Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
TOP 10 darmowych programów do montażu wideo

TOP 10 darmowych programów do montażu wideo

Współcześnie coraz więcej osób zaczyna się interesować tworzeniem treści wideo w Internecie. Vlogi, tutoriale czy materiały promocyjne to tylko niektóre elementy, które można wykorzystać do kreowania własnej marki albo kampanii internetowych. Dobra wiadomość jest taka, że aby stworzyć tego rodzaju treści, nie musimy już zatrudniać profesjonalisty. Taki stan rzeczy zawdzięczamy temu, że w sieci dostępne są liczne przydatne rozwiązania, takie jak programy do montażu wideo. Dodatkowe udogodnienie stanowi fakt, że duża część z nich jest bezpłatna i nie wymaga żadnej dodatkowej specjalistycznej wiedzy. Powstałe z ich pomocą materiały mają doskonałą jakość i z powodzeniem można je wykorzystać do promocji naszej marki albo propagowania ciekawych treści. Warto poznać kilka z nich, aby dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb i oczekiwań.


Kurs DaVinci Resolve - montaż filmów od podstaw

Naucz się profesjonalnej edycji i montażu wideo w DaVinci Resolve. Opanuj narzędzia, które pozwolą Ci tworzyć niesamowite i pełne ciekawych efektów filmy na użytek prywatny i komercyjny. Dowiedz się więcej


montaż wideo

Montaż plików wideo — przydatne narzędzia!

1. BlackMagic DaVinci Resolve

To zaawansowany program, który umożliwia tworzenie wyjątkowych treści wideo, przeznaczony nawet dla profesjonalistów. Z jego pomocą możemy kreować najróżniejsze materiały najwyższej jakości. Narzędzie to udostępnia wiele przydatnych funkcji, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Z jego pomocą można zarządzać szeroko rozumianą biblioteką domowych multimediów, na przykład obrazem z kamer. Wersja darmowa posiada nieco mniejsze możliwości niż opcja płatna, ale i tak dzięki niej zyskujemy wiele możliwości.

DaVinci Resolve działa na macOS, Windows, Linux.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że DaVinci było wykorzystane do montażu takich filmów jak np. Avatar, Deadpool, Kingsman, Piraci z Karaibów, Star Wars Ostatni Jedi oraz seriali: Arrow, Flash, NCIS Los Angeles, Supernatural czy The Walking Dead.

DaVinci Resolve
https://www.blackmagicdesign.com/pl/products/davinciresolve/

2. Lightworks

To klasyczne rozwiązanie na rynku, znane i cenione od lat, a dokładniej od 1989 roku. Z jego pomocą filmy montują nawet największe sławy Hollywood! Twórcy programu stworzyli dwie wersje — premium dla profesjonalistów oraz nieco bardziej okrojoną dla pasjonatów i początkujących. Aby jednak opanować wszystkie funkcjonalności, należy poświęcić trochę czasu, jest to bowiem narzędzie dosyć skomplikowane. Działa na systemach Windows, Mac, Linux.

3. Shotcut

Jest to bardzo przystępny w obsłudze program, który z powodzeniem można wykorzystać do obróbki materiałów wideo. Ma wygodny interfejs, który łatwo opanować. Z jego pomocą możemy nie tylko montować filmy, ale również pracować nad ich stroną wizualną. Narzędzie to jest na bieżąco aktualizowane, a w sieci znaleźć można dodatkowe wtyczki, które uruchamiają dodatkowe funkcje.

Shotcut
https://shotcut.org/

4. Avidemux

To program polecany szczególnie początkującym twórcom wideo. Ma on łatwy i przystępny interfejs oraz szereg przydatnych funkcji, które są na bieżąco aktualizowane. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że z pomocą tego narzędzia możemy konwertować filmy do większości popularnych formatów.

5. Nuke

To świetne narzędzie dla osób, którym zależy nie tylko na montażu, ale również na doskonałej obróbce wizualnej obrazu. Z jego pomocą możemy dodawać dodatkowe efekty specjalne, na przykład 3D. Uzyskany materiał ma jakość Full HD. Warto przy tym pamiętać, że z tego oprogramowania można korzystać jedynie przy projektach niekomercyjnych.

Inne darmowe narzędzia do obróbki wideo

Współcześnie znajdziemy w sieci bardzo wiele różnych programów do tworzenia i obróbki materiałów wideo. Warto poznać tę bogatą paletę możliwości, aby dopasować rozwiązanie odpowiednie do naszych potrzeb. Inne warianty to między innymi:

  • OpenShot Video Editor
  • Avid Media Composer Shot
  • Quik
  • iMovie (działa tylko na Mac)
  • Kdenlive
Kurs HitFilm Express - jak edytować i montować filmy

Kurs HitFilm Express - jak edytować i montować filmy

Zobacz kurs Arrow
Kurs iMovie dla zielonych

Kurs iMovie dla zielonych

Zobacz kurs Arrow
Adobe Premiere Pro CC - kurs montażu od podstaw

Adobe Premiere Pro CC - kurs montażu od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Dzięki tak bogatej ofercie każdy zapalony montażysta, zarówno amator, jak i profesjonalista, znajdą rozwiązanie, które najlepiej spełni ich oczekiwania. Mimo tego, iż są to programy darmowe, posiadają szereg zaawansowanych funkcjonalności, które pomogą nam tworzyć wartościowe treści wideo.

OpenShot
https://www.openshot.org/

O czym należy pamiętać przy darmowych programach do montażu wideo?

Niezależnie czy zdecydujesz się na program płatny lub darmowy, warto pamiętać, że software to nie wszystko. Obróbka wideo potrzebuje wyższych parametrów komputera niż grafika. Przede wszystkim sprawdź na stronie wydawcy, jakie konkretnie wymagania ma program i porównaj je z posiadanym sprzętem. Na przykład BlackMagic DaVinci Resolve będzie potrzebował procesora wielordzeniowego, ale dla produktów spod znaku Adobe ważniejsze jest wysokie taktowanie niż ilość rdzeni.

Parametrami, na które musisz koniecznie zwrócić uwagę są rodzaj procesora i karty graficznej, ilość RAM oraz HDD/SD. Z każdą kolejną aktualizacją mogą się one zmieniać. W roku 2021 wymienione programy wymagały od 256 MB (Kdenlive) do 32 GB RAMu (Avid Media Composer Shot), średnio ok. 4-16 GB. Rozstrzał w wielkości miejsca na dysku twardym również jest spory – od 50 MB (Avidemux) do 5 GB (Nuke, iMovie).


Opublikowane 7 września 2021 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!