Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co można zrobić z Arduino? 5 ciekawych projektów

Co można zrobić z Arduino? 5 ciekawych projektów

Arduino to platforma sprzętowa i oprogramowanie, które umożliwia tworzenie różnorodnych projektów z wykorzystaniem mikrokontrolerów. Można z jego pomocą tworzyć urządzenia takie jak:

  • Sterowniki silników
  • Systemy automatyki domowej
  • Czujniki ruchu, temperatury, wilgotności itp.
  • Gry planszowe z interfejsem dotykowym
  • Roboty mobilne
  • Systemy monitorowania stanu zdrowia
  • Eksperymenty z dźwiękiem i światłem
  • I wiele innych.

Kurs Arduino dla początkujących

Wejdź w świat elektroniki, mikrokontrolerów i programowania. Zacznij przygodę z platformą Arduino od zera i naucz się budować własne projekty. Dowiedz się więcej


Ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia i umiejętności programistyczne. Ogromną zaletą Arduino jest jego popularność. Dzięki niej bez trudu znajdziesz dziesiątki projektów, które możesz wykonać samodzielnie. Na wielu stronach internetowych majsterkowicze dzielą się swoimi pomysłami wraz z opisem krok po kroku, jak je zrealizować. Przejrzeliśmy je i wybraliśmy kilka najciekawszych, które przedstawiamy poniżej.

Różne kompnenty elektroniczne do zastosowania z arduino

1. Listwa zasilająca SMART

Pierwszy pomysł dla miłośników majsterkowania to listwa zasilająca sterowana zdalnie z pomocą smartfona. Myślisz, że to niemożliwe? Z Arduino nie takie projekty można wykonać w domowym zaciszu!

Do realizacji tego projektu potrzebujesz listwy zasilającej, która spełnia kilka wymogów. Po pierwsze, musi mieć wbudowany przełącznik. Po drugie, musi posiadać lampkę sygnalizacyjną. I po trzecie, musi być dosyć duża, aby pomieścić elektronikę w środku. Poza listwą potrzebujesz też diody, mocowania z tworzywa sztucznego, konwerter USB – RS232 COM i Sonoff Basic. W wersji bardziej zaawansowanej, do listwy można dołączyć również czujniki, np. temperatury i wilgotności powietrza.

Kurs Raspberry Pi dla początkujących

Kurs Raspberry Pi dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Arduino - praktyczny projekt robota

Kurs Arduino - praktyczny projekt robota

Zobacz kurs Arrow
Kurs Programowanie mikrokontrolerów od podstaw

Kurs Programowanie mikrokontrolerów od podstaw

Zobacz kurs Arrow

2. KeyBot - robot grający na pianinie

Projekt powstał z pasji do brzmienia starych instrumentów klawiszowych dla dzieci. Twórca nie czuł się jednak wytrawnym muzykiem, więc postanowił zbudować robota, który go w tym zadaniu wyręczy. Wbrew pozorom, pomysł i wykonanie nie są tak karkołomne, jak się to może wydawać.

Centrum operacyjnym urządzenia jest Arduino UNO, sterujące serwomechanizmami rozbudowanymi o elementy ze sklejki. Elementy te pełnią rolę palców, przyciskających klawisze instrumentu. Więcej zachodu wymaga budowa systemu komunikacji pomiędzy robotem a komputerem. Urządzenie interpretuje sekwencje MIDI (Musical Instrument Digital Interface), które musi mu dostarczyć system obsługi dźwięku ALSA. Następnie informacje te są przetwarzane przez program oparty na języku C i trafiają do Arduino za pośrednictwem UART.

Jesteś ciekaw, jaki jest efekt końcowy? Video z robotem grającym na keyboardzie znajdziesz tutaj.

robot grający na pianinie stworzony z arduino

3. Kreatywny ploter do piasku

Pozostając w kręgu robotów tworzących sztukę, przedstawiamy ploter, który rysuje w piasku. Autorami tego wynalazku są studenci uczelni w Maryland w USA, którzy zaprezentowali go w ramach pracy semestralnej na zaliczenie. Jak ten robot został wykonany?

Cały mechanizm ukryty jest pod stolikiem, na którego blacie wysypany jest piasek przykryty taflą szkła. Praca plotera przypomina maszynę CNC lub drukarkę 3D, bowiem wzór rysunku wgrywa się w gcode. Zostaje on następnie odtworzony na powierzchni piasku przez metalową kulkę, poruszającą się dzięki systemowi magnesów i silniczków, umiejscowionych pod blatem.

Oto przykładowe dzieło, stworzone przez Arduino:

rysowanie w piasku z użyciem arduino

4. Kierownica bolidu - kontroler do gier

Tym razem coś dla majsterkowiczów z sentymentem do gier video. Ten projekt to pomysł Ivana Lopeza, który postanowił samodzielnie zbudować kierownicę do gier idealnie dopasowaną do jego potrzeb.

W kierownicę wbudowany jest kolorowy wyświetlacz podający szereg informacji z trwającej gry oraz przyciski wielofunkcyjne. Realizacja tego pomysłu to zadanie i czaso i pracochłonne. Elementy zostały bowiem częściowo wydrukowane drukarką 3D, a częściowo wycięte laserowo ze stali nierdzewnej. Dodatkowo, całość została wykończona włóknem węglowym i połączona z zestawem Thrustmaster. Autor szacuje, że poświęcając około 3 godzin każdego dnia, ukończył projekt po miesiącu.

kontroler do gier stworzony z wykorzystaniem arduino

5. Giętarka do drutu

Oto maszyna, która umożliwia precyzyjne gięcie drutu w dowolne kształty. Urządzenie najpierw prostuje materiał, a następnie z pomocą głowicy nadaje mu wybrany kształt. Ruchami maszyny steruje Arduino Nano, połączony ze sterownikami silników, serwomechanizmem i czujnikiem.

Projekt ten powstał jako przykład ciekawego i nieszablonowego wykorzystania Arduino. Miał być inspiracją dla studentów i fanów eksperymentów z Arduino. Autor zaprogramował maszynę do wykonania raptem kilku gięć, jednak nadal brakuje opcji na proste importowanie dowolnych wzorów. Maszyna pozostawia więc całkiem spore pole do rozbudowy.

Prawdopodobnie nie znajdzie się dla tej giętarki wielu zastosowań w domu. Jednak w skali małego przemysłu mogłaby wykonywać różne elementy z drutu, ozdoby, breloczki.

giętarka do drutu stworzona w oparciu o płytkę arduino

Podsumowanie

Powyżej zaprezentowaliśmy zaledwie kilka z wielu pomysłów na ciekawe wykorzystanie Arduino. Platforma ta umożliwia budowę urządzeń o przeróżnym zastosowaniu. Część z nich z powodzeniem wykorzystasz w domu - jak czujniki temperatury, wilgotności, wykrywacze dymu, sterowniki sprzętem domowym. Jest też wiele pomysłów na wykorzystanie Arduino w celach hobbystycznych.


Opublikowane 13 lutego 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!