Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co to jest ethical hacking? Jak zostać etycznym hakerem?

Co to jest ethical hacking? Jak zostać etycznym hakerem?

Hakerami zwykle nazywa się przestępców, którzy znajdują luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym i uzyskują nieautoryzowany dostęp do systemów komputerowych, aplikacji i danych. Tacy hakerzy typowo kierują się chęcią zdobycia cennych informacji albo zyskiem finansowym. Łamią hasła, penetrują sieci i zaburzają działanie usług sieciowych. Ale istnieje też grupa nazywana etycznymi hakerami. Kim oni są?


Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Naucz się technik etycznego hakowania. Dowiedz się jak wykonywać testy penetracyjne i skutecznie zabezpieczyć swoją sieć i urządzenia. Dowiedz się więcej


Etyczny haker

Etyczni hakerzy, zwani białymi kapeluszami, symulują działania nieetycznych hakerów, zwanych czarnymi kapeluszami, by odnajdować dziury w zabezpieczeniach, zanim zostaną one wykorzystane przez kogoś. Następnie proponują rozwiązania mające na celu uszczelnienie zabezpieczeń. Etyczni hakerzy zatrudniani są do tego rodzaju pracy i działają zupełnie legalnie. Są ekspertami od cyberbezpieczeństwa. Wykrywają problemy takie jak:

 • SQL Injection
 • Narażenie wrażliwych danych
 • Błędne konfiguracje zabezpieczeń
 • Naruszenie protokołów uwierzytelniania
 • Używanie komponentów ze znanymi lukami w zabezpieczeniach

Etyczny haker podczas pracy

Istnieją cztery ograniczenia, które narzucają sobie etyczni hakerzy:

 • Działaj zgodnie z prawem. Musisz najpierw uzyskać zgodę zanim przeprowadzisz analizę bezpieczeństwa.

 • Zdefiniuj zakres. Nie wykraczaj poza granice wyznaczone przez zleceniodawcę i prawo.

 • Zgłoś luki w zabezpieczeniach. Powiadom zleceniodawcę o wykrytych lukach i poradź jak je usunąć.

 • Szanuj wrażliwość danych. W zależności od wrażliwości danych, etyczni hakerzy mogą być zmuszeni do wyrażenia zgody na umowę o zachowaniu poufności i inne warunki.

Fazy etycznego hakowania

Haker w białym kapeluszu wykonuje sześć kroków w celu przeprowadzenia testu zabezpieczeń dla zatrudniającej go firmy.

1. Rekonesans

Na tym etapie zbierane są informacje i planowany jest zakres działań, które podjąć ma haker. Przed atakiem na zabezpieczenia, haker zbiera konieczne informacje o celu. Używa do tego narzędzi takich jak wyszukiwarka Maltengo, czy HTTrack, pozwalający na ściągnięcie strony internetowej i przeglądanie jej w trybie offline. To jest etap, na którym zleceniodawca wspólnie z etycznym hakerem ustala rodzaj ataku, jakiemu ma zostać poddany cel. Może zostać zasymulowany atak ze strony osoby, która ma częściowy dostęp do zabezpieczonych elementów systemu jeszcze przed atakiem.

2. Skanowanie

Na drugim etapie atakujący usiłuje znaleźć różne sposoby na zdobycie informacji atakowanego celu. Wykorzystywane są narzędzia takie jak Nmap, Netsparker, czy Nessus. Atakowane aplikacje poddawane są DAST i SAST, czyli dynamic application security testing i static application security testing.

Kłódka i przyciski klawiatury symbolizujące łamanie zabezpieczeń

3. Zdobywanie dostępu

Haker wykorzystuje słabości zabezpieczeń odkryte na poprzednim etapie i przypuszcza atak. Tutaj często używanym narzędziem jest Metasploit, przeznaczone do testów penetracyjnych i łamania zabezpieczeń.

4. Podtrzymywanie dostępu

Na tym etapie haker sprawdza, czy uzyskany dostęp może zostać utrzymany przez dłuższy czas. Stara się zainstalować w systemie furtki do przyszłych ataków. Podejmuje też różne szkodliwe działania, jak kradzież danych, czy ataki DDoS.

5. Zacieranie śladów

Haker sprawia, że zaatakowany system nie zdradza po sobie, że został zaatakowany. Atakujący stara się nie wzbudzać podejrzeń i nie ujawniać, że posiada dostęp do systemu.

6. Analiza

Etyczny haker powinien złożyć raport z odkrytych słabości oraz udzielić rekomendacji dla wzmocnienia zabezpieczeń.

Zamaskowany ethical hacker podczas pracy

Umiejętności etycznego hakera

Żeby zostać hakerem w białym kapeluszu, trzeba posiadać następujące umiejętności:

 • Podstawowy stopień znajomości języków programowania, takich jak np. Python, JavaScript, C++

 • Praca z bazami danych, np. MySQL

 • Znajomość wielu platform, takich jak Windows, Linux, Unix itd.

 • Networking, czyli znajomość urządzeń obecnych w sieci, tego jak są połączone i tego jak rozpoznać, że padły ofiarą ataku

 • Znajomość wyszukiwarek i serwerów

 • Umiejętność posługiwania się narzędziami hakerskimi, jak Kali Linux i Nessus
Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Zobacz kurs Arrow
Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Zobacz kurs Arrow

Poza zdolnością odkrywania słabych punktów ważna jest też umiejętność tworzenia zabezpieczeń. Bezpieczeństwu służą rzeczy takie jak odpowiednie ustawienia systemu, anonimowość w sieci, czy dobre praktyki przechowywania haseł oraz szyfrowania kluczowych informacji.

Podsumowanie

Zagrożenie stwarzane przez nieetycznych hakerów jest bardzo duże. Dlatego też rola pełniona przez etycznych hakerów jest niezwykle ważna. Etyczny haker, który jest dobry w swoim fachu, z łatwością znajdzie zatrudnienie i duże zarobki, ponieważ zapewnia firmom ochronę przed cyberatakami. W związku z tym zawód etycznego hakera może być dla Ciebie interesującą ścieżką kariery do rozważenia. Umiejętności potrzebnych do zostania etycznym hakerem można nauczyć się kończąc odpowiednie kursy. Jednym z nich jest nasz Kurs Ethical Hackingu i cyberbezpieczeństwa od podstaw.

W połowie zamknięty laptop, z ekranem święcącym na niebiesko w ciemnym miejscu

Opublikowane 1 lutego 2023 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!