Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Z pewnością każdy z nas ma niezaplanowane wydatki, na które niestety często potrzebny jest kredyt. Wielu z nas nie wie jak dobrze oszczędzać pieniądze. A to wbrew pozorom nie jest aż takie trudne. Jeżeli mamy stałą pracę, wystarczy zmienić kilka nawyków z naszego życia, aby zacząć oszczędzać. I nie ma co czekać na lepszy moment - zacznij oszczędzać już dziś! Istnieje wiele prostych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy i powiększenie swojego budżetu. Oto 10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy.


AliExpress - tanie zakupy z Chin

Poznaj olbrzymią ofertę AliExpress i dowiedz się jak oszczędzać na zakupach z Azji Dowiedz się więcej


1. Zaplanuj budżet

Wielu z nas nie planuje miesięcznego budżetu, a to spory błąd. Wiedząc, jakie mamy wpływy, warto rozpisać, jaką kwotę wydamy na poszczególne sektory - zakupy spożywcze i produkty pierwszej potrzeby, opłaty, leki, paliwo. To są najważniejsze punkty planowania budżetu. Następnie wiedząc, jaką mamy kwotę wolną, możemy zaplanować wydatki mniej potrzebne, takie jak ubrania czy przyjemności. Aby zacząć oszczędzać, wystarczy z wolnej kwoty odłożyć jakąś część na oszczędności, a resztę zaplanować. Wiele osób, które nie planują budżetu, wydają pieniądze na bieżąco, także na mało potrzebne rzeczy i w ten sposób nie oszczędzają, bo pieniądze szybko się "rozpływają".

oszczędzanie pieniędzy

2. Anuluj automatyczne subskrypcje i członkostwa

Być może płacisz za zbyt wiele subskrypcji, na przykład Netflix, Spotify, czy masz zbyt wiele opłat członkowskich, np. siłownia, karnet na basen. Zastanów się, czy w pełni z nich korzystasz i czy przypadkiem nie przepłacasz. Być może oglądasz filmy czy seriale tylko w weekend i to nie każdy? Może lepszą opcją jest wykupienie tygodniówki, czy jednorazowego dostępu. Zróbcie sobie maraton filmowy, a przy tym oszczędzajcie.

3. Zrezygnuj z nałogów

Wielu z nas ma nałogi i to czasem dość kosztowne, np. papierosy. Odbija się to również na Twoim zdrowiu. Nie mówię tu, żeby nie napić się filiżanki kawy czy dwóch dziennie, ale niektórzy znacznie przesadzają z ilością kofeiny. To samo dotyczy alkoholu, czy innych uzależnienia (np. hazard). Być może warto zainwestować na przykład w tabletki pozwalające rzucić palenie, lub zapłacić za leczenia uzależnienia. Z pewnością skorzystają na tym nie tylko nasze finanse.

rezygnacja z nałogu

4. Oszczędzaj prąd i wodę

Naucz się oszczędzać wodę i prąd. Możesz kupić ładowarkę słoneczną do laptopa, telefonu. Warto też wyrobić sobie nawyk gaszenia światła i wyłączania z prądu urządzeń, jeśli z nich nie korzystamy (jesteśmy w pracy, dłużej poza domem). Korzystaj z oświetlenia LED. Jeśli masz dużą rodzinę, warto zainwestować w zmywarkę oraz prysznic zamiast wanny.

5. Zmniejsz opłaty

Przeanalizuj koszty związane z opłatą za prowadzenie konta, dostawcę energii, internetu, telewizji, telefonu, ubezpieczenia. Konkurencja na rynku rośnie, dlatego wiele firm oferuje ciekawe oferty, ciągle je aktualizując. Być może znajdziesz coś tańszego, nie koniecznie na gorszych zasadach? Wiele banków oferuje darmowe konta bankowe.

6. Rób zakupy na wyprzedażach i przez internet

Robiąc większe lub droższe zakupy, porównaj kilka opcji i kilka sklepów. Nie rób zakupów w pierwszym sklepie. Być może u konkurencji znajdziesz tę samą lodówkę taniej (bo akurat na ten model jest promocja). Jeśli sklep oferuje zakupy online, również sprawdź cenę produktu w sklepie online (często różni się od tej stacjonarnej).

black friday

7. Gotuj sam

Jedzenie na mieście jest co prawda bardzo wygodne, ale drogie. Jeśli od czasu do czasu wyjdziesz z rodziną do restauracji, nic się nie stanie, ale zastanów się nad częstym odwiedzaniem takich miejsc. Jedzenie domowych potraw jest też z pewnością zdrowsze. W restauracjach różnie bywa jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków. Masz również możliwość wybrania najświeższych produktów. Możesz także ugotować na kilka dni.

Kurs Jak prowadzić budżet domowy i oszczędzać pieniądze

Kurs Jak prowadzić budżet domowy i oszczędzać pieniądze

Zobacz kurs Arrow
Podstawy inwestowania na giełdzie

Podstawy inwestowania na giełdzie

Zobacz kurs Arrow
Jak zarabiać przez internet jako freelancer

Jak zarabiać przez internet jako freelancer

Zobacz kurs Arrow

8. Zrób to sam...

Zanim wydasz pieniądze, aby zapłacić za nowy fotel, stół na działkę, czy usługę fachowca, zastanów się, czy nie możesz zrobić jej sam lub z pomocą kogoś z rodziny. Wiele zepsutych rzeczy da się samemu naprawić, aby przedłużyć ich żywotność. Ochronimy również w ten sposób środowisko, a także będziemy mieć ogromną satysfakcję, że zrobiliśmy coś sami. Jeśli sami nie damy rady, popytajmy znajomych, sąsiadów i członków rodziny. Z pewnością zrobią coś dla nas taniej niż większość fachowców.

9. Odwiedzaj bibliotekę

Jeśli jesteś zapalonym czytelnikiem, ogranicz kupowanie książek. Są one drogie i z pewnością większość z nich przeczytasz raz. Oczywiście fajnie jest mieć w domu pokaźną bibliotekę, pełną fajnych pozycji, jednak nie musimy z tym przesadzać. Średni koszt książki to 40 zł, dlatego warto odwiedzić biblioteki. Można również zakupić sobie czytnik i wykupić abonament na e-booki. Z pewnością wyjdzie taniej!

czytanie książek z biblioteki

10. Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

Za małe spodnie, meble, telefon, komputer… Wszystko, co już Ci nie służy warto sprzedać. Być może ktoś właśnie tego szuka. Zawsze pieniądze ze sprzedaży możesz zainwestować w nowe rzeczy. Jeśli planujesz zakupy, także możesz przejrzeć ogłoszenia innych osób. Być może ktoś chce się pozbyć stołu, jaki pasuje do Twojej jadalni, a z pewnością będzie tańszy niż w sklepie. Czasem można kupić całkiem nowe rzeczy za mniejsze pieniądze (nietrafiony prezent, źle przemyślane zakupy).


Opublikowane 21 września 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!