5 najlepszych serwisów z darmowymi wideo
Gazety, blogi i magazyny internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z prostego faktu, że “spędzamy” w sieci dużo czasu, również na lekturze. Konsekwencją tych zmian jest to, że coraz więcej autorów przenosi swoje treści do przestrzeni wirtualnej. Jednak nawet najlepszy tekst na świecie potrzebuje odpowiedniej oprawy i zilustrowania. O ile ktoś zajmuje się również fotografią czy kręceniem własnych filmów, stworzenie estetycznej całości nie stanowi problemu. Komplikacje mogą pojawić się wówczas, gdy nie dysponujemy zdjęciami czy filmami, które mogłyby urozmaicić naszą treść. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą darmowe wideo stocki, z których bez obaw możemy czerpać ciekawe i pasujące materiały.
Kurs DaVinci Resolve - montaż filmów od podstaw
Naucz się profesjonalnej edycji i montażu wideo w DaVinci Resolve. Opanuj narzędzia, które pozwolą Ci tworzyć niesamowite i pełne ciekawych efektów filmy na użytek prywatny i komercyjny. Dowiedz się więcej
Serwisy z darmowymi wideo — wsparcie dla Twoich treści
Internet to kopalnia wiedzy i możliwości. Należy jednak pamiętać, że większość dostępnych w sieci tekstów, zdjęć albo innych materiałów stanowi zwykle element własności intelektualnej. Podlegają one prawom autorskim w takim samym stopniu, jak na przykład wydana książka czy nakręcony film emitowany w kinie. Tak samo sprawa wygląda w przypadku fotografii i plików wideo. One również mają swoich autorów i nie można wykorzystać ich dzieł bez ich wiedzy i zgody.
Jeśli zależy nam, aby móc wykorzystać wysokiej jakości zdjęcia i filmy w sposób legalny i niebudzący wątpliwości, warto poszukać w sieci darmowych wideo stocków.
Darmowe serwisy wideo stock
Platformy, które udostępniają bezpłatne wideo to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki tego rodzaju serwisom możemy legalnie pozyskiwać materiały w sieci. Sprawdzone źródła gwarantują nam pewność i bezpieczeństwo przede wszystkim dlatego, że nikt nie posądzi nas o kradzież dóbr stworzonych przez innych autorów. Co więcej, udostępniane w ten sposób zdjęcia i wideo są wysokiej jakości, dzięki czemu będą stanowić świetne uzupełnienie naszych treści. Każdy serwis ma także galerie pogrupowane tematycznie, a każda z kategorii zawiera setki tysięcy możliwości. Dzięki temu mamy ogromny wybór darmowych materiałów.
Top 5 darmowych serwisów wideo stock
Tworząc treści w Internecie, często szukamy zdjęć i filmów, które mogłyby je ładnie uzupełnić czy zilustrować. Na szczęście w sieci dostępnych jest wiele serwisów, które udostępniają bezpłatne materiały do wykorzystania.
1. Mazwai (mazwai.com) - CC-BY-3 albo licencja Mazwai
klipy, timelapsy, filmy z dronów, slow motion
2. Life of vids (lifeofvids.com)
3. Videvo (videvo.net) - CC-BY-3, Royalty-Free lub licencja Vivedo (przy każdym filmie są szczegóły)
klipy 4k i HD, dronowe, animowane grafiki, łącznie ponad 250 tysięcy filmów, dodatkowo pliki muzyczne i efekty dźwiękowe
4. Pexels Videos (pexels.com/videos) - licencja Pexels (wolne użycie oprócz niezmodyfikowanej sprzedaży)
oprócz filmów w serwisie są również dostępne grafiki
5. Coverr (coverr.co) - licencja Coverr (wolne użycie oprócz niezmodyfikowanej sprzedaży)
filmy kręcone z powietrza, animacje, tła
Każdy z serwisów ma inne zasady funkcjonowania. Warto zwrócić na to baczną uwagę, ponieważ fakt, iż są to materiały darmowe, może stwarzać jakieś ograniczenia i limity. W każdym z przypadków może to wyglądać nieco inaczej. Niektóre pozwalają na ściągnięcie określonej liczby wideo dziennie np. Distill. Inne z kolei umożliwiają wykorzystanie konkretnej ilości filmów w określonym przedziale czasowym. Najczęściej spotykanym ograniczeniem jest zakaz sprzedaży per se, czyli nie wolno pobrać materiału i sprzedać go jako takiego np. w serwisie z płatnymi stockami. Należy wziąć to pod uwagę, planując tworzenie i uzupełnianie swoich treści.
Darmowe serwisy wideo a licencje
Zanim jednak wykorzystamy darmowe materiały wideo i zdjęcia, warto sprawdzić dokładniej, na jakiej zasadzie są one udostępniane. Większość z nich działa w oparciu o licencję “creative commons”, która umożliwia bardzo szerokie wykorzystanie materiałów wideo. Jeśli dany film czy zdjęcie nie stanowi przedmiotu prawa autorskiego, możemy z niego w miarę swobodnie korzystać. Niekiedy oznacza to nawet, że nie mamy obowiązku podawania źródła danego materiału, chociaż jest to zawsze mile widziane.
Najczęściej spotkamy się z licencjami o różnych ograniczeniach:
- CC0 / PD – materiał można wykorzystać bez wskazywania źródła, autora i innych zastrzeżeń.
- CC BY – konieczne wskazanie autora
- CC SA – wykorzystany lub przetworzony materiał musi być udostępniony na takiej samej licencji
- CC NC – wykorzystanie wyłącznie niekomercyjne
- CC ND – zakaz modyfikacji
Poszczególne typy mogą być łączone np. CC BY-NC-ND oznacza, że musimy podać autora, nie możemy nic zmodyfikować ani wykorzystać materiału komercyjnie. Więcej informacji znajdziesz na https://creativecommons.org/
Opublikowane 3 września 2021 r. w kategorii: Inne
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej