Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Arduino vs Raspberry Pi - którą platformę wybrać

Arduino vs Raspberry Pi - którą platformę wybrać

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się elektroniką, słyszał o Arduino i Raspberry Pi. Czym są te dwie platformy? Czym się różnią i którą z nich lepiej wybrać?


Kurs Arduino dla początkujących

Wejdź w świat elektroniki, mikrokontrolerów i programowania. Zacznij przygodę z platformą Arduino od zera i naucz się budować własne projekty. Dowiedz się więcej


Arduino i Raspberry Pi - Historia z misją w tle

Jak przekonasz się za chwilę, obie te platformy dzieli o wiele więcej różnic niż łączy podobieństw. Warto jednak zacząć to porównanie od historii, która leży u początków powstania Raspberry Pi i Arduino. W jednym i drugim przypadku celem projektu było ułatwienie studentom zrozumienia zasad rządzących elektroniką i zmotywowanie ich do eksperymentów. Prace prowadzone były w dwóch różnych ośrodkach badawczych, w różnym czasie. Ich efektem jest platforma Arduino, powstała w 2003 roku we Włoszech oraz Raspberry Pi, ukończona w roku 2008 w Wielkiej Brytanii.

Płytka arduino wraz z dodatkowymi komponentami

Arduino - co to jest?

Mikrokomputer, mikrokontroler, platforma cyfrowa - te wszystkie określenia pasują do opisu Arduino. Jest to bowiem bardzo prosta, czasem nazywana wręcz prymitywną, platforma służąca budowie przeróżnych urządzeń sterowanych. Wyglądem przypomina płytkę drukowaną o mniej lub bardziej skomplikowanym układzie. Płytki Arduino produkowane są w wersjach prostych (np. Uno, Nano) lub złożonych (Mega). Dzięki temu otwierają morze możliwości w realizacji projektów o niskim lub wysokim stopniu skomplikowania.

Przykładem zastosowania płytek Arduino jest budowa sterownika do rolet w oknach, oświetlenia lub prostych czujników cyfrowych do pomiaru temperatury, wilgotności, itp. Co więcej, z Arduino stworzysz bardzo prosty system inteligentnego budynku, który będzie zarządzał włączaniem i wyłączaniem światła po zmroku.

Przykładowa płytka arduino

Raspberry Pi - co to jest?

Tutaj również mamy platformę stanowiącą centrum operacyjne wielu gadżetów, jednak do Raspberry Pi bardziej pasuje określenie “mikrokomputer” niż po prostu “płytka”. Z pozoru jest systemem bardzo podobnym do Arduino, ale w rzeczywistości na wyglądzie to podobieństwo w zasadzie się kończy. Raspberry Pi daje o wiele więcej możliwości technologicznych twórcy niż jej włoska kuzynka, jest też bardziej elastyczna i uniwersalna. Raspberry Pi Zero prezentuje się następująco:

Wygląd raspberry pi zero

Raspberry Pi a Arduino - co je różni?

Czym te dwie platformy sie od siebie różnią i którą wybrać? Przyjrzyjmy im się bliżej.

Języki i sposoby programowania

Praca z mikrokontrolerami Arduino wymaga znajomości dedykowanego języka programowania (o nazwie Arduino), przypominającego w składni C lub C++. Nie jest on uznawany za trudny, jednak dla osób, które posiadają już doświadczenie w programowaniu w innych językach, może to być cecha odebrana za wadę. Co więcej, kod należy najpierw napisać na komputerze, po czym przenieść go do pamięci płytki. Każda kolejna zmiana w jego zapisie wymaga ponownego połączenia Arduino z komputerem.

W przypadku Raspberry Pi elastyczność jest większa, bowiem do rozpoczęcia pracy mogą posłużyć języki takie, jak C, C++ lub też Python. “Malinka” jest urządzeniem na tyle rozbudowanym, że umożliwia podłączenie bezpośrednio do monitora i klawiatury i zarządzania w systemie operacyjnym opartym na Linux. Odpada więc dosyć kłopotliwy proces podłączania i odłączania od komputera za każdym razem, gdy praca wymaga poprawek.

płytka podłączona do komputera

Możliwości

Prostota Arduino może prowadzić do wniosków, że jest to platforma “gorsza” lub “uboższa” niż Raspberry Pi. Bardziej trafne byłoby jednak stwierdzenie, że mają one po prostu inne przeznaczenie. Przykładem jest próba budowy prostego układu, opartego na czujniku analogowym. RPi wymaga w tym przypadku dodatkowego układu pośredniego, zaś Arduino poradzi sobie bez niego.

Z drugiej strony, jeśli zechcesz wykorzystać mikrokontroler do sterowania kinem domowym lub urządzeniami audio-wideo, to musisz sięgnąć po Raspberry Pi. Ta platforma może Ci posłużyć jako serwer lub komputer osobisty, tylko o niższych parametrach.

Kurs Programowanie mikrokontrolerów od podstaw

Kurs Programowanie mikrokontrolerów od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Arduino - praktyczny projekt robota

Kurs Arduino - praktyczny projekt robota

Zobacz kurs Arrow
Kurs Raspberry Pi dla początkujących

Kurs Raspberry Pi dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Cena

Obydwie platformy są sprzedawane jako pojedyncze płytki lub zestawy - startery dla amatorów majsterkowania. Na jaki koszt należy się przygotować? Dla przykładu, Arduino Uno w wersji podstawowej to wydatek rzędu ok 40 zł. W zestawie składającym się z podstawowych komponentów (przewody, rezystory, wyświetlacz, diody, itp) kupisz go za ok 80-90 zł. Jeden z najprostszych modeli RPi, czyli Pico, pod względem kosztów wypada niemal tak samo jak Uno - gdyż można go kupić w cenie ok 35 - 40 zł. Jest to jednak płytka bardzo prosta i może nie podołać ambitnym projektom. Te wymagają czegoś solidniejszego, jak RPi 3 lub Rpi 4. W ich przypadku ceny zaczynają się od 350 - 400 zł.

Praca z programatorem

Arduino czy Raspberry Pi - co wybrać?

Najprawdopodobniej każdy specjalista odpowie na to pytanie następująco: nie wybieraj, poznaj jedną i drugą platformę. I jest w tej radzie wiele racji, ponieważ zyskasz tym sposobem dużą swobodę w realizowaniu dowolnych projektów. Raspberry Pi, jako platforma bardziej zaawansowana, z pewnością daje więcej możliwości w budowie układów skomplikowanych, wymagających synchronicznej pracy na różnych płaszczyznach. Arduino jednak o wiele lepiej się sprawdza w zadaniach takich, jak odczytywanie danych z czujników, sterowanie silnikami lub diodami.

Co więc wybrać? Idź za radą ekspertów - nie wybieraj! Opanowanie jednej oraz drugiej platformy nie sprawi Cię trudności, bowiem Internet aż kipi od informacji i inspiracji.


Opublikowane 5 grudnia 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!