Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
6 sposobów na zwalczanie prokrastynacji

6 sposobów na zwalczanie prokrastynacji

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się odłożyć realizację jakiegoś zadania na później. I nie jest to jeszcze powód do zmartwienia. Gorzej, jeśli odwlekanie zadań wejdzie w nawyk i pogorszy stan naszego życia osobistego i zawodowego. Takie regularne odwlekanie wykonania jakichś czynności w sposób świadomy i dobrowolny to zjawisko prokrastynacji, która ma różne podłoże. Skutkuje ona spadkiem poczucia sprawczości i szczęścia oraz nieustannym poczuciem winy. Wiele osób zmaga się z nią na co dzień, dlatego też poniżej przedstawiamy 6 skutecznych sposobów na zwalczanie prokrastynacji.


Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zacznij efektywnie wykorzystywać swój czas! Dowiedz się jak radzić sobie z planowaniem i wykonywaniem zadań. Naucz się radzić sobie ze stresem oraz wyznaczać cele biznesowe i prywatne. Dowiedz się więcej


Planuj każdy dzień

Bardzo pomocną metodą na walkę z prokrastynacją jest planowanie każdego dnia. Najlepiej wybierz porę na planowanie wieczorem tuż przed snem. Taki harmonogram dnia zachęci Cię do wykonania określonych zadań, ponieważ zostaną one jasno sformułowane i zapisane, a zatem opuszczą sferę czysto myślową. Dzięki liście do zrobienia rano nie będziesz trwonić czasu na zastanawianie się, co masz wykonać i bez zbędnych wymówek przystąpisz do działania. Dodatkowo określ czas, jaki przeznaczysz na wykonanie określonych czynności. Szybko sam przekonasz się, że największą nagrodą będzie dla Ciebie odznaczanie kolejno ukończonych zadań z listy i świadomość, że panujesz nad swoim dniem.

zapisywanie zadań w notatniku

Konsekwencje prokrastynacji, czyli rachunek zysków i strat

Ludzki umysł dąży do tego, co przyjemne i nie wymaga od nas wiele energii, dlatego prokrastynacja jest mu tak miła. Jednak, aby świadomie z nią walczyć, musisz w chwili, gdy Cię dopadnie, zastanowić się, jakie będą konsekwencje niewykonania przez Ciebie określonych czynności. Może to być niedopełnienie deadline’u w pracy, co może zakończyć się reprymendą szefa. Z reguły jednak skutki prokrastynacji są bardziej długofalowe. Jeśli odkładasz naukę języka, podwyższanie swoich kompetencji zawodowych lub uprawianie sportu, skutki tego zaniedbania pojawią się za kilka lat. Jeśli więc wolisz obejrzeć kolejny odcinek serialu lub przejrzeć Facebooka, zamiast robić rzeczy istotne dla swojej przyszłości, zastanów się nie raz, a kilka razy.

Wykorzystaj technikę słonia

Najtrudniej zabrać się do pracy, jeśli mamy wizje mnóstwa zadań, których końca nie widać i które wydają nam się trudne. Praca ta jest żmudna, a nagroda za nią bardzo odległa, stąd bierze się strach przed samym jej rozpoczęciem. Idealnym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie techniki słonia. Twoje zadania to słoń, którego nie dasz rady zjeść od razu, bo zwyczajnie się przejesz. Dlatego musisz go podzielić na mniejsze części, które dzień po dniu będziesz zjadał. Rozbicie zadań na drobniejsze czynności sprawi, że ich realizacja nie sparaliżuje Cię. Dodatkowo poczujesz się lepiej, widząc, jak z dnia na dzień słonia ubywa. Co więcej, wydajność i jakość twojej pracy nie spadnie, a ty nie będziesz czuł się przemęczony.

Multitasking nie istnieje

Wiele osób uważa, że multitasking, czyli wielozadaniowość, to bardzo przydatna umiejętność w pracy. Jednakże tak naprawdę, niewielki odsetek osób jest w stanie skupić się na wielu różnych zadaniach w sposób wydajny. Ludzki umysł działa na zasadzie jednego wątku, który dominuje, natomiast reszta wątków jest pasywna. Jeśli jednocześnie wykonujesz jakieś zadanie, a potem rozmawiasz ze współpracownikiem lub odpisujesz na maile, spada twoje zaangażowanie, efektywność i koncentracja. Musi upłynąć jakiś czas zanim ponownie wdrożysz się we wcześniejszą pracę. Zawsze organizuj sobie określoną ilość czasu na wykonanie zadania lub jego części i absolutnie nie wykonuj żadnych innych czynności, a tym bardziej przerw na serfowanie po sieci czy w telefonie. 

kobieta korzystająca z dwóch telefonów i komputera jednocześnie

Cyberprokrastynacja i rozpraszacze — fikcyjna nagroda

Zanim usiądziesz do pracy upewnij się, że w twoim zasięgu nie znajdują się żadne rozpraszacze. Są nimi np.: telefon z włączonymi powiadomieniami na Facebooku czy włączony telewizor w tle. Zadbaj również o odpowiednie środowisko na twoim stanowisku pracy. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do niej zawsze mieć pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia. Dzięki temu unikniesz wystawiania się na pokusę częstych przerw od pracy w trakcie ich poszukiwania. 

Absolutnie też nie odchodź od pracy w jej połowie lub przy końcu. Wizja końca pracy często wprawi cię w dobry nastrój. W związku z tym pozwolisz sobie na nagrodę w postaci serialu lub surfowania w sieci. Takie zachowania są bezproduktywną cyberprokrastynacją, bo nic nie wnoszą do życia i stanowią bardzo złudną nagrodę, która w ostateczności zaprowadzi Cię na sam początek twoich problemów z motywacją do realizacji zadań.

Title course

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow
Kurs Efektywne planowanie dnia - jak pokonać prokrastynację

Kurs Efektywne planowanie dnia - jak pokonać prokrastynację

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Organizacja pracy i zarządzanie zadaniami z Trello

Zobacz kurs Arrow

Pomodoro – aplikacja do walki z prokrastynacją

Dodatkowo dla tych, którzy mają problem z motywacją, przydatna będzie aplikacja Pomodoro. Pozwala ona włączyć stoper na 25 minut, które oznaczają czas pracy. Następnie możesz wybrać, czy potrzebujesz 5 czy 10 minut przerwy na własne przyjemności, a po nich znowu wrócisz do pracy. Aplikację można ponadto całkowicie spersonalizować i wybrać własny czas  pracy i przerw oraz dłuższe cykle, po których możesz wybrać się na dłuższą przerwę.

aplikacja pomodoro - TomatoTimer

Dzięki tym prostym, ale skutecznym metodom na zwalczanie prokrastynacji szybko zauważysz poprawę jakości swojego życia zawodowego i osobistego. Jeśli będziesz sumiennie je stosował, wyrobisz w sobie dobre nawyki, a twój poziom motywacji wzrośnie na tyle, że nie będziesz ich już potrzebował.


Opublikowane 17 sierpnia 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!