Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Deep Web i Darknet - czym są i co można tam znaleźć?

Deep Web i Darknet - czym są i co można tam znaleźć?

Pewnie większość z nas spotkała się już z grafiką góry lodowej ilustrującej tajemnicze i mroczne zasoby sieci internetowej. Przekaz, który z niej płynie i mity, które narosły wokół tego tematu są w rzeczywistości mocno przesadzone i podkoloryzowane. Przyjrzyjmy się w takim razie bliżej zagadnieniu Deep Webu i Darknetu.


Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Dowiedz się jak zabezpieczyć swój komputer i smartfon przed internetowymi oszustami. Poznaj metody działań cyberprzestępców i naucz się przed nimi skutecznie bronić. Dowiedz się więcej


Zacznijmy od początku, czyli od pierwszego poziomu sieci zwanego Surface Web – sieć widoczna lub płytka. To zindeksowana sieć, do której dostaniemy się z poziomu ogólnodostępnych przeglądarek takich jak Google czy Yahoo. Składają się na nią wszystkie powszechnie dostępne, używane na co dzień serwisy np.: Facebook, Allegro, Wikipedia, YouTube, Amazon, Onet czy Ceneo. Szacuje się, że sieć widoczna to około 4% całego Internetu.

internet - surface web, deep web, darknet

Czym jest Deep Web?

Co zatem znajduje się poniżej? Właśnie Deep Web, czyli głęboka sieć, zwana również ukrytą albo niewidzialną. To największa – stanowiąca około 96% - część Internetu, do której dostęp z różnych przyczyn został ograniczony. Nie dostaniemy się tam z poziomu Google czy innych popularnych wyszukiwarek. Jednak wbrew obiegowym opiniom zdecydowana większość Deep Webu to nieszkodliwe treści, chroniące swoje zasoby przed dostępem nieuprawnionych użytkowników. Nie mają one nic wspólnego ze światem przestępczym. Poniżej przykładowa zawartość głębokiej sieci:

  • bazy danych i statystyki
  • konta chronione hasłami
  • dokumenty rządowe
  • techniczne zaplecza stron internetowych
  • bankowość internetowa
  • wewnętrzne serwisy, witryny firmowe
  • zasoby medyczne, ubezpieczeniowe, akademickie oraz wszelkie inne firmy i organizacje mające dostęp do poufnych informacji i danych osobowych
  • a nawet Netflix, którego zawartość znajduje się za zaporą, czyli jest dostępna tylko dla subskrybentów Darknet
  • Darknet

Co to jest Darknet?

Przejdźmy teraz do osławionego Darknetu. Stanowi on jedynie marginalną część (około 5%) całego Deep Webu. Jak wejść do Darknetu? Do tego segmentu sieci dostać się można jedynie poprzez odpowiednie przeglądarki, z których najbardziej znaną i najczęściej używaną jest Tor. Platforma ta kieruje żądania stron internetowych przez serię serwerów proxy utrudniając, czy wręcz uniemożliwiając identyfikację i śledzenie adresu IP, w skutek czego użytkownicy przeglądarki mogą pozostać anonimowi, a to z kolei umożliwia realizowanie różnego rodzaju przestępczych procederów. Darknet to miejsce, w którym znajdują się towary uznawane za nielegalne. Bez większego trudu można tam znaleźć broń, narkotyki, fałszywe pieniądze i dokumenty, pornografię dziecięcą, skradzione dane do logowania, nielegalne oprogramowania czy też fora dyskusyjne zrzeszające terrorystów, hakerów i cyberprzestępców.

darknet

Możliwość bycia anonimowym i jednoczesna sprzedaż nielegalnych towarów powoduje, że w Darknecie funkcjonuje mnóstwo oszustów – jest to dla nich wprost idealne środowisko do działania. Przykładowo, jeżeli ktoś kupi w Darknecie narkotyki i nie otrzyma towaru, to raczej nie zdecyduje się zawiadomić policji, że doszło do nieuczciwej transakcji i nie dostał produktu za który z góry zapłacił.

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Zobacz kurs Arrow
Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Linux Ubuntu od podstaw

Kurs Linux Ubuntu od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Jak w takim razie wyglądają transakcje w Darknecie? Z oczywistych względów nie płaci się za nie tradycyjnym przelewem, gdyż daje on możliwości bezproblemowego namierzenia obu stron. Najczęściej stosowana jest krypto waluta Bitcoin, którą można później wymienić na realne pieniądze. Niektórzy korzystają również z anonimowych kart płatniczych – paysafecard. Po opłaceniu towaru sprzedający wysyła paczkę za pośrednictwem kontrolowanej sortowni lub rekrutuje nieświadomych niczego kurierów posługując się fałszywym ogłoszeniem o pracę.

Pozytywne aspekty Darknetu

Mimo że, wokół Darknetu narosły głównie negatywne skojarzenia, warto wiedzieć, że sam w sobie nie jest on nielegalny. Mało tego – posiada także pozytywne aspekty. Sieć Tor powstała jako anonimowy kanał komunikacji i skutecznie pomaga ludziom komunikować się w środowiskach wrogich wolności słowa. Swoją witrynę ma tam np. Facebook. W jakim celu? W krajach takich jak Chiny, Korea Północna, czy Białoruś za korzystanie z otwartych kanałów komunikacji obywatelom grożą poważne represje. Dlatego odpowiednio wykorzystany Darknet jest szansą na kontakt z siecią i światem zewnętrznym dla osób mieszkających w autorytarnych krajach. Użytkownikami Darknetu bywają również dziennikarze oraz osoby związane z polityką dzieląc się informacjami, które nie mogą zostać przekazane opinii publicznej w tradycyjny sposób.

darknet pozytywne aspekty

Słowem podsumowania – to prawda, że w Internecie można znaleźć dosłownie wszystko. Jest on pełen wartościowych zasobów, znajdziemy w nim rozrywkę, edukację, wsparcie, zrobimy rozmaite zakupy. Mówi się, że Internet sprawił, że świat stał się globalną wioską. Ciężko z tym polemizować, daje nam on możliwość błyskawicznego kontaktu z osobami po drugiej stronie globu. Dobrze jest wiedzieć w jaki sposób używana przez nas sieć funkcjonuje, jakie daje możliwości i zagrożenia. Nie warto z kolei tworzyć legend i powielać mitów, jakoby większość Internetu stanowiła mroczna działalność przestępcza. Na szczęście rzeczywistość jest znacznie bardziej optymistyczna.


Opublikowane 8 listopada 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!