Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
5 sposobów na zwiększenie asertywności

5 sposobów na zwiększenie asertywności

Zależy Ci na tym, aby zachować niezależność, a jednocześnie umiejętnie wyrażać własne potrzeby? Chcesz umieć stawiać granice, okazując przy tym innym szacunek i akceptację? Jeśli tak, wypróbuj nasze sposoby na zwiększenie asertywności. Pomogą Ci one świadomie zmienić własne zachowania oraz budować bardziej wartościowe relacje z osobami, z którymi stykasz się na co dzień.


Kurs Jak być asertywnym - sztuka wyrażania własnego zdania i emocji

Opanuj sztukę asertywności w relacjach prywatnych, zawodowych i zacznij żyć w zgodzie ze sobą. Zobacz jak bronić się przed naciskiem, manipulacją i naucz się wyrażać własne zdanie w każdej sytuacji. Dowiedz się więcej


Czym jest asertywność?

Asertywność to metoda odpowiedniego komunikowania się z osobami, z którymi prowadzisz dialog. Polega na stanowczym wyrażaniu swoich odczuć, opinii lub pragnień, przy jednoczesnym respektowaniu uczuć i opinii innej osoby. Brak asertywności związany jest z najczęściej z niską samooceną oraz problemami z własną osobowością. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pozwolą Ci zwiększyć asertywność. Poniżej opisujemy szczegółowo kilka z nich.

spotkanie w firmie

Jak zwiększyć asertywność?

1. Technika „zdartej płyty”

Jest to technika, w której mistrzami zdecydowanie są dzieci. Pomaga ona przygotować się do tego, co chcesz przekazać, ale obawiasz się, że nic z tego nie wyjdzie. Na czym ona polega? Na powtarzaniu tej samej kwestii do znudzenia, mimo różnych pytań czy sugestii ze strony rozmówcy. Dzięki temu nie musisz się wdawać w niepotrzebną dyskusję. Metoda ta doskonale zda egzamin u osób, które dotychczas były uległe i boją się po raz kolejne być wykorzystane. Przyda się również tym, którzy będą się konfrontować z inteligentnym i elokwentnym partnerem rozmowy. Przykład:

  • - Zostaniesz za mnie po pracy?
  • - Nie, kończę o 16.00 i wracam do domu.
  • - Ale ja muszę dzisiaj wyjść, a ty możesz zostać.
  • - Nie jestem w stanie Ci dzisiaj pomóc, mam już swoje własne plany. O 16.00 muszę wyjść do domu.
  • - Ale to wszystko zajmie ci maksymalnie dwadzieścia minut!
  • - Rozumiem, ale o 16.00 muszę skończyć pracę i wracać do domu.

2. Technika jujitsu

To technika, której nazwę z pewnością kojarzysz ze wschodnimi sztukami walk. Opiera się ona na wykorzystywaniu argumentów osoby, która nas o coś poprosiła, nie przeciwstawiając się im, ale też im nie ulegając. Chodzi o to, aby pokazać, że rozumiemy jej racje oraz że je szanujemy, ale jednocześnie musimy jej odmówić, bo takie też przysługuje nam prawo.

Wyobraź sobie, że poprosiłaś niedawno koleżankę, aby zaopiekowała się Twoim kotem. Teraz ona prosi Cię o to samo, argumentując, że ostatnio to ona spełniła Twoją prośbę. Ty jednak nie możesz tego zrobić, ponieważ w najbliższy weekend wyjeżdżasz na krótki urlop. W tej sytuacji, zgodnie z techniką jujitsu, należy odpowiedzieć jej w następującym stylu: „Mam świadomość, że ostatnio poprosiłam Cię o pomoc nad Mruczkiem i chętnie bym Ci się odwdzięczyła. Jednak w najbliższą sobotę wyjeżdżam do Helu i, niestety, nie mogę tego wyjazdu przełożyć”.

asertywność w relacjach

3. Technika „jestem słoniem”

To jedna z najskuteczniejszych technik pozwalających na bycie asertywnym. Jeżeli trudno jest Ci w jakiejś sytuacji odmówić, pomocne może okazać się wyobrażenie, że jesteś słoniem. Zwierzę to jest wielkie, widoczne i pewne siebie, a zarazem kroczy powolnym krokiem i jest łagodne. Okazuje się, że dzięki temu wyobrażeniu zaczynamy mówić wolniej i spokojniej, bez problemu patrzymy osobie, z którą rozmawiamy, w oczy, a nasz oddech staje się jednolity i regularny. Najważniejsze jest jednak to, że emocje nie kierują wówczas podejmowanymi przez nas działaniami i samą rozmową.

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Asertywność w zarządzaniu - techniki i strategie dla menedżerów

Kurs Asertywność w zarządzaniu - techniki i strategie dla menedżerów

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki perswazji i wywierania wpływu

Kurs Techniki perswazji i wywierania wpływu

Zobacz kurs Arrow
4. Technika FUO

Nazwa techniki FUO to, tak naprawdę, akronim słów „fakt”, „ustosunkowanie” i „oczekiwania”. Wszystkie te określenia wskazują na porządek, według jakiego układać należy asertywną wypowiedź. Metodę tę warto stosować zwłaszcza w sytuacjach, które są potencjalnie konfliktowe. Dzięki nim zapobiegniesz niekontrolowanym wybuchom emocji, a zarazem poinformujesz rozmówcę o skutkach określonych działań w stosunku do Ciebie. Przykład:

„Gdy nie przychodzisz na czas (fakt), czuję się tak, jakbyś mnie nie szanował (ustosunkowanie), proszę, przychodź na kolejne spotkania o wyznaczonej porze (oczekiwania)”.

asertywność w relacjach służbowych

5. Technika wchodzenia w stan asertywności

Metoda ta polega na wyobrażeniu sobie sytuacji, w której wykazujesz się asertywną postawą. Zastanów się, jak wygląda osoba, która jest asertywna. Zwróć uwagę na jej postawę ciała oraz gestykulację.

W swoim wyobrażeniu spróbuj zachowywać się dokładnie tak samo, z pewnością siebie oraz utrzymując spokojny ton głosu. Skoncentruj się na tym, co mówisz i jak to robisz. Następnie skup się na wyobrażonych osobach, które reagują na to, co powiedziałeś. Pomyśl sobie, że doceniają Cię za wyrażenie własnego zdania i mają wobec Ciebie szacunek, i nawet, jeśli się z nimi nie zgodziłeś, cieszą się z powodu życzliwości, którą ich obdarzyłeś. Wyobraź sobie również pozytywne emocje, które w takiej sytuacji odczuwasz. Następnie spróbuj skorzystać z tych wyobrażeń w przyszłości. Staraj się wówczas wizualizować swoją osobę jako pewną siebie i jako tą, która potrafi odmawiać i wyrażać własne stanowisko w konkretnej sprawie.


Opublikowane 10 listopada 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!