Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Business Intelligence - co to jest BI i jakie przynosi korzyści

Business Intelligence - co to jest BI i jakie przynosi korzyści

Business Intelligence (w skrócie BI) to coraz bardziej popularny termin, w Polsce określany niekiedy jako „analityka biznesowa”. W dużym uproszczeniu jest to zbiór praktyk, działań oraz technologii, które umożliwiają przekształcanie surowych danych w użyteczne informacje biznesowe. Zdobytą w ten sposób wiedzę firma może wykorzystać w celu świadomego analizowania działań i podejmowania dalszych decyzji.


Kurs Jak zacząć karierę w Business Intelligence

Dowiedz się jak rozpocząć karierę analityka biznesowego i zdobyć dobrze płatną pracę w IT. Opanuj najlepsze narzędzia wykorzystywane w Business Intelligence i naucz się ich używać. Dowiedz się więcej


Warto podkreślić, że sam fakt zbierania danych w firmie i wykorzystywania ich nie oznacza jeszcze, że wdrożono w niej system BI. Nie istnieją chyba przedsiębiorstwa funkcjonujące w totalnym oderwaniu od danych. Jednak od przeglądania informacji na temat zysków, kosztów, ilości wejść na stronę internetową, czy działań konkurencji daleko jeszcze do profesjonalnej analityki biznesowej.

Business Intelligence jest pozwala wyciągnąć z danych ważne informacje

W procesach tych kluczową rolę odgrywają dedykowane systemy BI. Często są one tworzone jako aplikacje dostosowane do potrzeb i charakteru danej firmy. Na początku procedury inżynierowie IT dokładnie zapoznają się z firmą i procesami w niej zachodzącymi. Zbierane są informacje jakiego rodzaju dane powinny zasilić bazę oraz na jakich informacjach zależy kierownictwu oraz zespołowi. Mogą to być kwestie związane z optymalizacją finansową, sprzedażą produktów i usług, procesów organizacyjnych w firmie i wiele innych. Finalny etap to wdrożenie całego procesu i uruchomienie aplikacji.

Profity płynące z BI

Skoro wiemy już co kryje się pod pojęciem Business Intelligence i na czym polega instalacja takiego rozwiązania w firmie, wyjaśnimy jakie korzyści płyną z jego posiadana, czyli co można zyskać dzięki BI?

Dane oraz możliwość wyciągania wniosków na ich podstawie to jeden z najcenniejszych zasobów, umożliwiających skuteczne planowanie, które z kolei przekłada się na rozwój biznesu. Im lepiej dana firma potrafi przetwarzać dane, tym więcej korzyści zyskuje dzięki BI. Poniżej kilka przykładów:

 • Efektywniejsze zarządzanie firmą
 • Stały wgląd do danych dotyczących strategicznych obszarów przedsiębiorstwa np. zysków, kosztów, sprzedaży, zatrudnienia
 • Optymalizacja budżetu, poprawa nadzoru nad finansami
 • Lepsza ocena efektywności pracowników
 • Śledzenie trendów
 • Analiza konkurencji
 • Eliminacja marnotrawstwa, przekrętów i nadużyć
 • Wychwytywanie problemów oraz ich przyczyn, możliwość szybkiej reakcji
 • Skuteczne prognozowanie dotyczące działalności firmy i jej finansów
 • Większa transparentność i lepsza obsługa we wszystkich obszarach
 • Efektywniejszy pomiar kampanii marketingowych
 • Lepszy zwrot z inwestycji przy jednoczesnym obniżaniu kosztów
Kurs Excel i narzędzia BI - efektywna praca z danymi

Kurs Excel i narzędzia BI - efektywna praca z danymi

Zobacz kurs Arrow
Kurs Power BI - podstawy analizy i wizualizacji danych

Kurs Power BI - podstawy analizy i wizualizacji danych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Power BI - zaawansowane techniki analizy danych

Kurs Power BI - zaawansowane techniki analizy danych

Zobacz kurs Arrow

Rodzaje funkcjonalności

Aby móc w pełni wykorzystać szereg korzyści, które dostarcza BI, warto zadbać o to, żeby wdrożony system był jak najbardziej funkcjonalny i nieskomplikowany w obsłudze dla wszystkich użytkowników, bez względu na poziom ich wiedzy technicznej.

Systemy BI umożliwiają wizualizację danych

Wiele inteligentnych rozwiązań BI wyposażonych jest w funkcję umożliwiającą wizualizację danych. Pozwala to na automatyczne przekształcanie ich w sposób obrazowy, np. wykresy kołowe. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko zobaczyć i łatwo zinterpretować potrzebne informacje. Ponadto łatwiej w ten sposób wykorzystać dane, które mogłyby pozostać niezauważone w przypadku pracy z samymi liczbami, przy pomocy arkusza kalkulacyjnego.

Kolejna istotna kwestia to mobilna wersja aplikacji. Ciągły postęp cyfryzacji i rozwój technologii nie jest już niczym nowym, dlatego warto zadbać o to, aby cały zespół miał zawsze dostęp do danych, bez względu na miejsce pobytu i rodzaj wykorzystywanego urządzenia. Na rynku dostępne są zaawansowane rozwiązania BI z funkcją głosu i powiadomieniami w czasie rzeczywistym. Można nawet pokusić się o sztuczną inteligencję i spersonalizowanego asystenta, którego zadaniem będzie prawidłowa interpretacja potrzeb użytkowania i szybkie serwowanie rozwiązań.

Systemy Business Intelligence a bezpieczeństwo danych

Systemy Business Intelligence są wyposażone w liczne udogodnienia i funkcjonalności. Warto więc dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa, co pozwoli otrzymać rozwiązanie szyte na miarę. W dobie cyfryzacji BI jest kluczowe przy utrzymywaniu konkurencyjności na rynku. Znacząco ułatwia strategiczne zadania oraz pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych na wielu obszarach, co z kolei przekłada się na lepsze gospodarowanie budżetem i poprawę wyników firmy.


Opublikowane 20 kwietnia 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!