mogą rozkładać się nawet powyżej 1000 lat! Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że roczna produkcja plastiku idzie w miliony ton, łatwo dojdziemy do wniosku, że jest to gigantyczny problem dla naszej planety.

Niestety, ogromny udział odpadów z tworzyw sztucznych trafia do mórz i oceanów, gdzie powoduje masowe wymieranie zwierząt. Coraz częściej można usłyszeć o wielorybach, które umierają na skutek połknięcia dużej ilości plastikowych odpadów.

Najczęstszą przyczyną wymierania zwierząt (od ryb do ptaków i ssaków) jest jednak plastik rozkładający się w morzach. Drobinki rozkładającego się plastiku (tzw. mikropastik) są połykane przez zwierzęta i powodują ich zatrucie. Zagraża to również naszemu zdrowiu – substancje chemiczne zawarte w plastiku trafiają do organizmów ryb i innych zwierząt, które później spożywamy i w ten sposób szkodzą również nam samym.


Czy mogę coś zrobić żeby ograniczyć zużycie plastiku?

Oczywiście! Zmiany najlepiej zacząć od siebie. Oto kilka prostych czynności, które praktykowane regularnie i wytrwale mogą zrobić różnicę:

  • Skończ z plastikowymi reklamówkami – są nietrwałe i najczęściej używane jednorazowo. Zastąp je materiałową torbą wielokrotnego użytku.
  • Ogranicz kupowanie produktów w plastikowych opakowaniach – kupuj produkty na wagę (np. owoce, warzywa) i nie pakuj ich w plastikowe siatki. Wybieraj większe pojemności produktów o długiej dacie przydatności. Kupuj mydło w kostce - mydło w płynie pakowane jest w pojemniki z tworzyw sztucznych
  • Zrezygnuj z plastikowych butelek – woda z kranu najczęściej jest zdatna do picia. Możesz też zakupić specjalny filtr do kranu, albo dzbanek lub butelkę z filtrem. Korzystaj z butelki wielokrotnego użytku – pomożesz planecie i zaoszczędzisz pieniądze.
  • Skończ z plastikowymi słomkami –używaj papierowych zamienników lub kup metalową słomkę, której będziesz używać przez dłuższy czas.
  • Nie kupuj kawy i herbaty w plastikowych kubkach – zamiast tego skorzystaj z termosu.
  • Segreguj odpady – dzięki temu tworzywa sztuczne mogą zostać poddane recyklingowi i być ponownie wykorzystane.
  • Wybieraj ubrania z naturalnych materiałów jak np. bawełna. Odzież z poliestru również zawiera plastik.
  • Edukuj innych i przekonuj do działania – liczy się każda osoba!

Nie musisz wprowadzać wszystkich zmian od razu. Zacznij od małych kroków i stopniowo ograniczaj swoje zużycie plastiku. Pamiętaj, że każdy podjęty krok jest na wagę złota.

Plaże tonące w śmieciach, morza i oceany, w których jest więcej plastiku niż ryb – jeżeli nic nie zrobimy, tak niedługo będzie wyglądał nasz świat. Czasu jest coraz mniej, dlatego zacznij działać już teraz!



1) https://www.wwf.pl/ekonsumpcja/plastik