Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
10 (prawie) darmowych sposobów na dochód pasywny

10 (prawie) darmowych sposobów na dochód pasywny

Jest marzeniem wielu osób, niektórym kojarzy się głównie z inwestowaniem dużych kwot w nieruchomości. Zarabianie pasywne, bo o nim mowa może sprawdzić się jako dodatkowe źródło dochodu, a w niektórych przypadkach wręcz zastąpić pracę na etacie. Czym jest dochód pasywny? Jak można go uzyskać bez inwestycji dużych kwot? Przedstawiamy 10 sposobów.


Kurs WordPress - tworzenie stron od podstaw

Stwórz samodzielnie nowoczesną stronę z WordPress i naucz się nią zarządzać. Dowiedz się jak wykorzystać najlepsze wtyczki, instalować motywy i wdrożyć stronę na serwer. Dowiedz się więcej


Co to jest dochód pasywny?

O dochodzie pasywnym mówimy wtedy, gdy jednorazowo wykonana praca, wysiłek, czy inwestycja przynosi nam zysk przez dłuższy okres czasu. Oczywiście możemy posiadać kilka źródeł pasywnego dochodu, co przełoży się na większe zarobki. Choć brzmi to bardzo optymistycznie, zarabianie w tym modelu, najczęściej wiąże się z dużym nakładem pracy, czasu, a nierzadko również pieniędzy. W tym wpisie skupimy się na sposobach, dzięki którym będziesz mógł zbudować pasywne źródło dochodu, bez dużych nakładów finansowych. Oto one!

1. Blog

Posiadanie popularnego bloga daje wiele możliwości na uzyskanie pasywnego dochodu. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest udostępnianie powierzchni reklamowej np. poprzez Google AdSense. Na czym to polega? Na Twoim blogu będą pojawiały się reklamy, a Ty będziesz otrzymywał wynagrodzenie za każde ich kliknięcie lub wyświetlenie.

Bloga możesz również wykorzystać do polecania produktów różnych marek. Firmy dawno zauważyły, marketingowy potencjał blogów i chętnie wchodzą we współpracę z blogerami. Oczywiście najlepiej, jeżeli tematyka bloga będzie powiązana z polecanymi produktami. Na blogu możesz również udostępniać linki afiliacyjne i otrzymywać prowizję ze sprzedaży promowanych produktów. Niektóre marki zapłacą Ci również za możliwość opublikowania gościnnego wpisu na Twoim blogu. Dlaczego? Ponieważ jest to skuteczna forma promocji, a dodatkowo umożliwia pozyskanie linku prowadzącego do swojej witryny, co jest bardzo ważne przy pozycjonowaniu strony.

zarabianie na blogu

2. Kursy online

E-learning jest coraz popularniejszą formą nauki, a jednocześnie dochodowym zajęciem dla wielu autorów kursów online. Raz stworzone szkolenie może zarabiać pieniądze przez długi czas. Jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem szkolenia online, ale nie wiesz czy sobie poradzisz, bez obaw! Nie musisz być znaną postacią, czy internetowym autorytetem. Wystarczy, że specjalizujesz się w konkretnym temacie (np. jest on związany z Twoją codzienną pracą). Oczywiście sprzedaż kursu może się wiązać z różnymi kosztami - stworzeniem platformy, obsługą płatności, zwrotów, marketingiem… Ale wcale nie musi! Istnieją serwisy, które pozwalają na dodanie swojego kursu do oferty i zarabianie na jego sprzedaży.

Idealnym przykładem jest eduj.pl - polska platforma e-learningowa, która umożliwia autorom wrzucenie swojego kursu na stronę i zarabianie na każdym sprzedanym egzemplarzu szkolenia. Co więcej rejestracja i dodanie kursu na platformę są zupełnie darmowe, a tematyka praktycznie dowolna. Poza tym eduj.pl obsługuje wszystkie procesy związane ze sprzedażą kursu - zapewnia wsparcie marketingowe, czy obsługę klienta i płatności. Autorom kursów pozostaje skupić się na tworzeniu jak najlepszych szkoleń online!

Zarabianie na tworzeniu kursów online

3. Programy partnerskie

Wspomnieliśmy już o nich w kontekście zarabiania na blogu - i rzeczywiście połączenie tych dwóch metod może dawać świetne rezultaty. Jednak do zarabiania na programach partnerskich wcale nie musisz posiadać popularnego bloga, czy strony internetowej. Programy partnerskie polegają na polecaniu produktów lub usług, w zamian za co otrzymujesz prowizję ze sprzedaży. W praktyce, najczęściej polega to na udostępnianiu linku do zakupu - gdy klient kupi dany produkt, korzystając z Twojego linku, otrzymasz określony procent od wartości produktu.

Programy partnerskie są jednym z najpopularniejszych sposobów na zarabianie w internecie. Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił w tym modelu, polecamy nasz program partnerski strefakursów.pl, w ramach którego otrzymasz aż 50% prowizji ze sprzedaży!

4. Książka

Umiesz ciekawie pisać? Jesteś specjalistą w danej dziedzinie? Wykorzystaj to i napisz książkę! Wydanie jej drukowanej wersji może wymagać sporego nakładu finansowego i wiązać się z dużym ryzykiem, ale do wyboru pozostają jeszcze inne formy - ebook i audiobook. Ludzie coraz częściej przekonują się do elektronicznych wersji książek - są one łatwo i szybko dostępne, a najczęściej również tańsze od papierowych odpowiedników.

Stworzeniem i sprzedażą e-booka możesz zająć się w stu procentach samodzielnie, podobnie jak przerobieniem go na audiobook. Wystarczy, że sam nagrasz materiał audio, czytając treść publikacji - oczywiście musisz zadbać o dobrą jakość dźwięku. W ten sposób zyskasz dodatkowy produkt, a raz podjęty wysiłek może przynosić korzyści finansowe przez długi czas.

zarabianie na e-booku

5. Podcast

W ostatnim czasie słuchanie podcastów jest niezwykle modne, a ich popularność ciągle rośnie. Do rozpoczęcia nagrywania wystarczy niezłej klasy mikrofon, komputer i program do edycji dźwięku - np. darmowy audacity. Ale jak na tym zarobić?

Głównie przez lokowanie produktu. Znane marki coraz częściej decydują się na współpracę z podcasterami, którzy w zamian za wynagrodzenie promują określone usługi i produkty w swoich audycjach. Oczywiście stawki uzależnione są od popularności podcastu.

6. Kanał YouTube

Prowadzenie popularnego kanału na YouTube daje podobne możliwości, co posiadanie znanego bloga. Z tą różnicą, że ludzie coraz mniej chętnie czytają, a z większym entuzjazmem podchodzą do oglądania treści wideo. Jeżeli masz pomysł na ciekawy kanał, a wystąpienia przed kamerą nie sprawiają Ci problemu, może to być strzał w dziesiątkę.

YouTube daje Ci możliwość zarabiania za wyświetlanie reklam w Twoich filmach. Poza tym możesz nawiązywać współpracę ze znanymi markami, które zapłacą Ci za promocję i polecanie produktów. Możesz również umieszczać linki do zakupu produktów z programów partnerskich np. na kartach, czy w opisie filmu. Wyjątkowo dobrze mogą się tu sprawdzić różnego rodzaju recenzje, testy, czy rankingi produktów.

Własna aplikacja - od pomysłu do zarabiania

Własna aplikacja - od pomysłu do zarabiania

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak prowadzić kanał na YouTube i zarabiać

Kurs Jak prowadzić kanał na YouTube i zarabiać

Zobacz kurs Arrow
Kurs Własny podcast od A do Z

Kurs Własny podcast od A do Z

Zobacz kurs Arrow

Możesz również zachęcić członków swojej społeczności do udzielenia dobrowolnej darowizny (np. poprzez Patronite). Niektórzy YouTuberzy udostępniają treści premium dla widzów regularnie wspierających ich kanał.

zarabianie na kanale youtube

7. Gra lub aplikacja mobilna

Jeżeli posiadasz odpowiednie umiejętności i ciekawy pomysł możesz stworzyć grę lub aplikację mobilną. Znane są sytuacje, gdy appki lub gry stworzone przez pojedyncze osoby zyskały wielką popularność, a ich autorzy zarobili ogromne pieniądze.

Konkurowanie z profesjonalnymi wydawcami gier, czy aplikacji prawdopodobnie będzie dość trudne, ale z oryginalnym pomysłem i odrobiną szczęścia można osiągnąć naprawdę dobre dochody. Jak na tym zarobić? Poprzez wyświetlanie reklam w grze albo aplikacji lub jej odpłatne udostępnienie do pobrania.

8. Domeny

Kupowanie wartościowych domen również może być dobrym pomysłem na uzyskanie dochodu pasywnego. Sztuka polega na wyborze chwytliwej nazwy, która w przyszłości będzie pożądana np. przez jakąś markę lub organizację, która zechce ją od nas odkupić.

Innym sposobem może być przechwytywanie wartościowych domen z dobrą historią - mają one zdecydowanie większą wartość, ponieważ ich pozycjonowanie jest dużo łatwiejsze i zajmuje mniej czasu niż w przypadku zupełnie nowych domen bez historii.

Handel domenami cały czas zyskuje na popularności, co wiąże się ze wzrostem konkurencji. Dlatego zarabianie na domenach wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.

9. Społeczność w social mediach

Stworzenie zaangażowanej społeczności wokół danego tematu, czy osoby może stanowić idealny punkt wyjścia do uzyskania pasywnego źródła dochodu. Jeżeli prowadzisz popularny fanpage lub liczną grupę na facebooku, albo posiadasz znany profil na instagramie, jesteś o krok od celu. Jak spieniężyć popularność w mediach społecznościowych?

Oczywiście znowu świetnym pomysłem będzie współpraca ze znanymi markami. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj profile na instagramie o tematyce modowej i kosmetycznej. Poza tym media społecznościowe mogą być świetnym miejscem do polecania produktów w ramach programów partnerskich. Możesz w tym celu wykorzystać np. popularne grupy na Facebooku.

społeczność w mediach społecznościowych

10. Dropshipping

W ostatnich latach dropshipping stał się niezwykle popularny. Jest to model sprzedaży, który nie wymaga praktycznie żadnego wkładu finansowego, czy magazynowania towaru. Gdy klient dokona u nas zakupu, informacja zostaje przekazana do producenta lub hurtowni, która zajmie się skompletowaniem i wysyłką zamówienia.

Dzięki temu nie musimy ryzykować własnymi środkami (kupujemy jedynie towary, które zamawiają nasi klienci), a dodatkowo unikamy kosztów związanych z magazynowaniem produktów i obowiązków takich jak pakowanie, czy wysyłka towaru. Model dropshippingowy daje ogromne możliwości automatyzacji, a jeżeli uda Ci się uzyskać odpowiednio wysokie przychody, możesz zredukować swój nakład pracy nawet do zera, zlecając zadania związane z marketingiem, czy obsługą klienta na zewnątrz.

Jak prowadzić fanpage na Facebooku

Jak prowadzić fanpage na Facebooku

Zobacz kurs Arrow
Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zbudować znaną markę online

Kurs Jak zbudować znaną markę online

Zobacz kurs Arrow

Sposobów na zbudowanie pasywnego źródła dochodu jest wiele. W tym wpisie zaprezentowaliśmy tylko kilka przykładów. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednej metody, a niektóre z powodzeniem możesz, ze sobą łączyć. Pomimo że zarabianie pasywne wymaga wiele cierpliwości i nie jest dla każdego, z pewnością może stanowić dodatek do pracy na etacie, zabezpieczenie na trudne czasy, a w niektórych przypadkach nawet główne źródło dochodu.


Opublikowane 29 października 2021 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!