Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
10 korzyści ze znajomości Excela

10 korzyści ze znajomości Excela

Microsoft Excel to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych programów, z jakich korzystają dziś użytkownicy prywatni, ale przede wszystkim różne instytucje publiczne i przedsiębiorstwa. Mimo iż na rynku nie brakuje najróżniejszych arkuszy kalkulacyjnych, Excel wciąż ma się dobrze. To narzędzie niezbędne w rękach pracowników na wielu stanowiskach. Tak więc, jakie korzyści wiążą się z tak pożądaną przed pracodawców umiejętnością obsługi programu MS Excel?


Kurs Excel 2019 od podstaw

Poznaj Excel od podstaw w kilka godzin. Dowiedz się jak bez wysiłku wykonać kluczowe czynności, jak zautomatyzować pracę i jak rozpocząć przygodę z tabelami przestawnymi. Dowiedz się więcej


Korzyść 1: Kompetencja ceniona przez pracodawców

W wymaganiach stawianych przyszłym pracownikom, jakie można znaleźć w ogłoszeniach o pracę, znajomość programu Excel znajduje się nawet częściej niż posługiwanie się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Umiejętność korzystania z Excela jest bardzo ceniona i wymagana przez coraz liczniejszych pracodawców. Dlatego można stwierdzić, że znajomość programu MS Excel to nie tyle atut, ile obowiązek. Oczywiście im ten poziom jest wyższy, tym lepiej. Poszerzenie kwalifikacji w tym obszarze zwiększa szansę zatrudnienia na lepszym, dobrze płatnym stanowisku.

Excel wykresy i wizualizacja

Korzyść 2. Przydatny w wielu branżach

Program Excel głównie kojarzy się z pracą księgowych, którzy obok dedykowanego oprogramowania do księgowości korzystają także z arkusza kalkulacyjnego powstałego – w co trudno uwierzyć – w 1987 roku. Obok księgowych z Excela korzystają osoby zatrudnione w różnych branżach, zwłaszcza w obszarze pracy biurowej. To narzędzie, którego używają niemal wszyscy pracownicy kadr, sekretariatu, księgowi, specjaliści od analizy danych, doradcy finansowi, menedżerowie, administratorzy danych, logistycy czy analitycy finansowi. Excel ma tak wiele funkcji, że jest uniwersalny i przydaje się w wielu różnych branżach.

Korzyść 3. Oszczędność czasu

Według analiz Excel pomaga zaoszczędzić od kilku do kilkunastu godzin w miesiącu. Oczywiście to, jak wiele czasu można oszczędzić dzięki Excelowi, zależy m.in. od stopnia zaawansowania użytkownika i częstotliwości korzystania z programu. Jednak niewątpliwie pozwala on usprawnić codzienne obowiązki zawodowe, a zaoszczędzony czas spożytkować na inne zadania.

wizualizacja danych w excelu

Korzyść 4. Wzrost efektywności

Pracownicy korzystający w swojej pracy z usprawniających ją narzędzi i programów zyskują na efektywności. Jest tak również w przypadku programu Microsoft Excel. Dzięki wielu funkcjom Excel pozwala pracownikom sprawniej wykonywać swoje codzienne obowiązki. Wykonują oni ich więcej i są przy tym dokładniejsi.

Korzyść 5. Oszczędność finansowa

Usprawniona praca i zaoszczędzony w ten sposób czas to jednocześnie oszczędność finansowa. Zaoszczędzone godziny pracownik może przeznaczyć na inne działania. Oprócz tego korzystanie z Excela pozwala zaoszczędzić na etatach. To wszystko prowadzi do oszczędności dla firmy zatrudniającej pracowników ze znajomością programu MS Excel.

Kurs Makra i VBA w Excelu dla początkujących

Kurs Makra i VBA w Excelu dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Excel w Twojej firmie - praktyczne zastosowania

Kurs Excel w Twojej firmie - praktyczne zastosowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs Excel dla HR

Kurs Excel dla HR

Zobacz kurs Arrow

Korzyść 6. Automatyzacja pracy

Excel to narzędzie automatyzujące pracę. Pozwala na tworzenie własnych funkcji, rejestrowanie powtarzalnych procesów, dodawanie przycisków i skrótów klawiszowych, tworzenie inteligentnych formularzy i wiele więcej. Dzięki temu codzienna praca jest szybsza i efektywniejsza. Jednocześnie Excel daje możliwość ujednolicania używanych plików i szablonów, co jest ważne, kiedy nad dokumentem pracuje zespół złożony z dwóch lub więcej osób.

Korzyść 7. Wizualizacja danych

Dane liczbowe prezentowane w formie wizualnej (m.in. tabele, wykresy) są bardziej przejrzyste i czytelne nawet przy ich dużej ilości. Ułatwia to zrozumienie prezentowanych zestawień, bilansów czy raportów.

jak prezentować dane w excelu

Korzyść 8. Precyzja i dokładność obliczeń

O ile zostaną wykonane poprawnie, obliczenia i analizy wykonywane w programie MS Excel nie są obarczone błędem, jak jest to w przypadku ręcznych tego typu czynności. Błędne wyliczenia mogą pociągać za sobą kolejne złe decyzje niekorzystne dla firmy.

Korzyść 9. Kursy, szkolenia, biblioteki

W związku z ogromną popularnością i uniwersalnością, z Excela korzystają miliony ludzi na całym świecie. Dzięki temu na rynku jest mnóstwo materiałów, które pozwalają nauczyć się obsługi MS Excel od podstaw, czy podnieść poziom kompetencji w tym zakresie. Kursy, szkolenia, webinary, warsztaty – jest tego mnóstwo. W rozwiązywaniu problemów można też liczyć na pomoc szerokiej, międzynarodowej społeczności.

Korzyść 10. Excel w życiu codziennym

Program Excel przede wszystkim jest wykorzystywany w sferze zawodowej. Jednak umiejętne gromadzenie i prezentowanie danych, wykonywanie obliczeń, tworzenie tabel, wykresów itp. pomoże też w życiu codziennym (np. wyliczenia domowego budżetu, szacowanie miesięcznych wydatków, symulacja kredytu, prowadzenie diety). Umiejętność korzystania z Excela na co dzień ułatwia prowadzenie statystyk, czy wykonywanie obliczeń oraz symulacji. Niewątpliwie pozwala oszczędzać czas i daje dużą satysfakcję.

microsoft excel

Podsumowując, bezsprzecznie Microsoft Excel jest jednym z lepszych programów do pracy biurowej, zwłaszcza do wykonywania najróżniejszych obliczeń, tabel, wykresów czy analiz. Co jest kluczowe, biegła lub przynajmniej średnio zaawansowana znajomość Excela to atut przy aplikowaniu na dane stanowisko bowiem program automatyzuje i przyspiesza pracę. Jak widać powyżej, korzyści z pracy z Excelem jest naprawdę mnóstwo.


Opublikowane 2 lutego 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!