Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
C++ - do jakich zastosowań sprawdza się najlepiej?

C++ - do jakich zastosowań sprawdza się najlepiej?

Choć język C++ liczy już sobie ponad 40 lat, w wydajności i niezliczonych możliwościach zastosowań przewyższa niejeden nowoczesny język programowania. Czy nadal można powiedzieć, że jest językiem przyszłości? Gdzie jest wykorzystywany? Czy zastosowano go w budowie aplikacji, z których korzystasz? Czy jest trudny i jakie perspektywy zawodowe zyskasz, ucząc się go? Sprawdź! Być może C++ jest właśnie dla Ciebie!


Kurs C++ od zera do bohatera

Opanuj kluczowe koncepcje języka C++ i zacznij pisać własne programy Dowiedz się więcej


jak wygląda kod c++

Co to jest język C++?

C++ jest silnie powiązany ze swoim poprzednikiem i pierwowzorem, czyli językiem C. Ma całkiem długą historię za sobą, bowiem jego pierwsza wersja powstała już w roku 1979. Język jest rozwijany do dziś, a jego ostatnia stabilna wersja pochodzi z grudnia 2020 (C++20). Początkowo został on rozszerzony jedynie o obiektowe mechanizmy abstrakcji danych, a także silną statyczną kontrolę typów, by z czasem zyskać więcej ulepszeń i modyfikacji. Nadal jednak, na poziomie kodu źródłowego, obydwa te języki zachowują zgodność, o którą dba każdy kolejny publikowany standard. Jako język wieloparadygmatowy, C++ umożliwia jednoczesne stosowanie różnych stylów programowania - proceduralne, generyczne i obiektowe. W porównaniu z C, C++ jest bardziej elastyczny, a dodatkowo:

  • wspiera programowanie obiektowe i generyczne,
  • umożliwia przeładowanie funkcji i operatorów,
  • wspiera dziedziczenie i polimorfizm,
  • umożliwia obsługę wyjątków i dostęp do elementów klasy.

kod c++

Zastosowanie C++

Po ten język sięga się wówczas, gdy potrzeba dużej efektywności i niskiego zużycia zasobów. Pomimo tego, że języków obiektowych istnieje o wiele więcej, C++ wśród nich przoduje dzięki swej wydajności i możliwości kompilacji do niskopoziomowego kodu (czyli do kodu maszynowego). W porównaniu z językami interpretowanymi i kompilowanymi do kodu pośredniego, C++ jest często o wiele szybszy. Tym sposobem, stał się najczęstszym wyborem w tworzeniu systemów wbudowanych i systemów operacyjnych, a także aplikacji desktopowych, serwerów i silników gier. Z C++ korzystają wielkie korporacje takie, jak Amazon, Facebook, Adobe, IBM, Intel.

W całości lub części zbudowano z jego pomocą Apple OS X, Windows NT, XP, Vistę i 7. W C++ operuje jeden z największych silników do gier, Unreal Engine. Co więcej, zarówno Unreal, jak i Unity oraz CryEngine zostały całkowicie lub częściowo napisane właśnie w tym języku. W C++ powstał również Chrome oraz MongoDB.

C++ w unreal engine

Gdzie C++ sprawdza się najlepiej?

Lista języków programowania jest bardzo długa i ciągle rośnie, ale w niektórych przypadkach trudno jest zdecydować się na jakikolwiek inny niż C++. Sektory takie, jak programowanie systemowe, tworzenie systemów (operacyjnych, telekomunikacyjnych, finansowych i innych), programowanie wysokowydajne (Big Data, obliczenia numeryczne, planowanie tras), sterowniki, mikrokontrolery, silniki gier - niezmiennie korzystają właśnie z tego języka. Konkretnych przykładów nie trzeba szukać długo: YouTube, Adobe Photoshop i Illustrator, pakiet Office, Acrobat, Spotify, MySQL, Mozilla Firefox i wiele, wiele więcej. Co ciekawe, o fragmenty C i C++ rozbudowana została również wyszukiwarka Google, którą pierwotnie napisano jedynie w Javie i Pythonie.

c++ grafika

Czy C++ ma przyszłość?

Nie jest to język najmodniejszy i nie dominuje w ofertach pracy, ale wiele lat jeszcze upłynie zanim całkowicie odejdzie do lamusa. Jak widać, oparte są na nim topowe systemy i aplikacje, a kolejne ciągle powstają. Można się więc spodziewać, że zapotrzebowanie na specjalistów C++ tak szybko nie zniknie. Co więcej, wraz ze wzrostem zainteresowania technologią VR (Virtual Reality), C++ z pewnością również zyska na sile, gdyż jest tu językiem przodującym.

Kurs C++ aplikacje bazodanowe

Kurs C++ aplikacje bazodanowe

Zobacz kurs Arrow
Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Zobacz kurs Arrow
Kurs SFML - podstawy tworzenia gier w C++

Kurs SFML - podstawy tworzenia gier w C++

Zobacz kurs Arrow

Czy C++ jest trudnym językiem?

Na pewno nie można powiedzieć, aby był najprostszy. Wymaga więcej czasu i zaangażowania w ćwiczenia praktyczne niż np. Python. Konieczne jest tu dobre zrozumienie wielu aspektów, w tym zarządzanie pamięcią i zastosowanie wskaźników. C++ jest bardziej złożony, ale z drugiej strony, daje dużą kontrolę nad programem i jest jednoznaczny. Mówi się często, że jeśli zaczniesz naukę właśnie od C++, to żaden kolejny język nie będzie Ci sprawiać trudności. Nie należy się jednak go bać! Jak każdy inny język programowania, jest możliwy do opanowania, jeśli tylko znajdziesz dobre źródło wiedzy i będziesz systematycznie ćwiczyć pisanie kodu.

Ponieważ nadal jest bardzo popularny, bez trudu można znaleźć duże wsparcie w społeczności, udzielającej się na forach internetowych. Doświadczeni koledzy i koleżanki zawsze chętnie udzielają rad i pomagają rozwiązywać problemy natury programistycznej.

nauka języka c++

Dla kogo nauka C++?

C++ jest bardzo wdzięcznym językiem zarówno dla tych, którzy już pracują jako programiści i szukają możliwości rozwoju w branży, jak i dla całkowitych nowicjuszy. Uniwersalne zastosowanie tego języka sprawia, że perspektywy budowania kariery zawodowej są tu bardzo szerokie. Programiści C++ są potrzebni zarówno w firmach o profilu programistycznym - wykonując na przykład aplikacje i systemy wedle zapotrzebowania inwestorów, jak i w korporacjach - rozwiązując bieżące problemy z oprogramowaniem wewnątrz firmy. Możesz pracować na stanowisku samodzielnym, a możesz również stać się członkiem dużego zespołu, wspólnie realizującego określony projekt.

C++ Developer

C++ Developer

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty C++ - Level 1

Fundamenty C++ - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty C++ - Level 2

Fundamenty C++ - Level 2

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 19 stycznia 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!