Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
10 sposobów na zwiększenie produktywności

10 sposobów na zwiększenie produktywności

Produktywność to pojęcie powszechnie używane. Jedno jest pewne - odnosi się ona do rozmaitych obszarów działalności. Może dotyczyć zarówno pracy, jak i życia prywatnego. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy poruszyć to zagadnienie w odniesieniu do rozwoju osobistego i podnoszenia kompetencji. Pewnie większość z nas doświadczyło uczucia motywacyjnego kopa do działania, przypływu energii i przekonania, że może podbić świat. Co stało się później? Nadeszła proza życia, a optymistyczne wizje runęły jak domek z kart. Daj sobie szanse na to żeby uniknąć takiego scenariusza w przyszłości i wypracuj nawyki, które pozwolą realizować cele.  Poniżej prezentujemy 10 skutecznych sposobów na podniesienie produktywności.


Kurs Evernote - zwiększ swoją produktywność

Naucz się lepiej zarządzać swoimi notatkami, dokumentami i organizować codzienną pracę dzięki Evernote. Zacznij oszczędzać czas i zwiększ swoją produktywność. Dowiedz się więcej


1. Planowanie

To podstawa, bez której niewiele się uda. Jeżeli nie wiesz dokąd zmierzasz, to prawdopodobnie nie dotrzesz donikąd. Zacznij od dokładnego i pisemnego przygotowania planu osiągnięcia swojego celu. Określ w jakim czasie chcesz go zrealizować i podziel na mniejsze cele, również zdefiniowane czasowo, tak aby bez trudu można było mierzyć postępy.

Produktywność

2. Eliminacja rozpraszaczy

W ramach „krótkiej” przerwy w pracy wchodzisz na Facebooka. Godzinę później wciąż przeglądasz profile znajomych, albo czytasz dyskusję w grupie. Brzmi znajomo, prawda? Media społecznościowe to niekwestionowany lider „rozpraszaczy”. Jest ich oczywiście więcej – telewizor lub radio włączone w tle, telefon dzwoniący w trakcie pracy, rozmawiający wokół ludzie. Przed rozpoczęciem pracy warto zapewnić sobie spokój. Wyłącz komunikatory, serwisy społecznościowe, wycisz telefon i w miarę możliwości wyeliminuj hałas. Szybko przekonasz się jak bardzo możesz skrócić czas wykonywanych zdań bez utraty jakości.

rozpraszacze - telefon

3. Rezygnacja z multitaskingu

Często wydaje nam się, że potrafimy robić wiele rzeczy na raz. Nic bardziej mylnego, badania jasno pokazują, że to mit. Ludzki mózg po prostu nie posiada zdolności pełnej koncentracji na dwóch rzeczach jednocześnie. Działając w ten sposób tracimy czas i szybko popadamy w nerwowość.

4. Reguła 2 minut

Jeżeli jakaś czynność zajmie Ci mniej niż dwie minuty (w przybliżeniu) zrób ją teraz. Nie zastanawiaj się czy Ci się chce, nie odkładaj na później. Po kilku dniach ze zdumieniem odkryjesz, że w kwadrans wykonałeś wszystkie zadania, które dotychczas powodowały uczucie przytłoczenia.

5. Regularność

Konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Regularne wykonywanie pewnych czynności pozwala wypracować nawyki, dzięki którym poprawimy swoją produktywność. Pamiętaj, że każdy plan wygląda dobrze na papierze, ale jego skuteczność uzależniona jest od wytrwałości i zaangażowania.

6. Porządek w miejscu pracy

Stosy dokumentów piętrzące się na biurku, plątanina kabli i wszechobecne karteczki wprowadzają chaos w miejscu pracy i utrudniając koncentrację na obowiązkach. Zanim przystąpisz do działania, zadbaj o porządek i rozsądną organizację. Unikniesz dzięki temu irytacji, a przede wszystkim zaoszczędzisz czas na ciągłe poszukiwania tego, co jest aktualnie potrzebne.

chaos w miejscu pracy

7. Delegowanie i automatyzacja

Popularny syndrom Zosi-Samosi przytłacza i obniża wydajność. Najczęściej zmagają się z nim osoby, które same są dla siebie szefem. Przeanalizuj wszystkie zadania, które wykonujesz i oblicz ile warta jest godzina Twojej pracy. Nawiąż współpracę z podwykonawcami lub zautomatyzuj to, co może „zrobić się samo”, a zaoszczędzony czas przeznacz na te czynności, w których odnajdujesz się najlepiej, i które są bardziej opłacalne finansowo.

8. Ustalenie priorytetów

Problemem wielu ludzi nie jest brak czasu, tylko źle określone priorytety. Częstym błędem i powodem nieosiągania celów bywa zajmowanie się w pierwszej kolejności sprawami drugorzędnymi. W skutego tego, czas na realizację rzeczy najważniejszych kurczy się, a jakość ich wykonania nie jest satysfakcjonująca. Umiejętność ustalania priorytetów oraz ich bieżąca weryfikacja jest istotna zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej.

Kurs Todoist - skuteczne planowanie i realizacja zadań

Kurs Todoist - skuteczne planowanie i realizacja zadań

Zobacz kurs Arrow
Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Organizacja pracy i zarządzanie zadaniami z Trello

Kurs Organizacja pracy i zarządzanie zadaniami z Trello

Zobacz kurs Arrow

9. Odpoczynek

Siła odpoczynku i odpowiednia ilość snu jest zbawienna. Zachowanie balansu pomiędzy obowiązkami, a odpoczynkiem sprawia, że czerpiemy większą satysfakcję z pracy i wykonujemy ją efektywniej. „Work-life balance” to nie tylko banał znany z ogłoszeń o pracę, to podstawa, bez której szybko się wypalamy.

10. Dbałość o zdrowie

Najbardziej oczywista kwestia, w znacznym stopniu przekładająca się na produktywność. Oprócz wyżej wspomnianego odpoczynku to właśnie proste nawyki oraz to, w jaki sposób o siebie dbamy decyduje o naszych możliwościach. Ruch, zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie, ograniczenie używek mają ogromny wpływ na pracę mózgu i zdolność koncentracji.

zdrowie a produktywność

Jeżeli jesteś zdecydowany poprawić swoją skuteczność i realizować cele, skorzystaj z opisanych wskazówek, a bez wątpienia zwiększysz produktywność. Pamiętaj jeszcze o jednym – sile pozytywnego myślenia. Spokój i pogodne nastawienie pozwolą Ci czerpać radość z wykonywanych zadań i nawet porażki, (które zdarzają się każdemu) będziesz w stanie zamienić w cenne doświadczenia i lekcje na przyszłość.


Opublikowane 16 września 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!