Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Angular: Co to jest i do czego służy?

Angular: Co to jest i do czego służy?

W dynamicznym świecie kodu nowe technologie powstają i znikają każdego dnia. Niektóre przemijają niemal bez echa, inne rewolucjonizują rynek i z prędkością światła zyskują rzesze fanów. Obserwując błyskawiczny rozwój Angulara, nie ma wątpliwości, że nie jest to tylko chwilowa atrakcja dla programistów. Co w sobie ma, że tak szybko stał się gwiazdą? Czy długo utrzyma swoją pozycję i czy jest wart nauki? Przyjrzyjmy mu się bliżej!

Angular

Kurs Angular 4 - od podstaw

Poznaj nowoczesne wzorce i praktyki i zacznij tworzyć wydajne aplikacje z Angular 4 Dowiedz się więcej


Czym jest Angular?

Aby móc zrozumieć jego zalety i rosnącą z każdym dniem popularność, wyjaśnijmy sobie, czym jest Angular i w jakim celu się go wykorzystuje. Angular jest frameworkiem do budowy aplikacji internetowych i nie tylko. Oznacza to, że dostarcza programiście zestaw gotowych do wykorzystania narzędzi i rozwiązań, które wystarczy uzupełnić własnym kodem i zmodyfikować w razie potrzeby. Z założenia więc, główną rolą Angulara jest ułatwianie pracy programistom. Jest to stosunkowo młoda technologia, bowiem pierwsze wydanie Angulara Google ogłosił w maju 2016 roku. Od tamtej pory światło dzienne ujrzało już kilka nowych wersji, a sam framework stał się jednym z najbardziej popularnych wśród twórców aplikacji webowych.

framework angular

Zalety Angulara

Angular cieszy się dużą sympatią ze strony developerów z uwagi na swą uniwersalność i przejrzystą architekturę. Ponadto:

 • Wymaga znajomości najprostszych języków: JavaScript, HTML, CSS.
 • Dzięki domyślnemu zestawowi narzędzi pozwala uniknąć konieczności projektowania od podstaw wszystkich funkcji, np. walidacji komentarzy lub konfiguracji routingu. To z kolei przynosi między innymi oszczędności w czasie realizacji projektu i obniża koszty.
 • Środowisko Angulara wspiera twórców w programowaniu, a jednocześnie ułatwia testowanie - zarówno jednostkowe, jak i kompleksowe.
 • Dzięki prostej i wydajnej składni umożliwia szybkie tworzenie widoków interfejsu użytkownika.
 • Jest zbudowany z TypeScript, dzięki czemu ułatwia zachowanie przejrzystego kodu, łatwiej jest wychwycić błędy i szybciej przebiega debugowanie.
 • Podział aplikacji na moduły ułatwia zarządzanie projektem.

praca w angularze

Angular - framework uniwersalny

Angular doskonale się sprawdza w realizacji prostych aplikacji typu SPA (czyli Single Page Application), ale na tym jego możliwości się nie kończą. Równie dobrze służy w budowie interaktywnych stron internetowych, aplikacji mobilnych (na iOS i Androida) i desktopowych. Te ostatnie mogą odnosić się również do lokalnych urządzeń i funkcji systemu. Krótko mówiąc, jest to wszechstronne środowisko, które wspomaga pracę nad aplikacjami dynamicznymi i interaktywnymi.

Kto używa Angulara?

Najlepszym dowodem wydajności technologii jest zastosowanie jej w projektach liderów na rynku. W przypadku Angulara można tu przywołać między innymi takie marki, jak:

 • Google - jako twórca frameworka wykorzystał go w praktyce jako pierwszy. Tu Angular posłużył do budowy wielu rozbudowanych platform, w tym: Google Ads, Google.org, Google Store, Google Cloud Source Repositories, G Suite.
 • Microsoft - jednym z przykładów wykorzystania Angulara jest interaktywny support dla użytkowników pakietu Microsoft Office. Ponadto, są tu aplikacje takie, jak FindTime, Microsoft Events lub Microsoft Flow.
 • Apple - chociaż Apple ma w zwyczaju tworzyć własne technologie i systemy, korzysta czasami również z dorobku innych twórców. Tak też się stało z Angularem, który stał się podstawą dla serwisu wsparcia posprzedażowego.
 • Adobe - wsparcie techniczne dla użytkowników produktów Adobe powstało w oparciu o Angular.
 • Cisco Systems - gigant technologiczny wykorzystał Angular w budowie własnej wyszukiwarki.
 • McDonald’s - fast foodowy gigant skorzystał z pomocy Angulara, budując częściowo swoją witrynę i jej mobilną wersję.
 • WIX - jedna z największych platform CMS z pomocą Angulara zbudowała support dla swoich użytkowników.

Ponadto, z Angulara korzysta szereg popularnych aplikacji: netflix.com, Virgin Mobile, ProtonMail, Genius, istockphoto.com, weather.com. Jest obecny w branży edukacyjnej, finansowej, medycznej czy rozrywkowej.

Kurs Angular 4 - zaawansowany

Kurs Angular 4 - zaawansowany

Zobacz kurs Arrow
Kurs TypeScript

Kurs TypeScript

Zobacz kurs Arrow
Kurs Angular - profesjonalne techniki pracy

Kurs Angular - profesjonalne techniki pracy

Zobacz kurs Arrow

Czy warto znać Angular?

Bez wątpienia, Angular jest jedną z bardziej przyszłościowych technologii w programowaniu. Zwłaszcza dla tych programistów, którzy obrali ścieżkę front-endu. Wystarczy spojrzeć na oferty pracy, w których Angular pojawia się coraz częściej już od kilku lat. Framework proponuje rozwiązania, które przynoszą korzyści dla wszystkich stron: programista oszczędza czas, inwestor oszczędza na kosztach realizacji, zaś użytkownik zyskuje stabilną aplikację bez błędów. W obliczu tak wielu profitów można się podziewać, że framework będzie rósł w siłę, a jego znajomość będzie mocnym atutem.


Opublikowane 10 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!