Już od ponad 10 lat serwer Xampp wykorzystywany jest przez miliony użytkowników na całym świecie. To bardzo łatwa w instalacji paczka Apache’a z MariaDB, PHP i Perl. Wydaje się, że to rozwiązanie skutecznie opanowało rynek darmowych serwerów.

Xampp to przede wszystkim serwer Apache, baza danych MySQL i interpretery skryptów. Główną zaletą pakietu jest nie tylko łatwa obsługa, ale również darmowy dostęp do niego. Warto jednak wiedzieć, że rynek bezpłatnych serwerów nie kończy się na Xampp. Poniżej przedstawiamy 5 alternatyw, które są również dostępne za darmo.

WampServer

Jeśli szukamy konkurencyjnego do Xampp rozwiązania, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na WampServer, który zdobywa coraz większą popularność. Tutaj również pakiet opiera się na serwerze Apache oraz na bazie danych MySQL i podobnie jak w Xampp, znajdziemy interpreter PHP i phpMyAdmin, pozwalający na zarządzanie bazami danych.
WampServer wykorzystuje również debugger XDebug oraz SQLBuddy, XDC i webGrind. Pakiet jest łatwy w obsłudze, posiada intuicyjny interfejs i nie wymaga instalowania dodatkowych komponentów.

EasyPHP

Osoby pracujące w środowisku testowym i poszukujący do tego odpowiedniego serwera, powinny wziąć pod uwagę EasyPHP. To dobre rozwiązanie szczególnie dla początkujących developerów, ale nie tylko. Instalacja serwera ogranicza się tu właściwie do kilku kliknięć myszką. Co ważne, EasyPHP może zostać uruchomiony nawet z pamięci USB.
Nie trzeba skupiać się na konfiguracji, można zająć się po prostu kodowaniem. EasyPHP to wygodne rozwiązanie szczególnie, gdy pracuje się z takim CMS-ami, jak WordPress, Drupal czy Joomla.

AMPPS

Bardzo wygodne narzędzie szczególnie, gdy tworzy się aplikacje internetowe w PHP. AMPPS jest dostępny zarówno na Microsoft Windows, Linux, jak i na komputery Mac. Instalacja pakietu jest niezwykle łatwa i szybka, a pracę z AMPPS można rozpocząć już chwilę później. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji wiele zintegrowanych narzędzi, jak Apache, MySQL, MongoDB, Perl i Python.
Do tego mamy dostęp do ponad 300 aplikacji internetowych PHP. AMPPS wyposażono w wiele skryptów ułatwiających pracę (np. własną stronę można nie tylko samodzielnie zaprogramować, ale również wykorzystać do tego odpowiednią aplikację).

Abyss Web Server

Dużą zaletą tego darmowego serwera jest bardzo mały rozmiar aplikacji, a do tego dużo zaawansowanych opcji. Warto podkreślić, że użytkownik może tutaj sam ustalić wielkość pamięci wirtualnej. Abyss Web Server zaopatrzony został w automatyczny system anty-hakingowy, posiada również funkcję podtrzymującą połączenie aktywnej sesji z serwerem także wtedy, gdy ani komputer, ani serwer nie pobierają danych (Session Keep Alive). Serwer dostępny jest na Microsoft Windows, Linux i MacOS.

USBWebserver

Na koniec prezentujemy alternatywę dla Xampp w postaci przenośnego pakietu USBWebserver, który można przechowywać na pendrivie i uruchamiać na dowolnym komputerze. To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na dużej mobilności (np. można wtedy pracować nad aplikacjami internetowymi na dowolnym sprzęcie z dowolnego miejsca). USBWebserver jest pakietem przeznaczonym na różne platformy, co dodatkowo zwiększa jego uniwersalność. Należy podkreślić, że serwer wykorzystuje bardzo mało zasobów systemowych, ale z drugiej strony, został także wyposażony jedynie w podstawowe opcje. Bardziej wymagający użytkownicy mogą poczuć się nieco zawiedzeni.

Dowiedz się więcej: Hosting stron z Amazon Web Services Zobacz kurs

Nasza lista pokazuje, że popularny serwer Xampp można zastąpić z powodzeniem wieloma innymi pakietami. Do wyboru są zarówno małe programy z podstawowymi opcjami, jak i rozbudowane pakiety, dedykowane zaawansowanym użytkownikom. To sprawia, że można bez problemu dobrać odpowiedni serwer do własnych potrzeb.