Co musi umieć i ile zarabia montażysta wideo

Montażysta wideo jest jedną z tych postaci, które mają znaczący wpływ na końcowy efekt produkcji, choć stoją daleko w cieniu za reżyserem i operatorami. Od niego zależy, które fragmenty “surówki” zostaną wykorzystane, jaką dynamiką będzie się charakteryzować film i jaki nastrój będzie dominować w poszczególnych scenach. Jeśli kusi Cię ten zawód i poważnie myślisz o karierze w montażu, dowiedz się co musi umieć montażysta wideo i ile zarabia.


Kurs DaVinci Resolve - montaż filmów od podstaw

Naucz się profesjonalnej edycji i montażu wideo w DaVinci Resolve. Opanuj narzędzia, które pozwolą Ci tworzyć niesamowite i pełne ciekawych efektów filmy na użytek prywatny i komercyjny. Dowiedz się więcej



Co musi umieć montażysta wideo?

Pierwsze skojarzenia z montażem to narzędzia, czyli sprzęt komputerowy i odpowiednie oprogramowanie. Jak w każdej profesji, biegłości się nabiera wraz z praktyką i postępującym doświadczeniem. Wtedy też przychodzi czas na bardziej zaawansowane aplikacje, programy i rozwiązania dostosowane do wymagań profesjonalistów, których znajomość jest niezbędna do podjęcia pracy. Na początku można zacząć od narzędzi prostych, które pozwolą początkującemu montażyście zrozumieć zasady komponowania scen i synchronizować ścieżki dźwiękowe z obrazem. Dobrym pomysłem jest zacząć naukę, sięgając po najlepsze darmowe programy do montażu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że oprogramowanie, zwłaszcza to przeznaczone dla zawodowców, nie zawsze można określić mianem intuicyjnych i prostych w obsłudze. Programy rangi Vegas Pro, Final Cut Pro czy Adobe Premiere dają potężne możliwości, ale nabranie biegłości w posługiwaniu się wszystkimi funkcjami wymaga czasu. Na liście umiejętności czysto technicznych należy umieścić również znajomość aktualnych technologii, wykorzystywanych w montażu oraz sposobów na kopiowanie, archiwizowanie i zabezpieczanie materiału.


Czy montażysta wideo to praca twórcza?

Gdyby montaż ograniczał się jedynie do obsługi software, można by było powiedzieć, że montażysta jest rzemieślnikiem. W rzeczywistości, współpracuje on ściśle z reżyserem, którego wizje i zamysły musi przełożyć na obraz kinowy lub telewizyjny. Otrzymane wskazówki mogą być bardzo lakoniczne, a więc duża rola w całym procesie spoczywa na intuicji i wrażliwości twórczej montażysty.

Kompetencje i kwalifikacje pożądane u kandydata na montażystę to również:

  • Umiejętność wywoływania za pomocą obrazu oczekiwanych emocji u odbiorcy - odpowiednio dobrana dynamika współtworzy akcję filmu, informuje o stanach emocjonalnych postaci i otoczeniu, w którym się poruszają.

  • Znajomość zasad prowadzenia narracji - dzięki czemu po złożeniu w całość poszczególnych scen i sekwencji film zachowa jednolitą stylistykę, zgodną z koncepcją reżysera i operatora.

  • Umiejętność przygotowania materiałów filmowych o różnym charakterze, np. wideoklipy, zwiastuny, teasery.


Umiejętności miękkie w pracy montażysty wideo

Praca zespołowa zawsze wymaga dysponowania odpowiednio szerokim zasobem kompetencji miękkich. Zasada ta nie omija montażysty. Wymiana opiniami i pomysłami może wywoływać stres, jeżeli rozmówcy brakuje otwartości oraz swobody w komunikacji. Trudno jest również rozmawiać o ograniczeniach (nawet, jeśli dotyczą jedynie sprzętu, a nie umiejętności), gdy nie ma wystarczających pokładów asertywności i talentu do prowadzenia negocjacji. Jak w każdym zawodzie, ceni się tu również osoby, które rozumieją konieczność zachowania tajemnicy zawodowej, czy też ochrony cudzej własności intelektualnej.


Montaż wideo a znajomość historii kina

Kino jest jedną z form sztuki, a wszystko, co ostatecznie trafia na ekran, znajduje się tam z jakiegoś powodu lub w jakimś celu. Jednym z zabiegów artystycznych jest nawiązywanie do historii sztuki filmowej lub dobrze rozpoznawalnych technik kina autorskiego. W ten sposób wywołuje się u odbiorców zamierzone skojarzenia lub sygnalizuje treści, które nie zostały wypowiedziane wprost. Montażysta musi rozumieć, że film jest dziedziną osadzoną na osi czasu - dzisiejsze trendy powstały na skutek rozwoju różnych stylów i będą dalej ewoluować. Bez znajomości historii kina byłoby to bardzo trudne.

Obecnie praca wielu montażystów polega na postprodukcji krótkich materiałów o różnym charakterze m.in.: wideo marketing, spoty reklamowe, wideo ślubne i pamiątkowe, content wideo na potrzeby YouTube, czy filmy do social mediów. Jednak nawet, jeśli Twoim celem jest rozpoczęcie kariery w montażu o przekazie marketingowym lub reklamowym, język kina znać warto.


Ile zarabia montażysta wideo?

Bardzo szeroki zakres kompetencji i kwalifikacji, a jak się za nie wynagradza pracowników? Przyjrzyjmy się zarobkom montażystów, których na rynku pracy jest najwięcej - czyli tym, którzy na co dzień pracują w wydawnictwach, social mediach i mediach.

Średnia pensja w tym zawodzie dla początkujących i średniozaawansowanych montażystów plasuje się w przedziale 2700 - 3700 zł netto. Wynagrodzenie jest uzależnione od miejsca pracy, stażu pracownika i zakresu obowiązków.

Kurs Vegas Pro - montaż filmów od podstaw

Zobacz kurs

Kurs Final Cut Pro X - montaż filmów od podstaw

Zobacz kurs

Adobe Premiere Pro CC - kurs montażu od podstaw

Zobacz kurs

Wraz z rozwojem umiejętności i rozrastającym się portfolio montażysta może pozwolić sobie na negocjacje. Nierzadko spotyka się tu osoby pracujące jako freelancerzy, rozliczający swoją pracę w systemie godzinowym. Ci, którzy zyskali już status profesjonalisty, pobierają obecnie opłaty w wysokości od 80 - 200 zł netto za godzinę pracy. Warto tu jednak mieć na uwadze, że w zawodzie montażysty rzadko się spotyka sytuacje, gdy dzień pracy trwa równe 8 godzin od godziny 8 do 16. Kilka dni leniwych na zmianę z kilkoma intensywnymi to bardziej prawdopodobny scenariusz.