Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
5 sposobów na rozwój pracowników online

5 sposobów na rozwój pracowników online

Raport organizacji Lewiatan dowodzi, że polskie przedsiębiorstwa chętniej decydują się na rotację pracowników niż podnoszenie ich kwalifikacji. Najpewniej, jedną z przyczyn jest tu obawa przed sytuacją, gdy na inwestycji w szkolenia skorzysta konkurencja, do której pracownik “ucieknie”. Jest to jednak rozwiązanie droższe, bardziej kłopotliwe, a na dłuższą metę wpływa negatywnie na tempo rozwoju firmy. Jak zadbać o rozwój pracowników bez wysokich nakładów finansowych? Poniżej znajdziesz 5 sposobów, do wdrożenia od zaraz.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Rozwój osobisty

Firmowa baza wiedzy

Nowo przyjęty pracownik, niezależnie od powierzonego stanowiska, wymaga wdrożenia w procedury obowiązujące wewnątrz firmy. Często w takich sytuacjach sięga się do firmowej bazy wiedzy, gdzie czekają gotowe materiały: regulaminy, dane firmowe, historia, misja, itp. Są też takie zagadnienia, które są uniwersalne i nie mają związku z konkretnym przedsiębiorstwem. Wśród nich można wymienić choćby zasady pracy w zespole, przepisy BHP oraz RODO. W ich przypadku wiele firm ułatwia sobie proces onboardingu, korzystając z platform e-learningowych takich, jak strefakursów.pl. Jednak nie tylko nowi pracownicy mogą na takich szkoleniach wiele zyskać.

Bogata oferta kursów online sprawia, że pomagają one w rozwoju na wielu płaszczyznach. Uczą nowych narzędzi lub podpowiadają, jak lepiej wykorzystać te, które znamy. Rozwijają też kompetencje miękkie, potrzebne w każdej branży. Takie szkolenia doskonale trafiają w potrzeby kadry managerskiej, osób pracujących w handlu lub obsłudze klienta, a także wszystkich innych pracowników, współpracujących w zespołach. W drodze wygodnych, zdalnych lekcji mogą uczyć się asertywności, sztuki negocjacji, rozbudzania kreatywności lub motywacji, a także umiejętnego poskramiania stresu.

kobieta ucząca się z kursu online

W strefakursów.pl można również znaleźć ścieżki kariery, czyli kompleksowe pakiety szkoleniowe stworzone przez specjalistów. Ich celem jest przygotowanie uczestników do pracy w konkretnym zawodzie. To idealna opcja dla osób, które chcą się przebranżowić lub podnieść swoje kompetencje na obecnym stanowisku.

Ścieżki kariery mogą być również świetnym narzędziem wewnętrz firmy. Z ich pomocą pracownicy mogą kompleksowo podnosić swoje kwalifikacje, a nawet przygotować się do pracy na zupełnie nowym stanowisku. Obecnie w naszej ofercie znajdują się 43 ścieżki kariery, które są na bieżąco aktualizowane, tak by odpowiadały obecnym potrzebom rynku.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Blogi branżowe i newslettery

Ciekawa propozycja dla tych, którzy lubią być na bieżąco. Blogi tematyczne, prowadzone przez firmy lub ekspertów w danej branży. W takich tekstach bardzo często można trafić na analizy, praktyczne porady, pomysły na rozwiązanie jakiegoś problemu lub tutoriale, jak krok po kroku wykonać określone zadanie. Konieczne jest tu umiejętne dobieranie źródeł wiedzy, ponieważ nie każdy blog tematyczny prezentuje taką samą jakość. Z pewnością warto jest zapisać się do newslettera niekwestionowanych liderów w danej branży, firm wyróżniających się innowacyjnością i ugruntowaną pozycją.

Dużym plusem blogów jest możliwość pozostawienia komentarza, w którym można się podzielić wątpliwościami lub zadać pytanie. Blogi o wysokim poziomie merytorycznym przyciągają inne osoby z branży, a wówczas często dochodzi do ciekawej wymiany poglądów lub doświadczeń.

blog i newsletter jako elementy firmowej bazy wiedzy

Social learning

Proces ten polega na wzajemnym uczeniu się, w tym wypadku w miejscu pracy. Mówimy tu o takich sytuacjach, gdy pracownicy nabywają umiejętności i informacje dzięki innym osobom w firmie, na przykład zadając pytania lub szukając pomocy w wykonaniu zadania. Podpatrywanie metod pracy kolegów i koleżanek jest w zupełności naturalne i będzie zachodzić niezależnie od aktywności pracodawcy na tym polu. Warto jednak swojej kadrze nieco pomóc:

  • Wdrażając narzędzia do sprawnej komunikacji - nowoczesne komunikatory pozwalające na wideorozmowy i czat.

  • Ustalając cykliczne spotkania, rozmowy o trudnościach w wykonywaniu zadań.

  • Dbając o atmosferę otwartości na zadawanie pytań i pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Dlaczego warto? Budowanie klimatu sprzyjającego wymianie doświadczeń i wiedzy zaprocentuje nie tylko rozwojem zawodowym pracowników, ale też ich dobrym samopoczuciem.

grupowy kurs online

Webinary

Dobrym nawykiem pracownika i mile widzianą cechą jest śledzenie nowości w branży i poszukiwanie ulepszeń w pracy zawodowej. Na szczęście, wiele firm walczących o status eksperta z chęcią dzieli się wiedzą, organizując bezpłatne webinary. Są to spotkania online o wyznaczonym czasie, podczas których prowadzący przedstawia wybrane przez siebie zagadnienia. Ich dużą zaletą jest możliwość zadawania pytań prowadzącemu i branie udziału w interaktywnym czacie. Minusem jest duże ograniczenie czasowe i wąski zakres poruszanej tematyki.

Webinary są dobrym sposobem na poszukiwanie inspiracji i punktu zaczepienia w dalszej drodze rozwoju. Można z nich dowiedzieć się o nowych narzędziach, posłuchać o postępujących zmianach w przepisach lub poznać kilka “trików” na optymalizację swojej pracy. Nie należy jednak oczekiwać, że z ich pomocą uda się przekwalifikować lub znacząco podnieść własne kwalifikacje.

Webinary jako sposób na naukę online

Podcasty

Podcasty są słuchowiskami, które porównać można do audycji radiowych. Tutaj również można przebierać w propozycjach tematów, w tym takich, które są ściśle związane z daną branżą. Audycję zazwyczaj można odsłuchać w dowolnym momencie, można również subskrybować ulubione kanały, aby nie przeoczyć publikowanych nowości. Gdzie szukać podcastów? Wśród najpopularniejszych platform znajdują się:

  • Spotify
  • Apple Podcast
  • Soundcloud
  • Google Podcasts

Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Czy warto rozwijać kwalifikacje online?

Wiele osób aktywnych na rynku pracy nie przywykło jeszcze do tego, że rozwój następuje dziś w błyskawicznym tempie. Firmy rywalizują ze sobą w skali lokalnej i globalnej, więc zależy im na kadrze, która dotrzymuje kroku w tym wyścigu. Ukończenie szkoły średniej, studiów, a nawet studiów podyplomowych to w wielu dziedzinach za mało, aby być silną konkurencją na rynku pracy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych leży więc w interesie tak pracownika, jak i pracodawcy. Na szczęście, jeszcze nigdy nie było to tak proste i ogólnodostępne, jak dziś. Niskim kosztem, bez wyrzeczeń i poświęceń - takie możliwości daje tylko edukacja online.


Opublikowane 8 listopada 2022 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!