Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co można zrobić z Raspberry Pi? 5 ciekawych projektów

Co można zrobić z Raspberry Pi? 5 ciekawych projektów

Raspberry Pi to mikrokomputer o niewielkich rozmiarach i niskim poborze mocy. Może być wykorzystywany do budowy wielu różnych urządzeń przydatnych w gospodarstwie domowym i nie tylko:

  • Serwer WWW, FTP, baz danych itp.
  • Konsola do gier
  • Odtwarzacz multimedialny (np. filmów, muzyki)
  • Platforma do tworzenia aplikacji internetowych
  • Narzędzie do automatyzacji domu (np. za pomocą systemu Home Assistant)
  • Stacja meteorologiczna
  • Platforma do tworzenia interfejsu człowiek-komputer (np. z wykorzystaniem ekranu dotykowego)
  • I wiele innych.

Kurs Raspberry Pi dla początkujących

Poznaj od zera Raspberry Pi, naucz się podłączać do niego podzespoły, sterować nimi i buduj niesamowite projekty elektroniczne z wykorzystaniem języka Python. Dowiedz się więcej


Przyjrzeliśmy się bliżej kilku ciekawym projektom, opartym na Raspberry Pi. Wybraliśmy wśród nich 5 najciekawszych, które prezentujemy poniżej.

komputer jednopłytkowy raspberry pi

1. Retro konsola do gier

Z sentymentem wspominasz stare gry, które w dzieciństwie pożerały lwią część Twojego czasu? Teraz możesz samodzielnie zbudować konsolę, która pozwoli Ci uruchomić ulubione gry z Nintendo, Atari, Commodore 64, a nawet pierwszych modeli Playstation! Jest to projekt, który wybiera wiele osób rozpoczynających przygodę z Raspberry Pi.

Do wykonania takiej platformy potrzebujesz Raspberry Pi seria 3 lub wyższa, czytnika kart, obudowy i karty pamięci. Ponadto, oczywiście potrzebne będą pady lub joysticki, kabel HDMI i monitor lub telewizor.

Szczegóły dotyczące konfiguracji, budowy i przygotowania odpowiedniego oprogramowania znaleźć można w wielu tutorialach online. Projekt ten jest zazwyczaj oceniany jako prosty w realizacji, ale wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Dla absolutnych debiutantów trudnością może być na przykład konieczność pracy w Linuxie.

Retro konsola do gier stworzona w raspberry pi

2. Ekspres do kawy

Mikrokomputer Raspberry Pi posłużył do budowy nietypowego ekspresu do kawy o nazwie Mugsy. Co w nim wyjątkowego? Otóż, Mugsy został wykonany w trybie open source, dzięki czemu każdy nowy użytkownik może dowolnie modyfikować kod oprogramowania. Zamysł w tym projekcie był taki, aby każdy kawosz otrzymał taki napój, jaki najbardziej lubi. Słowem, pełna personalizacja. Użytkownik może kontrolować na przykład grubość mielonej kawy, czas parzenia oraz temperaturę wody.

To nie wszystko! Z ekspresem można się komunikować za pomocą emaila, SMSa, Twittera czy też Slacka - i to właśnie za tę funkcję odpowiada Raspberry Pi. Czemu ma służyć taka komunikacja? Wygodzie. Użytkownik może wysłać do swojego Mugsy wiadomość, że ma ochotę na kawę. Ekspres ją automatycznie przygotuje, zanim jego właściciel dotrze do kuchni.

Ekspres do kawy Mugsy stworzony z raspberry pi

3. Smart TV

Twój telewizor jest nieco starszej generacji, ale nie chcesz się z nim jeszcze rozstawać? Dlaczego więc go nie przerobić na smart TV z prawdziwego zdarzenia! Wykorzystując mikrokomputer Raspberry Pi rozbudujesz swoje urządzenie o takie funkcje, jak przeglądanie materiałów na YouTube, komunikacja z urządzeniami mobilnymi, odtwarzanie plików, czy też uruchamianie serwisów streamingowych.

Różnych funkcjonalności można dodać więcej. Na przykład możliwość nagrywania filmów lub programów bez konieczności użycia dekodera. W tym celu zestaw trzeba rozbudować o kartę USB TV oraz zainstalować aplikację PVR.

Fundamenty programowania w Python

Fundamenty programowania w Python

Zobacz kurs Arrow
Kurs Podstawy elektroniki dla każdego

Kurs Podstawy elektroniki dla każdego

Zobacz kurs Arrow
Kurs Arduino dla początkujących

Kurs Arduino dla początkujących

Zobacz kurs Arrow

4. Elektryczna deskorolka

Deskorolki, hulajnogi, rowery - wszystkie w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne z uwagi na wbudowane silniki. Dla jednych to ciekawy sposób na aktywny wypoczynek, dla innych to codzienny środek transportu do pracy, szkoły lub na uczelnię. Nie są jednak najtańsze, więc nie każdy może sobie na taki wynalazek pozwolić.

Oto alternatywa. Napędzana silnikiem, sterowana padami Wii deskorolka DIY. Wykonasz ją używając zaledwie kilku elementów. Do jej budowy potrzeba oczywiście deskorolki, silnika, baterii do zasilania urządzenia, kontrolera oraz padów, dzięki którym można kontrolować kierunek jazdy. Mózgiem całego systemu jest Raspberry Pi Zero.

elektryczna deskorolka możliwa do stworzena z raspberry pi

Źródło: TheRaspberryPiGuy / YouTube

5. Autonomiczny samochodzik wyścigowy

Bardzo ciekawy sposób na doskonalenie umiejętności programistycznych - wyścigi Formula Pi. Zawody są nietypowe, bowiem na torze ścigają się samochodziki, zdalnie zaprogramowane przez uczestników. Sam pojazd jest dostarczany przez organizatora, jednak wymaga optymalizacji kodu, za co odpowiada uczestnik.

Jak są zbudowane te roboty? Wykorzystano tu Raspberry Pi Zero oraz układ Zeroborg, który steruje czterema silnikami samochodzika. Jest tu też wbudowana kamerka, dzięki której można oglądać wyścig z poziomu robota.

Uczestnikiem tego nietypowego wyścigu może zostać każdy. Wystarczy zarejestrować się i dokonać opłaty na stronie PiBorg. Po rejestracji uczestnik otrzymuje mini klapę pojazdu, na której może umieścić własne dekoracje. Organizator dostarcza też przewodnik, w którym objaśnia, gdzie należy pobrać kod i jak trzeba go zmodyfikować.

Samochodziki wyścigowe zrobione z raspberry pi

Podsumowanie

Raspberry Pi to niewielkie i niedrogie urządzenie, lecz o potężnych możliwościach. Sprawdza się w wielu rolach, dzięki czemu zbudujesz z jego pomocą niemal co zechcesz. Jeśli w tej chwili nie posiadasz jeszcze wiedzy i umiejętności, aby efektywnie wykorzystać mikrokomputer, nie masz czym się martwić. Dziesiątki, jeśli nie setki, różnorakich projektów bez kłopotu znajdziesz w internecie, gdzie ich twórcy sami się dzielą swoim know-how.


Opublikowane 1 lutego 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!