Co musi umieć PHP Developer
Choć popularność języka PHP słabnie, nadal wykorzystuje go około 74% stron internetowych i nie brakuje ofert pracy, które wymagają znajomości tego języka. Programista kodujący strony i aplikacje za pomocą PHP nazywany jest PHP developerem. Niniejszy artykuł przedstawia umiejętności, jakie są wymagane na tym stanowisku.
Fundamenty programowania w języku PHP 8
Naucz się od podstaw najnowszej wersji języka PHP i zacznij szybko tworzyć wydajne aplikacje back-endowe. Dowiedz się więcej
Główne cechy PHP
Język PHP powstał w 1994 roku i stanowi uniwersalny skryptowy język programowania. Przeznaczony jest przede wszystkim do tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych. Nowicjuszom stosunkowo łatwo jest zacząć używać PHP, ale oferuje ono też wiele zaawansowanych funkcji dla profesjonalistów.
W odróżnieniu od języków takich jak JavaScript, PHP działa po stronie serwera. Wygenerowany na serwerze kod HTML wysyłany jest do klienta. Skrypt PHP można zagnieździć wewnątrz kodu HTML.
W języku PHP powstają zarówno proste, jak i bardzo złożone projekty. Używa go np. Wikipedia, Facebook i Pinterest. Największą – i stale rosnącą – konkurencję dla PHP stanowi Python.
Zadania PHP developera
PHP developer tworzy, rozwija i testuje strony internetowe oraz aplikacje webowe. Współpracuje z innymi członkami zespołu, odpowiedzialnymi za inne elementy strony albo aplikacji. Jego zadaniem często jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania.
Dba on również o kompatybilność produktu na różnych platformach i przeglądarkach. Zajmuje się problemami zgłaszanymi przez użytkowników. Wyszukuje i poprawia błędy w kodzie PHP. Szuka sposobów na ulepszenie programu, nad którym pracuje. Jego zadaniem jest też prowadzenie dokumentacji.
Umiejętności techniczne
Jeśli chcesz zostać PHP developerem, powinieneś znać teoretyczne fundamenty tego, jak działa Internet i strony internetowe. Obejmuje to zagadnienia takie jak m. in. protokół HTTP i przesyłanie danych pomiędzy serwerem i przeglądarką.
PHP jest jednym, ale nie jedynym językiem, jakiego trzeba się nauczyć, by w przyszłości pracować jako PHP developer. Powinieneś potrafić pisać kod w HTML, CSS i JavaScript. Są to języki front-endowe. PHP developer zajmuje się back-endem (czyli tym, co dzieje się po stronie serwera), a jeśli dodatkowo tworzy front-end, to nazywany jest full-stack developerem. Do rozpoczęcia pracy jako PHP developer wystarczy tylko podstawowa znajomość języków front-endowych. Full-stack developerem można zostać na dalszym etapie kariery. Niezależnie od wybranej ścieżki kariery, musisz nauczyć się też posługiwać systemem kontroli wersji Git.
Kolejną umiejętnością, której często potrzebuje PHP developer, jest tworzenie baz danych. Powinieneś wiedzieć do czego służą bazy danych, znać podstawowe pojęcia z tej dziedziny i umieć używać przynajmniej najważniejszych zapytań. Zwykle preferowany jest system MySQL, ale przydatna może być też znajomość innych systemów baz danych.
PHP developer powinien również znać zasady programowania obiektowego. Musisz zarówno znać teorię stojącą za ogólnymi ideami programowania obiektowego, jak i potrafić w praktyce używać rzeczy takich jak np. klasy, klasy abstrakcyjne, właściwości i przestrzenie nazw.
Potrzebna jest też znajomość Composera. Jest on systemem zarządzania pakietami i stanowi ważne narzędzie w pracy PHP developera. Znacznie ułatwia pracę nad skomplikowanymi projektami.
W PHP wykorzystywane są różne frameworki, czyli szkielety, na których budowane są programy. Powinieneś znać co najmniej jeden framework. Największą popularnością cieszy się Laravel, ale dobrym pomysłem jest też poznanie framerowka Symfony.
Do listy potrzebnych umiejętności można doliczyć również posługiwanie się językiem angielskim. Programista właściwie nie obędzie się bez znajomości tego języka przynajmniej na poziomie pozwalającym czytać dokumentację.
Umiejętności miękkie
Dobry PHP developer cechuje się też pewnymi trudnymi do zmierzenia umiejętnościami. Po pierwsze, komunikacja z ludźmi. Chodzi o zdolność do pracy w zespole. Po drugie, kreatywne i krytyczne myślenie. Programista powinien umieć wymyślić rozwiązanie problemu, który jest dla niego nowy. Po trzecie, dobrze by było, żebyś miał zdolność do szybkiego uczenia się i ciągle się doskonalił.
Podsumowanie
W tym artykule pokrótce opisane zostały cechy języka PHP, zadania PHP developera i umiejętności, które powinien on posiadać. Umiejętności te dzielą się na twarde i miękkie. Najważniejszą umiejętnością twardą jest znajomość samego języka PHP, przede wszystkim w paradygmacie programowania obiektowego. Oprócz tego jednak PHP developer powinien znać też co najmniej jeden framework PHP i posiadać pozostałe umiejętności techniczne, bez których nie da się stworzyć aplikacji webowej, ani strony internetowej wykorzystującej kod PHP.
Nasza ścieżka kariery PHP developera oferuje kompleksowy zestaw kursów, dzięki którym nauczysz się wszystkich powyższych umiejętności.
Opublikowane 27 lutego 2023 r. w kategorii: Programowanie
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej