Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Atomic Design System - jak zorganizować komponenty w Twoim projekcie

Atomic Design System - jak zorganizować komponenty w Twoim projekcie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak efektywnie zorganizować komponenty w swoim projekcie? Właściwa struktura może znacznie ułatwić proces twórczy, a nawet przyspieszyć tempo pracy. Metoda, która zdobywa coraz większą popularność w świecie projektowania interfejsów użytkownika, to Atomic Design System. W tym artykule rozwiniemy ten temat, pokazując jak system ten może zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzisz do projektowania swoich aplikacji i stron internetowych.


Kurs Design System - systemy projektowe od podstaw
5.0
star star star star star
(5 ocen)

Naucz się tworzyć skalowalne, spójne i łatwe w utrzymaniu design systemy. Poznaj najlepsze praktyki w tworzeniu systemów projektowych i rozwiń swoją karierę UX/UI Designera. Dowiedz się więcej1. Czym jest Atomic Design System?

Atomic Design System to podejście do projektowania interfejsów użytkownika, które skupia się na tworzeniu złożonych systemów z małych, powtarzalnych komponentów. Autor tej metody, Brad Frost, porównuje proces twórczy do chemii, gdzie wszystko składa się z atomów, które łączą się w molekuły, a te tworzą organizmy.


2. Elementy Atomic Design System

Atomic Design System dzieli komponenty na pięć kategorii: atomy, molekuły, organizmy, szablony i strony.


Atomy to najprostsze elementy interfejsu, takie jak przyciski, nagłówki czy pola formularzy.


Molekuły składają się z grup atomów, które razem tworzą funkcjonalną jednostkę. Przykładem może być formularz wyszukiwania, składający się z pola tekstowego (atom) i przycisku (atom).

Jak zbudować łatwy do rozwijania interfejs?

Organizmy to złożone komponenty tworzone z molekuł i atomów. Przykładem może być nagłówek strony, zawierający logo, menu nawigacyjne (molekuły) i formularz wyszukiwania (molekuła).


Szablony to struktury strony tworzone na podstawie organizmów, molekuł i atomów. Definiują one miejsce i sposób prezentacji komponentów.


Strony to instancje szablonów z rzeczywistą treścią.


3. Jak zastosować Atomic Design System w Twoim projekcie?

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie wszystkich komponentów interfejsu i podzielenie ich na atomy, molekuły i organizmy. Następnie, utworzenie szablonów i stron na podstawie zidentyfikowanych komponentów. Pamiętaj, że Atomic Design System jest elastyczny, więc zawsze możesz dostosować proces do swoich potrzeb.


4. Praktyczne zastosowanie Atomic Design System

Zastosowanie Atomic Design System w praktyce zależy od narzędzi, z którymi pracujesz. Narzędzia do projektowania interfejsów, takie jak Sketch czy Figma, są świetne do tworzenia i organizowania atomów, molekuł i organizmów.


Wyobraź sobie, że tworzysz interfejs dla aplikacji służącej do zamawiania jedzenia. Zaczynasz od stworzenia atomów: przycisków, ikon, nagłówków, etykiet formularzy, itp. Potem, łączysz te atomy w molekuły: formularz logowania, kartę produktu, nagłówek strony, itp. Z molekuł i atomów tworzysz organizmy, takie jak header strony, zawierający logo, menu nawigacyjne i formularz wyszukiwania. Następnie, na podstawie tych organizmów tworzysz szablony stron.

Zostań efektywnym System Designerem - Atomic Design System

5. Atomic Design, a systemy CSS

Atomic Design System dobrze współpracuje z systemami CSS, takimi jak BEM (Block, Element, Modifier). BEM to metodyka nazewnictwa klasy CSS, która pomaga twórcom utrzymać kod w czytelnej i zorganizowanej formie. Biorąc pod uwagę strukturę Atomic Design, atomy mogą być blokami, molekuły elementami, a organizmy modyfikatorami w kontekście BEM.


6. Korzyści i wyzwania Atomic Design

Atomic Design System oferuje wiele korzyści. Zwiększa efektywność pracy, umożliwia łatwe ponowne użycie komponentów i pomaga w utrzymaniu spójności interfejsu.


Jednakże, Atomic Design może również stworzyć pewne wyzwania. Najważniejszym jest prawidłowe zidentyfikowanie i zdefiniowanie atomów, molekuł i organizmów. Wymaga to zrozumienia biznesu i użytkowników, a także ciągłego przeglądu i aktualizacji komponentów.

Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

Kurs UX Design - projektowanie doświadczeń użytkowników

Zobacz kurs Arrow
Graphic Design - podstawy projektowania

Graphic Design - podstawy projektowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Zobacz kurs Arrow

Podsumowanie

Atomic Design System to potężne narzędzie, które pozwala na organizowanie komponentów w logiczną i efektywną strukturę. System ten pomaga w tworzeniu interfejsów, które są zrozumiałe, łatwe do aktualizacji i rozbudowy. Chociaż wymaga pewnej inwestycji czasu na początku, korzyści płynące z lepszego zrozumienia i kontroli nad interfejsem są nie do przecenienia.


Opublikowane 7 września 2023 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!