Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
10 sposobów na rozwój swoich kompetencji

10 sposobów na rozwój swoich kompetencji

Posiadanie i rozwój kompetencji jest bardzo ważny, szczególnie teraz kiedy rynek pracy zmienia się tak gwałtownie. Kompetencje to ogół wiedzy, umiejętności i doświadczenia jakie posiada każdy z nas. O ile doświadczenie nabywamy z czasem, umiejętności i wiedzę możemy pogłębiać nieustannie. Zastanawiasz się jak to zrobić? Oto 10 sposobów na rozwój kompetencji, z których każdy może skorzystać.


Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Dowiedz się jak uczyć się efektywnie, szybciej przyswajać wiedzę i zapamiętywać informacje na dłużej. Poznaj sprawdzone sposoby na zwiększenie motywacji i koncentracji. Dowiedz się więcej


Samorozwój poza domem:

1. Kursy, seminaria

Częsty udział w tego typu wydarzeniach to dobry sposób na naukę i samorozwój. Zdarza się, że są one organizowane bezpłatnie, lub istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Urzędu Miasta lub Pracy. Dzięki nim możesz nie tylko zdobyć wiedzę, ale także poznać innych ludzi, dla których rozwój kompetencji jest równie ważny. Wiele organizacji po ukończeniu kursu wystawia certyfikat, potwierdzający nabycie nowych umiejętności.

2. Networking, spotkania branżowe

Udział w organizowanych spotkaniach networkingowych to szansa na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach. Możliwość rozmowy i wymiany poglądów pozwala na nawiązanie współpracy. A co za tym idzie - na wykorzystanie zdobytych umiejętności i dalszy rozwój kompetencji w praktyce.

3. Mentor

Znajdź osobę, która osiągnęła już więcej od Ciebie i jest gotowa podzielić się z Tobą swoją wiedzą. Wskaże Ci co warto robić, czego unikać, na czym się skupić. Zwróci uwagę na błędy jakie popełniasz i pomoże znaleźć rozwiązanie. Warto poszukać życzliwej osoby w najbliższym otoczeniu, wśród współpracowników lub przyjaciół. Ktoś kto sam dba o własny samorozwój na co dzień, wie jak ważne jest korzystanie z porad innych i chętnie wesprze Twoje działania.

kobieta pracująca z mentorem

4. Nowe projekty

Najlepiej uczymy się doświadczając nowych rzeczy, dlatego warto angażować się w nowe projekty i działania. Na początku często to, co nowe może wydawać się trudne i niemożliwe. Próbowanie nowych rzeczy pozwala na zdobycie doświadczenia. Nawet popełnianie błędów pozwoli Ci na rozwój kompetencji. Dzięki próbom przekonasz się, co musisz poprawić, czego nauczyć i co możesz zrobić lepiej następnym razem.

praca nad projektem

5. Studia / szkoły

Jeżeli swój samorozwój traktujesz bardzo poważnie i zależy Ci na uzyskaniu dyplomu i potwierdzeniu swoich umiejętności warto zastanowić się nad ukończeniem studiów. Często dobrym rozwiązaniem są studia podyplomowe, które są krótsze i koncentrują się na konkretnym obszarze wiedzy, np. psychologia sportu, prawo podatkowe. Masz pewność, że wiedzę przekazują Ci kompetentne osoby. A otrzymany dyplom po ukończeniu szkoły ułatwi Ci dalszą realizację swoich celów.


Samorozwój w domowym zaciszu:

1. Kursy online

W sieci masz do dyspozycji dużo płatnych i darmowych kursów, składających się z zestawu lekcji do przerobienia, które mają na celu rozwój kompetencji, np. sprzedażowych. Wiedza przekazana jest w przystępny sposób - stopniowo odsłuchujesz lub oglądasz kolejne lekcje. Uczysz się w wybranym przez siebie czasie, robisz notatki i możesz powtarzać materiał, przez co dużo łatwiej zapamiętasz nowe informacje.

nauka z kursu online

2. Webinary

Transmisje video, często darmowe, do których dostęp otrzymujesz po udostępnieniu swojego maila to łatwy sposób na rozwój kompetencji, zarówno twardych jak i miękkich. Często webinary prowadzone są przez praktyków z doświadczeniem, a czerpanie od innych to najszybsza metoda na samorozwój. Prowadzący webinar zazwyczaj nagrywają swoje wystąpienie, więc możesz odtworzyć je w dogodnym dla siebie czasie.

Title course

Kurs Skuteczny menedżer - kluczowe kompetencje

Zobacz kurs Arrow
Title course

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow

3. Coaching

To współpraca z wykwalifikowaną osobą. Dzięki regularnym spotkaniom będzie pomagała znaleźć Ci sposoby na rozwój kompetencji, szczególnie tych, które są Ci najbardziej potrzebne. Razem wyznaczycie cele, a poczucie, że ktoś monitoruje Twoje postępy i wspiera Cię w dążeniu do ich realizacji przyspieszy Twój samorozwój i zmotywuje Cię do dalszego działania.

4. Książki / audiobooki / prasa branżowa

Czytanie to najprostszy sposób na samorozwój. Obecnie na rynku jest mnóstwo literatury fachowej, która pozwala na pogłębienie i rozwój kompetencji w zakresie psychologii, zarządzania ludźmi czy sprzedaży. Wielu znanych ludzi, którzy osiągnęli sukces przyznaje, że czytanie to jeden z najważniejszych nawyków. Bill Gates czyta ok. 50 książek rocznie, a Warren Buffet nawet 1000 stron dziennie. Warto brać z nich przykład.

książki

5. Blogi / strony internetowe

Kto ma dostęp do Internetu, ma też dostęp do wiedzy. W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów, tekstów i gotowych sposobów na samorozwój. Często blogi prowadzone są przez osoby, którym udało się osiągnąć sukces w danej dziedzinie i opisują oni wysiłek jaki włożyli w rozwój kompetencji. Często strony mają możliwość zapisu do newslettera, dzięki czemu na maila możesz dostać informację o nowych tekstach lub skrót najważniejszych informacji, co mobilizuje do czytania.

Jak widać sposobów i możliwości na rozwój kompetencji jest naprawdę wiele. Do Ciebie należy wybór, który z nich wykorzystasz. Wystarczy, że zainwestujesz trochę wolnego czasu, a w krótkim czasie będziesz miał szansę osiągnąć więcej niż inni.


Opublikowane 18 sierpnia 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!