5 najlepszych komunikatorów dla firm
Sprawna komunikacja pomiędzy członkami zespołu lub pomiędzy działami firmy to najważniejszy filar dobrej współpracy. Zyskuje na znaczeniu zwłaszcza teraz, gdy system pracy stał się urozmaicony jak nigdy wcześniej - część załogi pracuje w trybie stacjonarnym, część hybrydowo, a część zdalnie. W takich warunkach dobry komunikator jest na wagę złota. Który wybrać? Poznaj najlepsze narzędzia do komunikacji w firmie.
Kurs Microsoft Teams - efektywna praca zdalna
Wykorzystaj najnowsze technologie w pracy zdalnej. Dowiedz się jak za pomocą Microsoft Teams efektywnie zarządzać zespołem, prowadzić komunikację, dzielić się plikami i realizować projekty. Dowiedz się więcej
1# Microsoft Teams
Marki nie trzeba nikomu przedstawiać, zaś sam komunikator jest dostępny jako element pakietu Office 365 lub jako osobna aplikacja (również na systemy Android i iOS). Z pomocą Teams użytkownicy mogą wymieniać się wiadomościami tekstowymi na czacie, przesyłać sobie pliki graficzne i dźwiękowe lub prowadzić wideorozmowy. To zaledwie ułamek możliwości tej platformy. Dużym udogodnieniem jest opcja tworzenia zespołów, czyli grupowania osób wokół jednego projektu. Dzięki temu, członkowie mogą w czasie rzeczywistym prowadzić rozmowy na forum całej grupy, a co więcej, mogą również wspólnie edytować pliki, które zostały im udostępnione. Ponadto, korzystając z Teams możesz podzielić się ekranem z innym użytkownikiem, aby szybciej i w prostszy sposób mu coś wyjaśnić. Niewątpliwą zaletą Teams jest funkcja integracji z wieloma aplikacjami, na przykład Trello, GitHub, Planner lub Asana.
Podsumowując:
- Bezpłatny (z pewnymi ograniczeniami).
- Dostępny na systemy: PC, Android, iOS, macOS.
- Możliwość obsługi w przeglądarce.
- Wideoczat z limitem uczestników do 20 osób.
- Możliwość integracji z innymi aplikacjami.
- Dzielenie ekranu, dzielona edycja plików.
- Szyfrowanie end to end.
2# Slack
Poszukiwania pierwszego komunikatora w firmie często prowadzą właśnie do Slacka. Jest to platforma o niezwykle prostym interfejsie i intuicyjnej obsłudze, a zarazem oferująca wszystkie najważniejsze funkcje z punktu widzenia potrzeb zespołu:
- Czat z opcją przesyłania wiadomości prywatnych i tworzenia grup.
- Możliwość przesyłania plików.
- Wideoczat (w wersji płatnej dla 15 osób, bezpłatnie z limitem 1 na 1).
- Wyświetlające się dymki, powiadamiające o nowej wiadomości.
- Brak konieczności instalacji - uruchamiany w przeglądarce.
Slack jest bardzo dobrym narzędziem do szybkiej wymiany wiadomości, bez skomplikowanych funkcji i ustawień. Ma kilka minusów, w tym brak szyfrowania komunikacji i niewielkie zasoby archiwum, jest to jednak bardzo skromna lista w porównaniu z zaletami.
3# Google Chat
Dla aktywnych użytkowników kont Google jest to najprostszy do wdrożenia komunikator, gdyż dostaniesz się do niego bezpośrednio ze skrzynki Gmail. Jeśli preferujesz pocztę elektroniczną od innego dostawcy, z Google Chat możesz korzystać pod tym adresem: chat.google.com. Zaproszenie wybranej osoby do czatu wymaga jedynie wpisania adresu e-mail i akceptacji ze strony drugiego uczestnika. Tym prostym sposobem można prowadzić komunikację zarówno na desktopie, jak i w urządzeniu mobilnym.
Jakie funkcje oferuje Google Chat:
- Czaty indywidualne i grupowe.
- Udostępnianie plików.
- Automatyczne dodawanie spotkań do Kalendarza Google.
- Połączenia wideo.
- Brak konieczności instalacji.
- Zintegrowany z innymi usługami w obszarze Workspace.
- Bezpieczeństwo - korespondencja jest szyfrowana.
4# Rocket.Chat
Funkcjonalnością najbardziej przypomina Slacka, z tym jednak zastrzeżeniem, że Rocket.Chat jest oparty na licencji typu open source. Jeśli więc odczujesz taką potrzebę, możesz wprowadzić dowolne zmiany w kodzie i dostosować narzędzie do własnych potrzeb. Rocket.Chat dostarcza zestaw najbardziej potrzebnych funkcji, w tym: prowadzenie rozmów prywatnych lub grupowych, tworzenie pokoi i przesyłanie plików. Dzięki integracji z zewnętrzną usługą Jitsi.Meet umożliwia również prowadzenie konferencji audio-wideo. Inne aplikacje, z którymi się integruje, to między innymi Google Calendar i GitHub.
Podsumowując:
- Darmowy, rozwijany w trybie open source.
- Przesyłanie plików, czat, wideokonferencje.
- Możliwość uruchomienia w przeglądarce lub instalacji na własnym serwerze.
5# Skype
Najpopularniejsze narzędzie do wideorozmów znalazło swoje zastosowanie również w komunikacji firmowej. Chociaż rzadko się z tymi funkcjami kojarzy, umożliwia między innymi wymianę wiadomości tekstowych, prowadzenie rozmów telefonicznych, a nawet wysyłanie SMS-ów. Co więcej, możesz tu również skorzystać z możliwości udostępnienia pulpitu innemu użytkownikowi.
Co jeszcze warto wiedzieć:
- Uruchomienie w przeglądarce lub po instalacji na urządzeniu.
- Możliwość bezpłatnych rozmów online dla maksymalnie 100 użytkowników.
- Możliwość wykonywania połączeń na telefony stacjonarne i urządzenia mobilne na całym świecie - w niższych stawkach, z wykorzystaniem środków na koncie Skype.
- Opcja tłumaczenia wideorozmowy (10 języków) lub czatu (60 języków).
- Opcja wyświetlania napisów w czasie rzeczywistym.
- Możliwość nagrywania spotkań.
Podsumowanie
Przedstawiliśmy Ci kilka narzędzi, które cieszą się bardzo dobrą opinią użytkowników. Dlaczego warto z nich korzystać? Ponieważ znacznie usprawniają komunikację w firmie, umożliwiając błyskawiczną interakcję pomiędzy pracownikami. Nie zastąpią całkowicie tradycyjnych narzędzi takich, jak poczta elektroniczna i telefon, ale są ich doskonałym uzupełnieniem.
Opublikowane 21 marca 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej