Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
5 sposobów na zbudowanie większej pewności siebie

5 sposobów na zbudowanie większej pewności siebie

Pewność siebie to jedna z najistotniejszych cech, wpływających na każdą dziedzinę życia. Jej brak skutkuje pogorszeniem funkcjonowania w sferze zawodowej, towarzyskiej i prywatnej. Jedni mają tą zdolność niemal wrodzą i od najmłodszych lat żyją w przekonaniu, że świat stoi przed nimi otworem. Inni są wycofani, mają tendencję do porównywania się z otoczeniem i sporo sceptyzmu wobec własnych możliwości. To, do której grupy będziemy należeć w dużej mierze zależy od tego, jak zostaliśmy wychowani, jakie wartości i przekonania nam wpojono. Trudno oczekiwać, że dziecko, które doświadczało notorycznego podcinania skrzydeł i negatywnego porównywania wyrośnie na przebojowego dorosłego.


Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Dowiedz się, jak pokonać wewnętrzne bariery, które blokują Cię przed osiągnięciem celów. Naucz się budować dobre nawyki, zyskaj pewność siebie, która pozwoli Ci osiągać sukcesy osobiste i zawodowe. Dowiedz się więcej


Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone – poczucie własnej wartości można osiągnąć samodzielnie. Jest to zazwyczaj dość długi proces, wymagający przepracowania trudnych tematów. Istnieją przy tym sprawdzone sposoby, które warto wdrożyć od zaraz. Oto 5 najskuteczniejszych z nich:

Pewność siebie i poczucie własnej wartości jako jedna z najważniejszych cech w każdej dziedzinie życia

1. Otaczaj się wartościowymi ludźmi

Pewnie spotkałeś się już z powiedzeniem, że człowiek jest średnią 5 osób, z którymi spędza najwięcej czasu. To prawda. Cięcia w relacjach mogą być trudne, czasem są jednak niezbędne, żeby ruszyć do przodu, zadbać o swój rozwój i komfort psychiczny. Jeżeli ludzie w Twoim bliskim otoczeniu są negatywni, lubią umniejszać Tobie i innym, krytykują i narzekają, bez wątpienia ma to ogromne przełożenie na sposób w jaki sam odbierasz rzeczywistość i własną osobę

Pewni siebie ludzie raczej nie zachowują się w taki sposób. Są pozytywnie nastawieni wobec siebie i otoczenia. Osoba o wysokim poczuciu własnej wartości idzie w życiu po swoje, nie mając przy tym potrzeby degradowania innych. Wprost przeciwnie – często zaraża optymizmem i kolokwialnie określając „ciągnie w górę”. Jeżeli chcesz podnieść swoją pewność siebie, zacznij więc od dokładnego przeanalizowania swojego najbliższego towarzystwa.

Budowanie pewności siebie

2. Zdobywaj nowe umiejętności

Nic tak nie dodaje pewności siebie jak świadomość, że coś potrafisz, na czymś się znasz, z czasem jesteś wręcz ekspertem w danej dziedzinie. Każdy ma swoje mocne i słabe strony, jeśli jednak żyjesz w przekonaniu, że jesteś nudny i przeciętny, po prostu to zmień. Świat jest tak rozmaity, a dostęp do wiedzy tak ogromny, że nie ma możliwości, abyś nie znalazł dla siebie interesujących tematów.

Kiedy już je określisz zdobywaj wiedzę. Zapisz się na kursy, czytaj książki, słuchaj podcastów, dołącz do grup dyskusyjnych, stale poszerzaj horyzonty. Nawet się nie zorientujesz kiedy zaczniesz postrzegać siebie jako ciekawego i kompetentnego człowieka, a Twoje poczucie własnej wartości naturalnie poszybuje w górę.

Kurs Jak być asertywnym - sztuka wyrażania własnego zdania i emocji

Kurs Jak być asertywnym - sztuka wyrażania własnego zdania i emocji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow

3. Zacznij od małych celów

Uwierz w swoje możliwości, ale oceniaj przy tym siły na zamiary, w przeciwnym wypadku szybko się zniechęcisz. Realizowanie postawionych sobie celów dodaje pewności siebie. Muszą być od one jednak możliwe do osiągnięcia, w przeciwnym razie efekt będzie dokładnie odwrotny.

Jeśli Twoim celem jest np. utrata zbędnych kilogramów, nie zakładaj, że schudniesz 10 kg w miesiąc. Z dużym prawdopodobieństwem tak się nie stanie, a Ty wówczas stracisz chęć do dalszych działań, co gorsza pozostaniesz z poczuciem porażki. Na początek wystarczą małe cele. Najważniejszy jest efekt, pozytywna motywacja i wytrwałość.

nauka i rozwój osobisty jako sposób na zwiększenie pewności siebie

4. Zostaw przeszłość za sobą

Trudno o pozytywne nastawienie do samego siebie, kiedy stale wspominasz błędy i porażki z przeszłości. Każdy z nas ma pewien bagaż doświadczeń i rozmaite wspomnienia – zarówno dobre, jak i złe. Te pierwsze warto pielęgnować, z drugich z kolei należy wyciągnąć wnioski na przyszłość. I tyle.

Rozpamiętywanie tego co było przynosi jedynie poczucie bezradności i niezadowolenie z siebie. Z całą pewnością nie są to emocje, które pomagają budować poczucie własnej wartości. Jeśli chcesz popracować nad pewnością siebie skup się wyłącznie na tym co przed Tobą – jedynie na przyszłość masz wpływ.

Rozpamiętywanie przeszłości wrogiem pewności siebie

5. Przestań porównywać się z innymi

Ocenianie siebie przez pryzmat innych to najlepszy sposób na obniżenie własnej samooceny. Tym bardziej, że porównania te prawie zawsze wychodzą na naszą niekorzyść. Podświadomość płata figla, w efekcie czego wydaje nam się, że trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona.

Problem pogłębia codzienne korzystanie z mediów społecznościowych. Oglądamy tam urywki z życia innych, kreując nieistniejącą rzeczywistość, na tle której sami wypadamy kiepsko. Jeżeli brakuje Ci dystansu do sztucznego świata Internetu, po prostu ogranicz korzystanie z niego i uświadom sobie, że lepiej być najlepszą wersją siebie, niż najwierniejszą kopią kogoś innego.

Podsumowanie

To, jak postrzegamy samych siebie, ma ogromne przełożenie na to, jak widzą nas inni. Znacznie przyjemniej i łatwiej idą przez życie ludzie przebojowi, charyzmatyczni, od których emanuje poczucie własnej wartości. Jeżeli sam nie dostrzeżesz jej w sobie, otoczenie również będzie miało z tym problem. Mimo że, praca nad zbudowaniem pewności siebie bywa ciężka, bezsprzecznie warto ją wykonać.


Opublikowane 17 sierpnia 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!