Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas nauki języka

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas nauki języka


Efektywna nauka języka

Jak to się dzieje, że niektórym nauka języków obcych przychodzi z łatwością i płynnie posługują się co najmniej dwoma, inni z kolei uczą się latami chociażby wszechobecnego dziś angielskiego. Niby coś umieją, sporo rozumieją, ale jak przyjdzie porozmawiać z obcokrajowcem albo napisać konkretnego maila, to mają ochotę zapaść się pod ziemię. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, powinieneś dokładnie przeanalizować i zmienić swój system nauki.


Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1

Zdobądź podstawy języka hiszpańskiego w kilka godzin, dzięki praktycznym ćwiczeniom. Opanuj słownictwo, gramatykę i przydatne zwroty. Zacznij się płynnie komunikować po hiszpańsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


Brak umiejętności wykorzystywania nabytej wiedzy językowej to powszechny problem, spowodowany różnymi zaniedbaniami i błędami popełnianymi zazwyczaj już na etapie przyswajania wiedzy. Większość nauczycieli mówi co należy robić, żeby opanować język. Warto jednak spojrzeć na sprawę również z przeciwnej strony i zastanowić się czego nie robić, by uczyć się efektywnie i osiągnąć naczelny cel, czyli móc komunikować się w danym języku.

powitania w różnych językach

Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy podczas edukacji językowej. Warto zapoznać się z nimi, żeby uniknąć bezowocnej nauki.

1. Nauka słówek bez kontekstu

Uczenie się słów wyjętych z kontekstu ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze jest trudniejsze, bo nie pokazuje użycia danego wyrazu w zdaniu. Po drugie nie daje możliwości tworzenia dodatkowych związków skojarzeniowych, które są bardzo cenne podczas nauki języka i znacząco przyspieszają zapamiętywanie

W angielskim występują np. czasowniki frazalne, których znaczenie różni się w zależności od użytego przyimka. Przykładowo „look for” to „szukać”, ale już „look after” oznacza zajmować się/opiekować kimś. Zdecydowanie łatwiej przyswoić sobie te zwroty, kiedy wiemy w jakim kontekście je zastosować niż „kuć” na pamięć.

2. Nauka jedynie podczas lekcji

Jeśli sądzisz, że wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu odbyć lekcję z lektorem by zacząć mówić w danym języku, musimy Cię rozczarować. Konieczna jest praca własna i regularny kontakt z językiem. Wcale nie chodzi tutaj o odrabianie nudnych zadań domowych, a o codzienną styczność, np. poprzez oglądanie filmów i seriali, czytanie artykułów i wiadomości, słuchanie podcastów lub radia.

Jeżeli nie uczysz się jedynie na własną rękę i planujesz zapisać się na kurs, wybierz taki, który proponuje ciekawe i różnorodne metody nauczenia. Dziś dobry kurs językowy powinien przede wszystkim oferować dostęp do materiałów online i możliwość nauki w elastycznym czasie - to ogromna wygoda i ułatwienie. Bardzo ważna jest także praktyka, interaktywne ćwiczenia oraz nowatorskie, praktycznie podejście do nauki.

różne języki obce i flagi krajów, które je symbolizują

3. Dążenie do perfekcjonizmu

Kolejny z podstawowych błędów podczas nauki języka. Jeżeli czekasz, żeby zacząć mówić do momentu, w którym będziesz w stanie wypowiadać się bez żadnych błędów, niestety – ta chwila nigdy nie nastąpi. Ogromna większość ludzi popełnia błędy językowe nawet posługując się własnym, ojczystym językiem.

Dlaczego więc chcemy być perfekcyjni, mówiąc w języku, którego dopiero się uczymy? Należy po prostu zaakceptować oczywisty fakt, że mówienie z błędami to naturalny etap nauki. Praktyka czyni mistrza, dlatego bierz udział w konwersacjach, możesz nawet mówić sam do siebie, a z czasem błędów będzie coraz mniej.

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow
Kurs Włoski dla początkujących - poziom A1

Kurs Włoski dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow
Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1

Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow

4. Ignorowanie poprawnej wymowy

Bardzo wiele osób uczących się nowego języka ma ogromne problemy z wymową i ściśle z nią połączoną umiejętnością słuchania ze zrozumieniem. Nauka wymowy traktowana jest po macoszemu w większości polskich szkół publicznych, gdzie stawia się głównie na gramatykę i słownictwo pod egzamin końcowy.

Niestety niepoprawna wymowa zazwyczaj skutkuje brakiem skutecznej komunikacji, bo nawet jeśli znasz jakieś słowo, ale wypowiadasz je po swojemu, najprawdopodobniej nie zostaniesz zrozumiany.

nauka języków obcych

5. Wiara w stereotypy

„Nie mam zdolności językowych” – nawet jeśli sam nie mówisz tak o sobie, z pewnością znasz kogoś, kto tłumaczy w ten sposób swoją słabą znajomość języków. Rzeczywiście istnieją osoby, które mają wyjątkowe predyspozycje w tej materii i z łatwością zostają poliglotami.

Istnieją także wybitni sportowcy i matematycy, nie oznacza to jednak, że pozostali, „zwykli” ludzie nie są w stanie nauczyć się języka obcego, pływania czy liczenia. Zrezygnuj z negatywnych przekonań, które już na starcie podcinają Ci skrzydła. Nie porównuj się z innymi, tylko wyznacz sobie cel i działaj z pełną wiarą we własne możliwości. Efekty nie biorą się z predyspozycji, a z konsekwentnej pracy.

Podsumowanie

Nauka języka obcego to złożony proces, wymagający różnych metod kształcenia. Ważne jest, by podjeść do tematu metodycznie i z właściwym podejściem, które pozwoli uniknąć podstawowych błędów. Nie polecamy w tym temacie spontaniczności. Znacznie lepiej sprawdzi się konkretny plan i praca z profesjonalnymi materiałami.


Opublikowane 6 marca 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!