Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Analityk biznesowy - czym się zajmuje i jak nim zostać?

Analityk biznesowy - czym się zajmuje i jak nim zostać?

Zmiany na rynku pracy w ciągu ostatniej dekady zachodzą dynamicznie. Rozwój technologii i cyfryzacji przekłada się na powstawanie nowych zawodów i funkcji, w efekcie czego co raz bardziej pożądane przez pracodawców stają się umiejętności, które jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu były niszowe, albo w ogóle nieznane.


Kurs Jak zacząć karierę w Business Intelligence

Dowiedz się jak rozpocząć karierę analityka biznesowego i zdobyć dobrze płatną pracę w IT. Opanuj najlepsze narzędzia wykorzystywane w Business Intelligence i naucz się ich używać. Dowiedz się więcej


Jednym z zawodów należących do grup zawodów deficytowych, czyli takich, dla których w ciągu najbliższego roku nie będzie trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku spore jest Analityk Biznesowy. Szacunkowe dane pokazują rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów na poziomie 12% w stosunku rocznym. Śmiało można zatem zaryzykować stwierdzeniem, że Analityk Biznesowy to zawód przyszłości.

praca analityka danych

Czym zajmuje się Analityk Biznesowy?

Najprościej rzecz ujmując Analityk Biznesowy to osoba odpowiedzialna za identyfikację potrzeb biznesowych swoich klientów oraz zainteresowanych stron w celu ustalenia rozwiązań problemów finansowych. Jakie konkretne działania się pod tym kryją?

  • Analiza sytuacji – czyli wielowymiarowy przegląd wdrażanego projektu, stworzenie dokumentacji.
  • Propozycja modelu biznesowego – na podstawie wykonanej początkowo analizy następuje propozycja zmian, mających za zadanie poprawić sytuację przedsiębiorstwa, m.in. w kwestii finansów czy organizacji.
  • Monitorowanie kosztów – weryfikacja budżetu i dostosowanie go do realnych możliwości i potrzeb firmy.
  • Sporządzanie sprawozdań – bieżące raportowanie i kontrolowanie podjętych działań oraz efektywności pracy poszczególnych struktur przedsiębiorstwa.
  • Kontrolowanie procedur – analiza poszczególnych struktur organizacyjnych w firmie. Nadzorowanie czy wszystkie działy funkcjonują spójnie i efektywnie.
  • Współpraca z działami – dbałość o odpowiednią komunikację i skuteczny przepływ informacji między poszczególnymi działami firmy.
analiza finansowa

Dokładny zakres obowiązków analityka biznesowego w firmie zależy oczywiście od specyfiki konkretnego projektu. Dla wielu osób jednym z najbardziej motywujących aspektów pracy w Business Intelligence jest różnorodność w pełnionych obowiązkach oraz szerokie możliwości rozwoju dzięki poznawaniu wielu rozmaitych branż całkowicie od podszewki.

Jakie cechy powinien posiadać Analityk Biznesowy?

Analityk Biznesowy to zawód, który idzie w parze z ciągłym podnoszeniem kompetencji i doskonałym rozeznaniem w środowisku. Osoba pełniąca tą funkcję musi posiadać nie tylko określone, konkretne umiejętności techniczne, ważne jest również żeby rozumiała specyfikę zarządzenia i dobrze odnajdywała się w pracy z ludźmi. O ile zakres wymaganych na stanowisko kompetencji twardych jest zmienny i uzależniony od branży, w której działa dana firma, tak zestaw umiejętności miękkich niezbędnych każdemu Analitykowi Biznesowemu jest mniej więcej stały. Cechy takie jak: dobra organizacja pracy, szybkie przyswajanie wiedzy, koncentracja, skuteczna komunikacja, kreatywne myślenie, spostrzegawczość, inteligencja emocjonalna, czy odporność na stres to fundament, bez którego nawet najszerszy zakres wiedzy merytorycznej może nie być wystarczający.

analityk biznesowy w firmie

Jak zostać Analitykiem Biznesowym?

Chciałbyś się przebranżowić i rozpocząć karierę w Business Intelligence? Czy jest to ścieżka zawodowa zarezerwowana wyłącznie dla osób, które ukończyły odpowiednie studia? Niekoniecznie. To fakt, że analizą biznesową najczęściej zajmują się absolwenci takich kierunków jak: ekonomia, zarządzanie, informatyka, biznes międzynarodowy, czy matematyka. Brak kierunkowego wykształcenia nie zamyka jednak drogi potencjalnym kandydatom. Na rynku istnieją różnego rodzaju kursy zaświadczające o znajomości branży i potwierdzające wiedzę. Warto zatem na początek zainwestować czas i pieniądze w uzyskanie odpowiednich umiejętności. Pracodawcy nie zawsze wymagają dokładnej znajomości branży, często we własnym zakresie oferują szkolenia wdrażające w zakres działalności firmy, które przy okazji pomogą uporządkować wiedzę oraz zaznajomić się z praktycznymi aspektami analityki biznesowej.

wizualizacja danych przez analityka

Na początku dobrym pomysłem będzie poznanie obszarów zarządzania danymi – ich zbierania, przechowywania, przetwarzania i wizualizacji. W poszukiwaniu zatrudnienia w obszarze Business Intelligence kluczowa może okazać się znajomość konkretnych narzędzi m.in. programu Power BI, Excela wraz z dodatkami BI, baz i hurtowni danych czy usług chmurowych. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie, które pomoże Ci krok po kroku rozpocząć przygodę z analizą biznesową – Kurs Jak zacząć karierę w Business Intelligence.

Co da Ci Kurs Jak zacząć karierę w Business Intelligence?

  • Poznasz procesy zarządzania danymi w firmie
  • Opanujesz podstawy zbierania, przetwarzania i zarządzania danymi
  • Nauczysz się obsługi narzędzi przydatnych w pracy analityka biznesowego
  • Dowiesz się jak rozwiązywać typowe problemy analityczne

Szkolenie prowadzi Dominik Trznadel, który posiada wieloletnie doświadczenie w pracy jako analityk danych. Jako szkoleniowiec zajmuje się również narzędziami pakietu Microsoft Office, w szczególności Excelem oraz VBA. Uwielbia dzielić się wiedzą oraz tworzyć i usprawniać procesy analityczne.

Kurs Excel 2019 od podstaw

Kurs Excel 2019 od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zacząć karierę w Business Intelligence

Kurs Jak zacząć karierę w Business Intelligence

Zobacz kurs Arrow
Kurs Power Query - przetwarzanie danych w Excelu

Kurs Power Query - przetwarzanie danych w Excelu

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 19 listopada 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!