7 cech dobrego lidera
Istnieją różne teorie na temat tego, jakie cechy powinien posiadać dobry lider. Wyodrębnia się nawet różne typy przywódców. Niektórzy są nastawieni na budowanie autorytetu, inni na relacje, jeszcze kolejni na perfekcyjną organizację. Z powodzeniem można jednak wyróżnić uniwersalny zestaw cech i umiejętności, które powinien posiadać każdy człowiek aspirujący do przewodzenia zespołem.
Kurs Skuteczny menedżer - kluczowe kompetencje
Opanuj kluczowe kompetencje menedżerskie i dowiedz się jak skutecznie zarządzać zespołem i motywować pracowników. Dowiedz się więcej
Lider czyli kto?
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia samego pojęcia. Kim tak naprawdę jest lider? To osoba odpowiedzialna za zarządzanie zespołem, dbająca o odpowiednie relacje między jego członkami, przy jednoczesnym, skutecznym realizowaniu wspólnych celów. Lider musi posiadać charakterystyczne atrybuty osobowości, które wpływają na jego relacje z otoczeniem. Oto one:
1. Samodyscyplina i dobra organizacja.
Nie sposób zarządzać pracą zespołu, będąc niezorganizowanym. Gospodarowanie czasem, określanie priorytetów, delegowanie zadań odpowiednim osobom przekłada się na efektywną pracę całego zespołu. Lider powinien skupiać się na kluczowych obowiązkach, resztę przekazywać innym i umiejętnie koordynować cały proces.
2. Pewność siebie
Osoba nieśmiała, lękliwa, nie posiadająca siły przebicia, nie ma szans na objęcie pozycji lidera. Odpowiednia doza pewności siebie, oparta na poczuciu własnej wartości w połączeniu z asertywnością, autentycznością i szczerością to niezbędne zasoby każdego przywódcy. Nie należy jednak mylić pewności siebie z arogancją. Granica między tymi pojęciami jest bowiem cienka. Człowiek arogancki zachowuje się zuchwale, ma tendencje do lekceważenia innych, narzuca swoje zdanie otoczeniu. W przeciwieństwie do pozytywnej pewności siebie arogancja - chociaż czasem pomoże w zajęciu pozycji lidera, równie szybko przyczyni się do jej utracenia.
3. Uczciwość
Bez względu na to, o jakiej dziedzinie życia mówimy, sukces bez uczciwości jest mało prawdopodobny. Dobry lider jest wiarygodny i cieszy się zaufaniem zespołu. Zaufanie buduje się długo, ale stracić można je niestety szybko, bez możliwości odzyskania. Trudno również oczekiwać tej cechy od pozostałych członków zespołu, samemu jej nie posiadając. Dlatego, tak ważna jest transparentność i uczciwe podejście do innych ludzi. Liderzy odnoszący sukcesy mają silny kręgosłup moralny i trzymają się swoich wartości.
4. Skuteczna komunikacja
Żeby wraz z zespołem móc realizować wyznaczone cele niezbędna jest właściwa komunikacja. Jeżeli nie potrafisz odpowiednio przekazać ludziom swojej strategii, rozebrać jej na czynniki pierwsze i sprecyzować, kto jest za co odpowiedzialny, nie masz szans na bycie dobrym liderem. Słowa mają moc – potrafią motywować i wywierać wpływ.
5. Optymizm
Inspirujący lider zmierza bezpośrednio do sukcesu. Jest wizjonerem, potrafi zarażać innych pozytywną energią. Oczywiście przy zachowaniu racjonalnego podejścia i umiejętności trzeźwej oceny sytuacji. Optymistyczne nastawienie pozwala dostrzegać szanse i perspektywy tam, gdzie inni widzą jedynie problemy i trudności. Zachowanie uśmiechu i wiara w pomyślny przebieg zaplanowanych wydarzeń nie zawsze jest łatwym zadaniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że pozytywnie usposobiony przywódca jest motorem do działania dla zespołu, nadaje wiatr w żagle i utrwala wiarę we wspólne możliwości.
6. Dążenie do rozwoju
Człowiek, który się nie rozwija stoi w miejscu, a następnie zaczyna się cofać. Jeżeli chcesz posiadać siłę oddziaływania na innych, musisz podnosić kompetencje – zarówno twarde, jak i miękkie. Lider niemający pojęcia o procesach, którymi zarządza błyskawicznie traci autorytet i pozycję. Zdobywanie i aktualizowanie wiedzy jest absolutnie niezbędne. Odpowiedzialny przywódca dba w tym kontekście nie tylko o siebie, ale o cały zespół. Organizuje szkolenia, motywuje do rozwoju i nagradza takie inicjatywy. Żeby robić to skutecznie konieczne jest najpierw dobre poznanie członków swojego zespołu, orientacja w słabych i mocnych stronach poszczególnych osób i świadomość, kto w którym kierunku powinien się rozwijać.
7. Charyzma
Jedna z kluczowych cech dobrego lidera. Co właściwie oznacza to pojęcie? Według słownika języka polskiego charyzma to szczególne cechy osobowości, którym osoba je posiadająca zawdzięcza niekwestionowany autorytet u ludzi i wpływ na nich. Podsumowując - lider nie może być nijaki. Charyzma idzie w parze z byciem lubianym, umiejętnością wytwarzania wokół siebie pozytywnej aury, która przyciąga innych. Ludzie, którzy się nią cechują , często są po prostu skazani na sukces.
Bycie dobrym liderem nie jest łatwym zadaniem. Tak naprawdę niewiele osób jest mu wstanie sprostać. Wymaga ciągłej pracy nad sobą, dyscypliny i odpowiedzialności. To jednak trud warty podjęcia, ponieważ efekty mają przełożenie na całą grupę. Bycie liderem to ogromny przywilej. Daje możliwość podejmowania przedsięwzięć wartościowych dla siebie i dla innych. Na koniec warto pamiętać, że liderem nie zostaje się z przypadku, czy własnego wyboru. Wybierają go ludzie, a bez ich poparcia i szacunku sukces nie będzie możliwy.
Opublikowane 6 października 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej