Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
10 sposobów na radzenie sobie ze stresem

10 sposobów na radzenie sobie ze stresem

Może być motywujący, gdy pojawia się chwilowo i nie przybiera nadmiernie na sile. Może też mieć działanie destrukcyjne i szkodliwe dla zdrowia. Uczucie znane nam wszystkim już od dzieciństwa - stres. Wywołują go nieprzyjemne doświadczenia, trudny okres w szkole, napięta atmosfera w pracy, brak płynności finansowej lub kłopoty ze zdrowiem. Gdy jego poziom zaczyna rosnąć, a komfort życia spada - należy szukać rozwiązania. Oto nasza propozycja 10 sposobów na radzenie sobie ze stresem.


Kurs Mindfulness - trening uważności od podstaw

Rozpocznij trening mindfulness i zacznij żyć bardziej świadomie. Popraw koncentrację, zwiększ produktywność i zredukuj stres. Naucz się kontrolować swoje emocje i prowadź szczęśliwe życie. Dowiedz się więcej


Sposób na stres #1: Sport

Nie przypadkiem sport zajął pierwszą pozycję na liście. Aktywność fizyczna jest naturalnym lekiem, który działa wielotorowo. Podczas wysiłku w organizmie uwalniane są endorfiny, dzięki czemu poprawia się nastrój i samopoczucie. Jednocześnie, polepsza się kondycja fizyczna, maleje ryzyko depresji i schorzeń układu sercowo-naczyniowego - który najbardziej jest narażony na negatywne skutki długotrwałego stresu. Na jaki sport się zdecydować? Taki, który przynosi najwięcej satysfakcji i nie będzie wymuszony. Zalecane są ćwiczenia aerobowe, np. pływanie, crossfit, bieganie, aerobik, zumba, taniec.

sport - sposób na stres

Sposób na stres #2: Rozpracuj swój stres

Najłatwiej jest znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem, gdy jesteśmy świadomi jego źródeł. Niewiele potrzeba: wystarczy kartka, długopis i kilka wolnych chwil. Zapisz wszystkie czynniki, które powodują, że się niepokoisz i po kolei je przeanalizuj. Zastanów się, jak możesz je rozwiązać i zacznij działać. Może się okazać, że w krótkim czasie na długiej liście zmartwień zostanie zaledwie kilka punktów.

Sposób na stres #3: Hobby

W nieustannie trwającym potoku myśli trudno jest znaleźć chwilę wytchnienia. Oderwij się od codziennych czynności i znajdź czas na zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność. Własne hobby pozwoli Ci się wyciszyć, zająć myśli, podniesie Twoją samoocenę i poczucie wartości. Być może, przy okazji rozwiniesz lub zyskasz umiejętności, które dadzą Ci nowe perspektywy i możliwości.

hobby - sposób na stres

Sposób na stres #4: Medytacja

Medytacja może się kojarzyć z koniecznością wieloletniej nauki i ścisłego podążania za określonymi wytycznymi. W rzeczywistości, jest to bardzo prosty i skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem w kilka chwil. Zacznij od kilku minut dziennie - zatrzymaj się, usiądź wygodnie, zamknij oczy, głęboko oddychaj i poprowadź myśli w przyjemnym kierunku. Natychmiast zauważysz, że ciało się rozluźnia, a poziom stresu spada. Wykonuj to ćwiczenie regularnie, a Twoja odporność na stres wzrośnie.

Sposób na stres #5: Joga

Uprawianie jogi ma dobroczynny wpływ na ciało i umysł. Wycisza, pozwala zapanować nad emocjami i uporządkować myśli. Niezmiennie od kilku lat joga bije rekordy popularności, dzięki czemu stała się dostępna dla wszystkich. Bez trudu można znaleźć wskazówki dla początkujących i dopasować program ćwiczeń do własnych możliwości.

joga - sposób na stres

Sposób na stres #6: Akupresura

Zgłębienie kilku tajników akupresury może rozwiązać wiele bolączek dnia codziennego. Odpowiedni ucisk zażegna ból głowy lub zęba, może też stać się Twoim ulubionym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Aby pozbyć się napięcia i odczuć błogi relaks, zaciśnij lewą dłoń w pięść, układając kciuk na palcu wskazującym. Uciskaj miejsce styku kciuka z palcem wskazującym przez 30 sekund, po czym wykonaj tę samą czynność na prawej dłoni.

Kurs Work-life balance - jak zachować równowagę w życiu

Kurs Work-life balance - jak zachować równowagę w życiu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Inteligencja emocjonalna - jak radzić sobie z emocjami

Kurs Inteligencja emocjonalna - jak radzić sobie z emocjami

Zobacz kurs Arrow

Sposób na stres #7: Masaż

Masaż relaksacyjny przynosi ukojenie dla napiętych mięśni, rozluźnia i uspokaja. Jeśli nie chcesz lub nie możesz wybrać się do profesjonalnego masażysty, możesz wykonać automasaż. Samodzielnie rozmasuj mięśnie karku i ramion, możesz również poprosić o to bliską osobę.

Masaż - sposób na stres

Sposób na stres #8: Rozmawiaj

Dzielenie się z bliskimi swoimi problemami ma moc terapeutyczną. Podczas rozmowy masz szansę spojrzeć z innej perspektywy na sprawy, które wzbudzają w Tobie niepokój i wywołują stres. Możesz też poznać inny punkt widzenia i możliwe rozwiązania, których samodzielnie być może nie dostrzegasz.

Sposób na stres #9: Ciepła kąpiel

Możesz stworzyć prawdziwe centrum relaksu we własnym domu. Sama ciepła kąpiel pozwoli Ci się odprężyć i ukoić nerwy, jednak w połączeniu z relaksującą muzyką i odpowiednim olejkiem eterycznym, będzie niezawodnym sposobem na każdy stres. Kilka kropli olejku lawendowego, różanego lub geranium dodaj do wody lub odparuj w kominku zapachowym - pamiętaj jednak, aby wybierać olejki naturalne.

sposób na stres - ciepła kąpiel

Sposób na stres #10: Zmień sposób myślenia

Najprostszy (lub najtrudniejszy) sposób z naszej listy, to wypracowanie zdolności do zachowania dystansu. Daj sobie przyzwolenie do popełniania błędów, oczekuj od siebie bycia dobrym, lecz nie perfekcyjnym. Zaakceptuj również fakt, że pomimo usilnych starań, nie na wszystko masz wpływ. Wróć do punktu #2 i zastanów się, czy lwią częścią Twoich zmartwień nie są właśnie te, które są niezależne od Ciebie?


Znasz już 10 sposobów na radzenie sobie ze stresem. Wszystkie naturalne, łatwo dostępne i gotowe do zastosowania od zaraz, w zaciszu własnego domu. Wybierz ulubione wśród nich, wpleć je w swój codzienny harmonogram i przekonaj się, jak dobroczynny wpływ na ciało i umysł ma spokój.


Opublikowane 28 lipca 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!