Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Blockchain: co to jest i jakie ma zastosowania poza kryptowalutami?

Blockchain: co to jest i jakie ma zastosowania poza kryptowalutami?

Blockchain powszechnie jest kojarzony z kryptowalutami. Nie jest to błędne skojarzenie, ponieważ rzeczywiście, tutaj ta technologia przyjęła się najprędzej i tutaj doskonale się sprawdziła. Warto jednak wiedzieć, że jej wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki, a dziedzin, w których już się zadomowiła - co najmniej kilka. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest blockchain, dlaczego nazywa się go rozwiązaniem rewolucyjnym i gdzie znajduje swoje zastosowanie.


Kurs Blockchain od podstaw

Zdobądź podstawy blockchain i zobacz jak wykorzystać tę technologie w swoim życiu. Dowiedz się czym są kryptowaluty, smart kontrakty, aplikacje zdecentralizowane i wiele więcej. Dowiedz się więcej


Blockchain - co to jest

Blockchain - co to jest?

Blockchain to technologia, która zmieniła sposób, w jaki dane są przechowywane, zarządzane i udostępniane. Rewolucyjność tego rozwiązania tkwi w przekroczeniu tradycyjnego podejścia do przechowywania informacji - czyli w zorganizowaniu baz danych w nieznany dotąd sposób.

Dobrze nam znane bazy danych są centralnym zbiorem informacji, ulokowanym na jednym serwerze. Dane są zabezpieczone hasłem, więc nie każdy ma do nich dostęp. Jeśli jednak ktoś taki dostęp posiada, to upoważnia on do wprowadzania zmian w całym zasobie informacji. Idąc dalej, każda wprowadzona modyfikacja jest tym, co zobaczy użytkownik końcowy. Dane się nadpisują, mówiąc prościej.

Jak to wygląda w przypadku blockchain? Jest to rozproszona, a nie scentralizowana, baza danych. Informacje są rozproszone w pamięci wielu komputerów, należących do sieci (są to tzw. węzły). Tutaj informacje są grupowane w bloki, powiązane ze sobą w sposób chronologiczny.

Tak powstaje łańcuch bloków, z których każdy zawiera określoną ilość danych oraz unikalny identyfikator, zwany skrótem kryptograficznym (hash). Co więcej, modyfikacje w obrębie każdego z bloków są w zasadzie niemożliwe. Zmiana w treści zapisu wymaga bowiem wykonania kopii bloku i z nową, bieżącą datą naniesienia w nim zmian. Oryginalna treść edytowanego bloku pozostaje więc w rejestrze z datą wcześniejszą.

Schemat przedstawiający wydobywanie bitcoina

Zalety technologii blockchain

Technologia blockchain charakteryzuje się wieloma zaletami, dzięki którym tak szybko zyskała sobie uznanie. Najważniejsze wśród nich to:

  • Bezpieczeństwo danych: Nowoczesne metody kryptograficzne gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Transakcje w bazie blockchain nie podlegają modyfikacjom, dzięki czemu ich fałszowanie lub manipulacje są właściwie niemożliwe.

  • Decentralizacja: Wśród głównych atutów blockchain bez wątpienia jest brak centralnego punktu kontrolnego. Zachwianie stabilnością całego łańcucha staje się niemożliwe, gdy przechowywanie i zarządzanie danych powierza się sieci użytkowników, zamiast jednemu z nich. Trudniej tu też o awarie i przestoje.

  • Transparentność: Rejestr transakcji w dzienniku rozproszonym dostępny jest dla wszystkich użytkowników. Dzięki temu każdy może sprawdzić i prześledzić wszystkie zdarzenia etap po etapie. Tym sposobem zminimalizowano ryzyko oszustw i manipulacji.

  • Efektywność i oszczędność czasu: Automatyzacja procesów za pomocą smart kontraktów pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego do przetwarzania transakcji. Eliminuje również potrzebę pośredników, co prowadzi do obniżenia kosztów i zwiększenia efektywności.

  • Bezpieczeństwo finansowe: W przypadku finansów, blockchain może pomóc w zabezpieczeniu transakcji poprzez eliminację pośredników i ograniczenie ryzyka oszustw oraz manipulacji finansowej.

  • Nowe modele biznesowe: Blockchain umożliwia tworzenie nowych modeli biznesowych, w tym tokenizację aktywów, mikropłatności, czy nawet udostępnianie zasobów w formie współdzielonej ekonomii.

Kopanie kryptowalut

Zastosowania blockchain poza kryptowalutami

Blockchain został pierwotnie opracowany jako technologia podpinająca kryptowaluty, takie jak Bitcoin. Szybko jednak znalazł zastosowanie w wielu innych dziedzinach, wykraczając poza świat finansów. Poniżej kilka przykładów:

Śledzenie łańcucha dostaw

Blockchain sprawdza się z powodzeniem w monitorowaniu i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Gwarantowana przez tę technologię transparentność sprawia, że w prosty sposób można zweryfikować pochodzenie poszczególnych produktów. Dzięki temu konsumentom można zapewnić informacje o śladzie każdego produktu, co w efekcie przyczynia się do walki z podróbkami oraz poprawy bezpieczeństwa żywności i leków.

Głosowanie elektroniczne

Technologia blockchain może być stosowana do przeprowadzania bezpiecznych i transparentnych głosowań elektronicznych. Każdy głos jest zapisywany w postaci transakcji w blockchainie, co eliminuje ryzyko fałszowania wyników i zapewnia uczciwość procesu wyborczego.

Blockchain - do czego służy

Rejestry nieruchomości

Dzięki blockchainowi możliwe jest stworzenie cyfrowych rejestrów nieruchomości, które zapewniają niezmienność i autentyczność danych dotyczących własności nieruchomości. To pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze przeprowadzanie transakcji kupna-sprzedaży oraz unikanie sporów dotyczących własności.

Usługi finansowe

Poza kryptowalutami, technologia ta znalazła zastosowanie w sektorze usług finansowych, poprawiając efektywność i bezpieczeństwo procesów. Wśród nich można wskazać rozliczenia transakcji, zarządzanie ryzykiem, czy nawet wydawanie obligacji i akcji.

Kurs Blockchain od podstaw

Kurs Blockchain od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Work-life balance - jak zachować równowagę w życiu

Wprowadzenie do blockchain - Ethereum i smart kontrakty w praktyce

Zobacz kurs Arrow
Kurs Inwestowanie dla początkujących

Kurs Inwestowanie dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Ochrona danych osobowych

Blockchain może być wykorzystywany do zabezpieczenia danych osobowych poprzez zapewnienie jednoznacznej weryfikacji tożsamości oraz kontroli dostępu do informacji. To może pomóc w zwalczaniu kradzieży tożsamości i naruszeń prywatności.

bitcoin - kryptowaluta o zasięgu globlanym

Podsumowanie

Jak widać, blockchain to o wiele więcej niż tylko technologia wspierająca rynek kryptowalut. Proponowane tu rozwiązania okazały się tak uniwersalne i tak niezawodne, że zaczęto je zaszczepiać w kolejnych ważnych sferach biznesu i administracji. Najchętniej podkreślana zaleta blockchain, czyli bezpieczeństwo, to właśnie ten element, którego w cyberprzestrzeni bardzo brakowało.


Opublikowane 2 kwietnia 2024 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!