Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Budowanie skutecznej sieci kontaktów zawodowych online

Budowanie skutecznej sieci kontaktów zawodowych online

Skoro świat internetu tak bardzo się rozszerzył, dlaczego nie rozwijać się w nim zawodowo? Jak wszyscy wiemy, kluczem do niejednych drzwi są odpowiednie znajomości. To na poleceniach i rekomendacjach najwięcej osób zbudowało swoją karierę. Na szczęście, zdobycie ich dziś jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jak to robić, gdzie szukać kontaktów i jak z nich korzystać - mamy dla Ciebie odpowiedzi na te pytania.


Kurs LinkedIn - budowanie marki osobistej

Zbuduj profesjonalny profil na LinkedIn i wykorzystaj jego możliwości do budowania marki osobistej, zdobywania nowych klientów, zwiększania sprzedaży i rozwijania kariery zawodowej. Dowiedz się więcej


Budowanie sieci kontaktów zawodowych

Networking - czym jest i jaki ma sens?

Nawiązywanie kontaktów, znane jako networking, w świecie biznesu utrzymuje swą popularność już od lat. Polega ono na budowaniu relacji, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz wspieraniu się wzajemnie w rozwoju zawodowym. Kontakty takie mają na celu obopólne korzyści i długofalową współpracę. Wymiana taka służy jednak nie tylko przedsiębiorcom, ponieważ równie pożyteczna może się okazać także dla pracowników.

Networking może wprowadzić dynamikę w rozwoju kariery oraz w budowaniu marki osobistej. Sprzyja pozyskiwaniu partnerstw biznesowych i nowych klientów. Z kolei dla tych, którzy pracują, może przyczynić się do otwarcia nowych drzwi na ścieżce zawodowej. Budowaniem takiej sieci możemy się zajmować zarówno w przestrzeni rzeczywistej, jak i w wirtualnej. W tym artykule powiemy sobie więcej o tej drugiej z nich.

Sieć kontaktów zawodowych a networking

Wybór odpowiednich platform

Gdzie w świecie wirtualnym szukać kontaktów zawodowych? Zacznijmy od miejsca, które może się wydawać nieoczywiste - od social mediów. Pomimo tego, że dla wielu osób pełnią rolę czysto rozrywkową, mogą spełniać też i inne funkcje. Najprościej jest poszukać grup tematycznych i forów internetowych, które dotykają interesujących nas zagadnień. W takiej społeczności, zgromadzonej wokół jednej dziedziny, masz szansę poznać osoby zajmujące rozmaite stanowiska w różnych organizacjach. Jeśli wykażesz się zaangażowaniem i wiedzą, będziesz brać udział w dyskusjach, możesz zwrócić na siebie uwagę kogoś, kto dostrzeże w Tobie potencjał.

Budowanie sieci kontaktów zawodowych przez internet

LinkedIn

Zastosowanie platformy LinkedIn na przestrzeni minionych kilku lat uległo znacznym przemianom. Kiedyś miejsce to traktowano jako wirtualne CV i niewiele osób przykładało szczególną uwagę do zamieszczonego tu własnego profilu. Teraz tak już nie jest. Siatki znajomości w LI rozrastają się do setek, a nawet tysięcy osób z całego świata - co wcale nie musi oznaczać, że te osoby w rzeczywistości się znają. Propozycje pracy lub współpracy trafiają prosto do skrzynki odbiorczej w postaci prywatnych wiadomości. Wystarczy, że profil zawodowy lub biznesowy odbiorcy spełnia określone wymagania.

Networking w takim miejscu to doskonały pomysł. Uda Ci się go skutecznie prowadzić, jeśli regularnie wykonasz kilka działań:

  • Publikuj w swoim profilu informacje o swoich produktach, projektach, przedsięwzięciach.
  • Aktywnie bierz udział w dyskusjach pod postami w interesującej Cię branży.
  • Przyjmuj zaproszenia osób, których profil odpowiada Ci pod kątem zawodowym. Sam również zaproszenia możesz wysyłać.
  • Aktualizuj swój profil, jeśli tylko w Twoim życiu zajdą istotne zmiany - nowa praca, nowe stanowisko, ukończone kursy i zdobyte certyfikaty.

Kurs LinkedIn w biznesie - pozyskiwanie klientów i zwiększanie sprzedaży

Kurs LinkedIn w biznesie - pozyskiwanie klientów i zwiększanie sprzedaży

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak budować wizerunek - skuteczne techniki autoprezentacji

Kurs Jak budować wizerunek - skuteczne techniki autoprezentacji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Business English - angielski biznesowy

Kurs Business English - angielski biznesowy

Zobacz kurs Arrow
Meetup

Kolejną propozycją jest platforma dedykowana wydarzeniom i spotkaniom branżowym. Skupiają się tu osoby, których zainteresowania dotyczą tych samych zagadnień - grupy zawodowe, pasjonaci określonego sportu lub hobbyści o zbliżonych pasjach. Wydarzenia mogą się odbywać online lub stacjonarnie. Z pomocą wbudowanej wyszukiwarki szybko dotrzesz do społeczności, które są aktywne w Twojej okolicy.

Meetup jako jeden ze sposobów na budowanie sieci kontaktów zawodowych

Konferencje, webinary i warsztaty online

Świat rzeczywistości wirtualnej znacznie się rozrósł, odkąd musieliśmy stawić czoła pandemii. Choć o niej powoli już zapominamy, wiele jej skutków pozostanie z nami na dłużej. Jednym z nich jest przeniesienie do sieci eventów, które dotychczas odbywały się offline. Warsztaty, webinary, konferencje, szkolenia - w każdym z tych wydarzeń gromadzi się grono osób ściśle skupionych na wybranym temacie.

Pytanie, jak w takim miejscu nawiązać kontakt, który utrzyma się na dłużej? Zasad jest kilka:

  • Bądź aktywny, zabieraj głos w tematach, w których czujesz się naprawdę dobrze, zadawaj pytania.
  • Pamiętaj, że rzeczywistość wirtualna to nadal przestrzeń, w której masz kontakt z ludźmi. Zachowuj pełen profesjonalizm w rozmowach z innymi uczestnikami, nie zapominaj o obowiązujących zasadach kultury.
  • Korzystaj z okazji wymiany kontaktów pomiędzy innymi użytkownikami. Nie zapomnij odezwać się po spotkaniu.
  • Jeśli spotkanie daje taką możliwość, włącz kamerę i zadbaj o odpowiednie tło.

Różne sposoby budowania sieci kontaktów zawodowych

Podsumowanie

Budowanie sieci kontaktów zawodowych online to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na kreowanie marki osobistej i poszukiwanie partnerów biznesowych. Uczestniczenie w życiu społeczności zawodowych w Internecie może nie tylko przyczynić się do zrodzenia nowych możliwości w rozwoju kariery, ale też i w rozwoju osobistym. W grupie łatwiej przecież o inspirację, wiedzę i nową dawkę motywacji do działania. Pomijanie tak obiecującej szansy byłoby nierozsądnym posunięciem.


Opublikowane 15 kwietnia 2024 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!