Jak zmienić pracę? 6 kroków do lepszego zatrudnienia
Według przeprowadzonych badań strach przed zmianą pracy to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Jest tak dlatego, że zmiana miejsca zatrudnienia zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Dodatkowo wymaga bezpośredniego zaangażowania i to niezależnie, co jest tego powodem – rozwiązanie umowy ze strony pracodawcy, czy dogłębnie przemyślana i uzasadniona decyzja o zmianie pracy. Jak zatem zmienić pracę na lepszą, a przy tym poradzić sobie z towarzyszącym stresem w kilku krokach?
Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia
Dowiedz się jak znaleźć dobrze płatną i przynoszącą satysfakcję pracę. Naucz się prezentować swoje mocne strony i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, z którego nie może zrezygnować. Dowiedz się więcej
Krok 1. Zaakceptowanie decyzji o zmianie
Zwłaszcza przy osobiście podjętej decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia warto stworzyć listę powodów, które były dla niej decydujące. Należy umieścić na niej wszystko, co jest frustrujące i zniechęcające we wciąż obecnym lub już przeszłym miejscu pracy (np. niskie zarobki, zła atmosfera) i zaglądać do niej zawsze, kiedy przychodzą na myśl wątpliwości związane ze zmianą otoczenia.
Krok 2. Analiza potrzeb
Analiza swoich potrzeb to kolejny krok, jaki należy podjąć przed zmianą pracy. Warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Najczęściej motywacją do zmiany miejsca zatrudnienia są pieniądze i rozwój osobisty. Ważna może być również stabilizacja, czy chęć wzięcia większej odpowiedzialności (np. zarządzenie grupą pracowników). W końcu nie bez znaczenia jest też atmosfera. Zawsze pracuje się lepiej i efektywniej, kiedy jest ona miła i przyjemna.
Krok 3. Analiza kompetencji
Zmiana pracy, zwłaszcza jeżeli jest to bardziej odpowiedzialna posada, na wyższym stanowisku i o lepszych zarobkach, wymagać może nowych kwalifikacji. Dlatego warto przeanalizować swoje kompetencje, zwłaszcza w zakresie znajomości języka obcego i obsługi komputera.
Wielu przedsiębiorców wymaga znajomości przynajmniej na poziomie komunikatywnym zwłaszcza języka angielskiego, choć wszystko zależy od rynku, na jakim działa lub na jaki otwiera się dane przedsiębiorstwo. W przypadku obsługi komputera dużym atutem jest znajomość programów Word (edytor tekstu) oraz Excel (arkusz kalkulacyjny). Oczywiście im poziom jest wyższy, tym lepiej, a więc warto rozważyć różne kursy, szkolenia czy warsztaty, które pozwolą zdobyć nowe kompetencje lub podnieść poziom już posiadanych kwalifikacji.
Mimo iż głównie jest ona wykorzystywana w celach biznesowych, w realnej ocenie szans na dalszy rozwój swojej kariery pomaga tzw. analiza SWOT. To narzędzie składające się z czterech elementów: mocne strony (Strengths), słabe strony (Weaknesses), szanse (Opportunities) i zagrożenia (Threats). Dzięki analizie SWOT łatwiej o dokładniejszą analizę zawodową, a co za tym idzie pomysły na nowe kierunki rozwoju.
Krok 4. Research rynku pracy
Analiza lokalnego rynku pracy to z jednej strony określenie oczekiwań pracodawców, z drugiej – ocena własnych szans w rekrutacji przy złożeniu aplikacji na dane stanowisko. Przy przeglądaniu dostępnych ofert pracy należy zastanowić się nad swoimi najmocniejszymi stronami. Zaleca się wybrać do pięciu aktywnych ofert pracy, ale tylko na stanowiska zgodne ze swoimi kompetencjami i oczekiwaniami.
Krok 5. Personalizowane CV
Dobrze opracowane dokumenty aplikacyjne to klucz do sukcesu rekrutacyjnego i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Bezsprzecznie doświadczenie zawodowe i wykształcenie są ważne. Jednak zanim rekruter zacznie je analizować, najpierw dokonuje wstępnej oceny kandydatury. Eksperci od headhuntingu (specjaliści od szukania kandydatów) podkreślają, że CV musi być unikalne i spersonalizowane, aby odpowiadać branży i stanowisku, na które toczy się rekrutacja. Stąd tworząc CV, zawsze warto pisać je pod konkretne ogłoszenie.
Ważne są też poprawny styl pisania i ogólna estetyka. Same informacje muszą być merytoryczne i przedstawiać kandydata w dobrym świetle, wyróżniając go na tle konkurentów. CV wysyłane online powinno być zapisane w formacie PDF.
Krok 6. Rozmowa kwalifikacyjna
W zależności od branży i stanowiska rozmowa kwalifikacyjna trwa zwykle od 30 do 60 minut, które mogą być decydujące dla otrzymania angażu na rekrutowane stanowisko. Ważne jest dobre nastawianie, a więc na spotkaniu kwalifikacyjnym należy być otwartym i uśmiechniętym, aby od początku sprawiać wrażenie osoby życzliwej i kulturalnej. Ważny jest też elegancki strój, który zapewnia pozytywny odbiór kandydata i pokazuje jego profesjonalizm.
Rozmowa kwalifikacyjna to spory stres, ale jest ona tym łatwiejsza, im lepsze przygotowanie do spotkania z rekruterem, wciąż niedoszłym szefem lub potencjalnymi członkami przyszłego zespołu. Wbrew temu, co się może wydawać, spotkanie kwalifikacyjne wcale nie musi być wielką niewiadomą. Z reguły schemat rozmowy i zadawane pytania wyglądają bardzo podobnie. Na pewno zostaną poruszone obszary doświadczenia kandydata, jego umiejętności, wiedzy i nastawienia do pracy. Obowiązkowo przed rozmową należy też poznać fakty o firmie, warto także raz jeszcze przeczytać ogłoszenie o pracę.
Podsumowując, zmiana pracy – wymuszona lub nie – wywołuje stres, ponieważ niemal zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i podjęciem złej decyzji (np. nowa posada gorsza od obecnej). W końcu wymaga też zaangażowania (m.in. research rynku pracy, stworzenie CV, aplikacja, rozmowa kwalifikacyjna) i to bez gwarancji, że podjęte działania będą skuteczne. Wymaga to więc wyjścia ze swojej własnej strefy komfortu. Rozumiemy przez nią obszar fizyczny i emocjonalny, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie.
Najważniejsze więc, aby podjąć właściwą decyzję i umiejętnie ograniczyć ryzyko. Nie jest to łatwe, ale warto mieć pozytywne nastawienie do możliwych zmian. Takie osoby są bardziej otwarte na nowe doświadczenia i wykazują większe zaangażowanie w realizacji celu, w tym przypadku zmiany stanowiska pracy na posadę spełniającą ich oczekiwania w większym stopniu niż obecna. Opuszczenie strefy komfortu, mimo iż jest to spora zmiana, daje więc szansę poprawienia jakości życia.
Opublikowane 24 stycznia 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej