Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz tworzyć aplikacje mobilne

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz tworzyć aplikacje mobilne

Być może masz pomysł na swoją aplikację mobilną i chcesz go jak najszybciej zrealizować. Może nawet już poczyniłeś w tym kierunku pewne kroki – chociażby w formie wstępnego rozpoznania dostępnych platform, narzędzi itp. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tworzeniem aplikacji mobilnych to start na pewno będzie wymagał od Ciebie sporego nakładu pracy. Warto więc sobie to zadanie ułatwić wybierając na początek właściwą technologię tworzenia aplikacji.


Kurs Android - podstawy tworzenia aplikacji
4.8
star star star star almost-star
(94 ocen)

Zdobądź solidne podstawy tworzenia aplikacji na platformę Android... Dowiedz się więcej


Aplikacje natywne


Aplikacja natywna to taka, która jest przeznaczona dla jednej konkretnej platformy. Takie aplikacje piszemy w języku specyficznym dla danego systemu: dla Androida jest to język JAVA a na przykład dla iOS jest to język Swift. Aplikacje natywne mają swoje istotne zalety: możliwość wykorzystania różnych funkcji urządzenia (GPS, aparat itp.), cechują się zazwyczaj dobrą wydajnością, mogą być dystrybuowane w oficjalnych sklepach i często posiadają interfejs użytkownika typowy dla danego systemu mobilnego.


native

Natywna aplikacja ma też swoje wady. Tworzenie takiej aplikacji zazwyczaj wymaga opanowania relatywnie „ciężkiego” języka programowania, wymaga też pisania kodu od zera dla każdej platformy. Może być to poważnym problemem jeśli zależy nam na szybkim wprowadzeniu aplikacji na rynek i jednocześnie chcemy wdrożyć ją na kilka popularnych platform.


Aplikacje hybrydowe


Aplikacje hybrydowe od kilku lat mają coraz większy udział w rynku i są w wielu wypadkach doskonałą alternatywą dla aplikacji typowo natywnych. Jak to działa? Aplikację hybrydową piszemy z użyciem typowo webowych technologii czyli takich języków jak HTML, JavaScript oraz CSS. Kod źródłowy takiej aplikacji jest następnie za pomocą specjalnych narzędzi pakowany do specjalnego kontenera Widoku Sieciowego (WebView) i dzięki temu może być wyświetlony na mobilnym urządzeniu niemal tak jak aplikacja natywna. Być może spotkałeś się już z takimi określeniami jak Cordova albo PhoneGap. To są właśnie te wspomniane powyżej narzędzia, dzięki którym możliwe jest tworzenia aplikacji hybrydowej.


strefakursow

Zalety aplikacji hybrydowej


Hybrydowe podejście to tworzenia mobilnych aplikacji ma swoje istotne zalety, które sprawiają, że ta koncepcja cieszy się od jakiegoś czasu olbrzymią popularnością. Niektóre z tych zalet już na pierwszy rzut oka są oczywiste:

  • Możliwość napisania kompletnej aplikacji za pomocą łatwo dostępnych technologii webowych (HTML5 itd.).
  • Kod źródłowy piszemy tylko raz i możemy go spakować do każdej popularnej platformy mobilnej - Android, iOS, Windows.
  • Tworzenie aplikacji hybrydowej w wielu wypadkach nie jest bardziej skomplikowane od budowania strony internetowej!

Wybierając hybrydową technikę tworzenia aplikacji trzeba też oczywiście liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Ponieważ nie są one aplikacjami natywnymi to problemem może być wykorzystanie fizycznych możliwości urządzenia. Dość pracochłonne może być także budowanie interfejsu tak aby jak najbardziej przypominał on komponenty natywne. W pewnych sytuacjach aplikacje hybrydowe mogą mieć także pewne problemy z wydajnością (relatywnie do aplikacji natywnych). Na szczęście w typowych przypadkach większość takich problemów da się łatwo rozwiązać wykorzystując bogaty ekosystem dostępnych bibliotek, narzędzi oraz frameworków. I to właśnie ta olbrzymia dostępność narzędzi wspomagających tworzenie aplikacji hybrydowych jest nieraz czynnikiem decydującym o wyborze takiego właśnie podejścia do tworzenia aplikacji.

Kurs Google Firebase - szybkie tworzenie aplikacji

Kurs Google Firebase - szybkie tworzenie aplikacji

Zobacz kurs Arrow
Tworzenie aplikacji na Androida dla nieprogramistów

Tworzenie aplikacji na Androida dla nieprogramistów

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty programowania w języku Kotlin

Fundamenty programowania w języku Kotlin

Zobacz kurs Arrow

Aplikacje hybrydowe w praktyce


Aplikacje hybrydowe są bardziej powszechne niż się na pierwszy rzut oka może wydawać. Dzięki niesamowitym postępom tej dziedziny w ostatnich latach są one obecnie dojrzałą technologią, która w wielu zastosowaniach wypiera typowe aplikacje natywne. Wielu dużych i znanych firm decyduje się na tworzenie swoich projektów w technice hybrydowej ze względu na jej bardzo istotne zalety. Ważne jest to, że ta technika charakteryzuje się czymś co można by określić jako niski próg wejścia. Po prostu rozpoczęcie pracy z aplikacjami hybrydowymi jest zazwyczaj sporo łatwiejsze niż z aplikacjami natywnymi.


twitter

Inne ciekawe technologie


Aplikacje hybrydowe oraz natywne nie są jedynymi metodami tworzenia dla platform mobilnych. Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że regularnie pojawiają się nowe, nieraz bardzo ciekawe rozwiązania. Wśród nich warto przyjrzeć się promowanej przez Google technologii znanej pod nazwą Progressive Web App. Ciekawym rozwiązaniem są także React Native oraz Native Script – technologie umożliwiające pisanie aplikacji natywnych w uniwersalnym i bardzo popularnym języku JavaScript.Opublikowane 29 maja 2017 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!