Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Badania użyteczności (UX): metody zbierania i analizy danych

Badania użyteczności (UX): metody zbierania i analizy danych

Zbieranie danych o użytkownikach i ich wykorzystanie w ramach user experience (UX) to czynności, które pozwalają na lepsze zrozumienie zachowań, preferencji i potrzeb społeczności. Dzięki tym informacjom projektanci stron oraz aplikacji mogą dostosować interfejsy i funkcjonalności, aby lepiej spełniały oczekiwania odbiorców, co prowadzi do wyższego poziomu konwersji.

Badania UX umożliwiają uniknięcie błędów projektowych, co w konsekwencji zwiększa konkurencyjność na rynku. Skupienie się na danych użytkowników pozwala na projektowanie zorientowane na odbiorcę, co jest kluczowe dla sukcesu i trwałej popularności aplikacji czy strony internetowej.


Kurs UX Design - wprowadzenie do projektowania doświadczeń użytkowników

Opanuj skuteczne techniki sprzedaży B2B i budowania relacji z klientami biznesowymi. Dowiedz się jak poznać ich potrzeby, prowadzić rozmowy handlowe i negocjować. Dowiedz się więcej


Czym są badania użyteczności? Co to user experience (UX)?

Badania użyteczności UX to proces oceny, analizy i zrozumienia doświadczeń internautów w interakcji z produktem, stroną internetową lub aplikacją. Głównym celem tych badań jest zidentyfikowanie potencjalnych problemów, które mogą wpłynąć na użyteczność i satysfakcję odbiorców.

W trakcie tych badań wykorzystuje się różne metody, takie jak obserwacje, testy użytkowników, ankiety i wywiady, aby gromadzić informacje o zachowaniach i opinie. Analiza wyników pozwala projektantom i developerom na wprowadzenie odpowiednich usprawnień, które poprawią interakcje i zadowolenie grupy docelowej.

Badania użyteczności UX są kluczowym elementem w procesie projektowania, mającym na celu stworzenie produktów, które spełniają oczekiwania i potrzeby odbiorców.

UX Designer w trakcie projektowania aplikacji mobilnej

Metody zbierania i analizy danych w ramach user experience

Istnieje wiele metod badań użyteczności (UX). Zależnie od celu i obiektu analizy należy wybrać odrębny zestaw technik, aby wyniki były satysfakcjonujące, tym samym prowadziły do trafnych wniosków.

Testy użyteczności (usability testing)

Jest to jedna z najpopularniejszych metod badawczych UX, polegająca na obserwacji reakcji użytkowników podczas interakcji z prototypem, produktem lub stroną internetową. Użytkownicy wykonują określone zadania, a obserwatorzy rejestrują ich reakcje, błędy oraz feedback, który jest analizowany i wykorzystywany do poprawek projektu.

Wywiady z użytkownikami (user interviews)

Polegają na przeprowadzeniu rozmów z użytkownikami w celu zrozumienia ich potrzeb, zachowań i oczekiwań wobec danego produktu. Wywiady są prowadzone na podstawie struktury pytań, ale pozwalają także na rozwinięcie wątków i zgłębienie konkretnych problemów, które mogą mieć wpływ na UX.

Ankiety

Ankiety pozwalają na zebranie danych od większej liczby użytkowników w krótkim czasie. Pytania są zróżnicowane i mogą dotyczyć różnych aspektów UX, takich jak łatwość nawigacji, czytelność, funkcjonalności i ogólne zadowolenie z produktu. Analiza wyników ankiet pozwala na identyfikację trendów i obszarów wymagających poprawy.

Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Zobacz kurs Arrow
Kurs Figma - podstawy projektowania interfejsów

Kurs Figma - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs Arrow
Analiza zachowań użytkowników

Analiza zachowań użytkowników wykorzystuje narzędzia analityczne, np. z Google Analytics, mapy ciepła, czy weryfikację ścieżek, aby zrozumieć, jak internauci poruszają się po stronie lub aplikacji. Pozwala to na identyfikację obszarów, które wymagają optymalizacji, np. poprzez usprawnienie nawigacji, redukcję opuszczania strony czy zoptymalizowanie kluczowych elementów.

Testy A/B

Testy A/B polegają na prezentowaniu różnych wersji produktu (np. dwóch różnych układów strony) różnym grupom użytkowników i analizie, która wersja wywołuje lepsze rezultaty. To metoda wykorzystywana do optymalizacji konwersji i doświadczenia odbiorcy. Korzystając z testów A/B, projektanci mogą przetestować różne pomysły i koncepcje, co pozwala na świadome podejmowanie decyzji projektowych opartych na danych i wynikach. To narzędzie, które umożliwia iteracyjne doskonalenie produktu, zwiększając jego efektywność, użyteczność i satysfakcję użytkowników.

Wywiady

Wywiady jako metoda zbierania danych w ramach badań użyteczności to interakcje z użytkownikami mające na celu zgłębienie ich doświadczeń, potrzeb i opinii związanych z produktem czy usługą. Mogą być prowadzone osobiście, telefonicznie lub online. Są skuteczną metodą pozyskiwania głębokich, kontekstowych informacji, pozwalając na lepsze zrozumienie zachowań i emocji użytkowników oraz na dostosowanie projektu do ich rzeczywistych potrzeb.

elementy projektu UX/UI

Zalety badań użyteczności

Regularnie przeprowadzane badania użyteczności pozwalają na:

  • zwiększenie użyteczności produktu
  • poprawę satysfakcji użytkownika
  • identyfikację problemów z interfejsem
  • skrócenie czasu na naukę obsługi produktu
  • optymalizacja procesu decyzyjnego
  • zwiększenie konwersji

Choć badania użyteczności kojarzone są przede wszystkim z początkowym etapem realizacji projektu (interfejsu strony, sklepu, czy aplikacji), to powinny być przeprowadzane także w trakcie jego rozwoju, aby regularnie identyfikować występujące problemy, odpowiednio na nie reagując.


Opublikowane 15 lutego 2024 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!