Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
5 technik mnemotechnicznych, które pomogą Ci w nauce języków

5 technik mnemotechnicznych, które pomogą Ci w nauce języków

Techniki mnemotechniczne uchodzą za nietypowe, a jednocześnie skuteczne narzędzie w nauce języków obcych. Co ciekawe, najpewniej co najmniej jedną z nich stosujesz, choć nawet o tym nie wiesz! Czym są mnemotechniki? Które wybrać, aby szybciej nauczyć się języka obcego? Sprawdźmy!


Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1
5.0
star star star star star
(2 ocen)

Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcejMnemotechnika - co to jest?

Mnemotechnika to zbiór technik i strategii, opierających się na skojarzeniach, wyobraźni i kontekście. Ich celem jest ułatwienie i przyspieszenie procesu nauki poprzez szybkie zapamiętywanie, utrwalanie i przywoływanie informacji.

W jakich dziedzinach wykorzystuje się mnemotechniki? Długo można wyliczać! Z ich pomocą zapamiętasz bez trudu listę zakupów, kod PIN lub hasło, ważne daty lub słówka w języku obcym. Jest to więc bardzo elastyczne narzędzie, które łatwo można dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań.Mnemotechniki w nauce języków obcych

Mnemotechnik jest dużo, jednak niektóre z nich okazują się skuteczniejsze w zapamiętywaniu ciągu cyfr, inne pomogą opanować daty wydarzeń historycznych, a jeszcze inne świetnie się sprawdzają w nauce języków. Tym ostatnim przyjrzymy się bliżej, omawiając 5 z nich.


Słowa kluczowe

Metoda ta polega na znalezieniu w języku polskim wyrazu, który brzmi podobnie do słówka, które chcesz zapamiętać. Przykładem może być angielskie paw (czyt. pał), które oznacza łapę. Tak samo się zapisuje i brzmi podobnie polski paw. Teraz wyobraź sobie pawia z wielkimi, psimi łapami - prawda, że taki obraz łatwo zapamiętać? Tym sposobem łatwiej Ci będzie przyswoić znaczenie dowolnego słówka. Więcej przykładów:

  • car w samochodzie (car - samochód)

  • mag z kubkiem (mug - kubek)Możesz również szukać podobieństw wśród słówek obcojęzycznych, które są Ci znane. Za przykład niech posłuży angielski wallet (portfel), którego nie możesz zapamiętać, oraz również angielskie słówko wall, czyli ściana. Jaki obraz przychodzi Ci na myśl? Może ściana sklepowa z półkami zapełnionymi portfelami?


Więcej przykładów:

  • ptak z brodą (bird - ptak, beard - broda)

  • jagnię z lampą (lamb - jagnię, lamp - lampa)

Historyjki z obcym słówkiem

Ta technika mnemotechniczna polega na ułożeniu historyjki, w której znajdą się obcojęzyczne słówka. Przez nauczycieli oceniana jest jako jedna z najskuteczniejszych, a jednocześnie lubiana przez uczniów. Można puścić wodze fantazji i stworzyć historię w ulubionym stylu - z nutą abstrakcji, baśniowości, czy też grozy.


Oto przykład takiej historyjki:
“Mój brat kupił nowy car. Jest to car sportowy, więc może być bardzo fast.”
“Byłem wczoraj na łące. Zobaczyłem green żabę, czerwony flower i niebieską river.”Rymowanki i wierszyki

Rymowanki i wierszyki to stare i powszechnie znane metody, które być może pamiętasz jeszcze ze szkoły podstawowej. Są jednak uniwersalne i mogą okazać się bardzo pomocne w nauce języka obcego. Pomagają przyswoić słownictwo oraz nauczyć się melodii danego języka. Oto kilka ciekawych przykładów z języka angielskiego:


Me, myself and I - we went to the kitchen and ate a pie.
Open Your mouth and close your eyes. Now you will get a big surprise!
See You later, alligator. Take care, polar bear.


A oto przykład z języka niemieckiego:


Mein, dein, sein,
der Tisch ist noch rein,
der Magen ist noch leer
und brummt wie ein Bär.
Die Mutter deckt auf –
Drum lauf!Proste zdania

Z tej metody skorzystaj, gdy nie możesz zapamiętać kolejności określonych elementów lub wszystkich elementów w danej grupie. Technika polega na ułożeniu łatwego do zapamiętania zdania, którego każdy kolejny wyraz rozpoczyna się na literę słówka z listy. Oto ta metoda w praktyce:

  • Przypadki w języku niemieckim, czyli Nominativ, Genitiv, Dativ, Akkusativ. Jak je zapamiętać w odpowiedniej kolejności? Może tak: Niski gbur dojada agrest. Oczywiście, najlepiej, jeśli wyobrazisz sobie niskiego gbura, który ze smakiem dojada resztki agrestu.

  • Kierunki świata w języku angielskim: North, East, South, West. Ważne w tym przypadku jest zapamiętanie, że nazwy kierunków zapisujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. A oto proste zdanie, które nie pozwoli zapomnieć o żadnym z nich: Niebieski elf szuka winogron.

Wyobrażenia i skojarzenia

Obrazowanie sobie nowo poznawanego słówka i szukanie skojarzeń, to jedna z najskuteczniejszych technik mnemotechnicznych. Skojarzenia mogą prowadzić w kierunku zapachów, kolorów, emocji. Podobnie, jak i wyobrażenia - jedyną regułą, jaką można tu podać, to “im intensywniej, tym lepiej”. Jak to rozumieć? Otóż, najłatwiej zapamiętać te słówka, które wzbudzają najbardziej jaskrawe i wyraźne skojarzenia, emocje. Jeśli chcesz zapamiętać kolory, to wyobrażaj je sobie w najbardziej wyrazistych odcieniach.


Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1

Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow
Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1

Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow
Kurs Japoński dla początkujących - zapamiętywanie, wymowa i zapis kanji (N5)

Kurs Japoński dla początkujących - zapamiętywanie, wymowa i zapis kanji (N5)

Zobacz kurs Arrow

Wyobrażenia są świetne w nauce idiomów i frazeologizmów. Jak wiemy, figury te nie powinny być odczytywane dosłownie, a jeśli są - to zazwyczaj dają niezrozumiały lub absurdalny przekaz. Wyobraź więc sobie sytuację, w której dany idiom lub frazeologizm można zastosować, po czym tę samą sytuację w tym absurdalnym, pozbawionym sensu wydaniu.


Przykład:

  • Bite the bullet - idiom, który oznacza zrobienie czegoś nieprzyjemnego, czego i tak nie można było uniknąć. W znaczeniu dosłownym oznacza natomiast: ugryźć pocisk. Wyobrażenie tego idiomu może więc wyglądać całkiem zabawnie - oto osoba, która zmuszona jest do zrobienia czegoś, za czym nie przepada, przygryza pocisk.

Opublikowane 23 sierpnia 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!