Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
20 błędów w CV, przez które nie dostaniesz wymarzonej pracy

20 błędów w CV, przez które nie dostaniesz wymarzonej pracy

Od miesięcy szukasz pracy, ale prawie nikt do Ciebie nie oddzwonił? Jeśli tak, pora przyjrzeć się własnemu CV. Być może popełniłeś w nim błędy, których nie dostrzegałeś do tej pory, a które zmniejszają szansę na uzyskanie wymarzonego stanowiska. Oto one.


Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Dowiedz się jak znaleźć dobrze płatną i przynoszącą satysfakcję pracę. Naucz się prezentować swoje mocne strony i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, z którego nie może zrezygnować. Dowiedz się więcej


1. Wysyłasz CV w pliku DOC

Nie należy wysyłać CV w pliku DOC, dużo lepiej zrobić to w formacie PDF. Dzięki temu zapobiegniesz pojawieniu się ewentualnych zmian w wyglądzie pliku po jego otworzeniu.

2. Nie podkreślasz swoich osiągnięć

Zdarzyło Ci się znacznie podnieść wyniki sprzedażowe? A może wpadłeś na genialny pomysł, który w istotny sposób przyczynił się do rozwoju firmy? Jeśli tak, powinieneś uwzględnić to w CV.

3. Podajesz zabawny adres e-mail

W przypadku starań o pracę raczej nie ma co liczyć na dobry humor pracodawcy. Dlatego lepiej zrezygnować z wpisywania w CV adresu typu slodkabiedronka@buziaczek.pl.

4. Robisz literówki i błędy

Bardzo często w dokumentach rekrutacyjnych pojawiają się literówki, a także błędy ortograficzne i językowe. Nie ma znaczenia, czy przyczynił się do ich powstania pośpiech, brak staranności czy też dysleksja – takie CV szybko ląduje w koszu.

Przygotowywanie CV

5. Nie umieszczasz klauzuli o ochronie danych osobowych

To kolejny, często pojawiający się błąd. Tymczasem, jeśli takiej klauzuli nie umieścisz, Twoje CV może być w ogóle niebrane pod uwagę. Warto zaznaczyć, że niektóre firmy wymagają dodatkowo oddzielnej, pisemnej zgody na wykorzystanie Twoich danych zawartych w CV.

6. Umieszczasz zniechęcające zdjęcie

Wbrew pozorom, to się nie zdarza wcale tak rzadko. A wykonanie dobrego zdjęcia wcale nie jest trudne. Wystarczy jasne tło, elegancki strój i lekki uśmiech. Oczywiście, nie wszystkie organizacje wymagają takiej fotografii, czasem (np. w zawodach kreatywnych) możesz pozwolić sobie na większy luz.

7. Używasz nieodpowiednich fontów

Przy pierwszej selekcji rekruterzy spędzają nad CV maksymalnie kilkanaście sekund. Dlatego warto zrezygnować z fontów mało czytelnych, np. imitujących odręczny charakter pisma oraz tych, które nie wyglądają zbyt profesjonalnie, jak np. Comic Sans.

8. Oszukujesz rekruterów

Ponad połowa kandydatów umieszcza nieprawdziwe informacje w CV. Rekruterzy mają tego świadomość i potrafią to zweryfikować. A jeśli przyłapią Cię na kłamstwie, nie zostaniesz zatrudniony.

9. Uwzględniasz przestarzałe lub nieistotne dane

Wiele osób umieszcza w CV informacje, które są zupełnie nieistotne. Przykładowo, mogą to być wzmianki o ukończonej szkole podstawowej.

rekruter sprawdzający CV

10. Wysyłasz zbyt długi dokument

CV powinno składać się z maksymalnie dwóch stron, a najlepiej – tylko z jednej. Pamiętaj też, że nie musisz umieszczać informacji o wszystkich stanowiskach, np. tych niezwiązanych z Twoją branżą.

11. Pomijasz sekcję z zainteresowaniami

Rekuterzy, wbrew pozorom, często są ciekawi zainteresowań kandydata, dlatego nie warto pomijać tej sekcji w CV. Dzięki temu widzą oni, czy jesteś w stanie angażować się również na innych polach niż tylko praca.

12. Nie dbasz o szatę graficzną

Każde CV powinno wyglądać przede wszystkim czysto i schludnie. Oczywiście, można zastosować w nim różne kolory, ważne jednak, aby nie przesadzać. Należy też koniecznie zrezygnować z emotikon. Całość powinna tworzyć estetyczną, stonowaną kompozycję.

Kurs Jak dobrze wypaść na rekrutacji i zdobyć pracę

Kurs Jak dobrze wypaść na rekrutacji i zdobyć pracę

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak napisać skuteczne CV i zdobyć pracę marzeń

Kurs Jak napisać skuteczne CV i zdobyć pracę marzeń

Zobacz kurs Arrow
Kurs Praca zdalna - techniki i narzędzia

Kurs Praca zdalna - techniki i narzędzia

Zobacz kurs Arrow

13. W Twoim CV panuje chaos

Niestety, w niektórych CV panuje prawdziwy chaos. Aby tak się nie stało, podziel tekst na wyraźne sekcje, jak np. dane kontaktowe, doświadczenie, zainteresowania.

14. W Twoim CV brakuje danych kontaktowych

Zdarza się, że niektórzy kandydaci wysyłają dokumenty rekrutacyjne bez danych kontaktowych lub np. z przestarzałym numerem telefonu lub e-mailem, a to uniemożliwia kontakt.

Rozmowa rekrutacyjna

15. Uwzględniasz niepotrzebne dane o stanie zdrowia

Jeśli charakter pracy wymaga informacji o stanie zdrowia, warto je w CV uwzględnić. W innych przypadkach nie powinno się pisać o alergiach czy bólach kręgosłupa.

16. Nie umieszczasz linku do profilu na LinkedIn

Aż 87 proc. rekruterów sprawdza profil kandydatów na LinkedInie. Dlatego też posiadanie konta na tym portalu powoli staje się standardem – warto to wykorzystać i precyzyjnie opisać tam wszystko, co może wydać się interesujące dla Twojego potencjalnego pracodawcy.

17. Nie dbasz o chronologię

Brak chronologii w CV to duże utrudnienie dla rekruterów, ponieważ niełatwo jest wówczas przeanalizować Twoje doświadczenie.

18. Nie uwzględniasz słów kluczowych

Obecnie bardzo popularną praktyką wśród rekruterów jest skanowanie CV pod względem określonych słów kluczowych – jeśli nie ma ich w Twoim dokumencie, możesz odpaść na wstępie.

sporządzanie życiorysu CV

19. Podajesz nieprecyzyjne daty

Rok rozpoczęcia pracy na konkretnych stanowiskach to zdecydowanie za mało. Warto podać przy latach odpowiednie miesiące.

20. Nieprecyzyjnie określasz znajomość języka

Jeżeli chcesz uwzględnić w CV znajomość konkretnego języka, użyj do tego znanej na całym świecie skali od A1 do C2.


Opublikowane 3 listopada 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!