Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co to jest internet rzeczy?

Co to jest internet rzeczy?

Choć wszystkich nas otacza i coraz odważniej wkracza w nasze życie, dla wielu osób jest zupełnie obcym pojęciem. Towarzyszy nam w domu, w pracy, w środkach komunikacji publicznej, a nawet podczas zakupów lub wizyty w urzędzie. Internet rzeczy. Co się kryje pod tym pojęciem? Jak działa? Jakie urządzenia można określać tym mianem? Czy jest przyszłością dla programistów? Mamy dla Ciebie odpowiedzi na te wszystkie pytania.

internet rzeczy smart home

Kurs Arduino - od podstaw

Kurs Arduino - świat mechaniki, elektroniki i programowania Dowiedz się więcej


Co to jest Internet Rzeczy?

Jeśli ten termin jest Ci całkowicie obcy, to być może bliższy Ci będzie IoT, czyli Internet of Things. Pod tą nazwą kryje się sieć urządzeń, które mogą się komunikować między sobą, a także ze światem fizycznym. Mowa tu o maszynach różnego rodzaju - od sprzętów gospodarstwa domowego, poprzez systemy teleinformacyjne w infrastrukturze miejskiej, aż po wyposażenie linii produkcyjnych fabryk.

Nie jest to idea nowa, choć w ostatnich latach szczególnie zyskała na znaczeniu wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym. Oficjalnie pierwszy raz o Internecie Rzeczy mówiono już w roku 1999. Prawdopodobnie w tamtym czasie nikt się nie spodziewał, jak szybko i w jak zaawansowanym stopniu uda się tę koncepcję wcielić w życie.

Jakie urządzenia wchodzą w zakres IoT? Niemal każde, które można określić jako smart. Są to więc pralki, lodówki, wagi łazienkowe, oczyszczacze powietrza, klimatyzatory - i cały szereg innych, które tworzą infrastrukturę smart home. Poza nimi są również opaski i zegarki sportowe, roboty sprzątające i wiele, wiele więcej.

dom smart

Jak działa Internet Rzeczy (IoT)?

Podstawową cechą urządzeń w tym systemie jest umiejętność komunikowania się i wykonywania określonych czynności bez uprzedniej ingerencji ze strony człowieka. Dobrym przykładem jest domowy system monitoringu, który w kilku etapach wykonuje całkowicie samodzielnie ustaloną akcję:

  • z pomocą czujników zostaje wykryty ruch, który uruchamia jednocześnie oświetlenie i kamerę,
  • nagranie z kamery trafia w określone miejsce docelowe,
  • użytkownik otrzymuje powiadomienie na e-mail lub swój telefon komórkowy.

Podobnych przykładów można podać o wiele więcej, choćby systemy inteligentnego ogrzewania i ogólnie pojętego dbania o domowy klimat. Po osiągnięciu określonych parametrów (które wychwytują czujniki), urządzenia samodzielnie dążą do uzyskania zaprogramowanych efektów - odpowiedni poziom czystości i wilgotności powietrza, temperatura.

urządzenia smart

Warto wiedzieć, że warunkiem umożliwiającym tak zaawansowaną komunikację jest szybka łączność internetowa. Dlatego właśnie największa popularność IoT przypadła na okres wprowadzenia do użytku sieci 4G i smartfonów, dlatego również można się tu spodziewać kolejnego kroku w rozwoju wraz z rozpowszechnieniem się łączności 5G.

Szkoła programowania w języku C

Szkoła programowania w języku C

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty programowania w języku Python

Fundamenty programowania w języku Python

Zobacz kurs Arrow
Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Zobacz kurs Arrow

Internet Rzeczy a bezpieczeństwo

Otaczanie się inteligentnymi urządzeniami ma wielu zwolenników, ale też i duże grono sceptyków. Wątpliwości wzbudza tu poziom bezpieczeństwa zbieranych danych oraz potencjalne zagrożenia wynikające z ewentualnych wycieków lub włamań hakerskich. Im więcej urządzeń będzie dbało o komfort i wygodę domowników, tym więcej informacji trafi w cudze ręce - styl życia, czas odpoczynku i aktywności, godziny pobytu poza domem, a nawet ulubione gatunki muzyczne i kanały TV. Aby zapewnić sobie prywatność i bezpieczeństwo, należy dbać o aktualizacje domowego routera i oprogramowania każdego z urządzeń.

smartwatch

Internet Rzeczy w przemyśle (IIoT)

Domowe sprzęty to, oczywiście, namiastka możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii. Industrial Internet of Things (stąd IIoT) jest kolejnym przykładem, gdzie komunikacja między maszynami znalazła swoje zastosowanie. Zaangażowanie do pracy robotów, inteligentnych czujników i sztucznej inteligencji zapewniało większą elastyczność, precyzję i automatyzację procesów. Co za tym idzie, fabryki zaczęły notować wzrost efektywności i wydajności przy jednoczesnym spadku kosztów.

IoT a inteligentne miasta

W infrastrukturze miejskiej systemy oparte na IoT rozwiązują wiele typowych problemów, np. sterują sygnalizacją świetlną lub uruchamiają i wyłączają oświetlenie uliczne. Korzystają z nich również dobrze wszystkim znane samoobsługowe punkty odbioru paczek, terminale samoobsługowe w sklepach, urzędach lub bankach. IoT w przestrzeni miejskiej umożliwia zbieranie ogromnych ilości danych, które po przetworzeniu pomagają w rozwiązywaniu problemów środowiskowych, zmniejszaniu ruchu i oszczędzaniu zużycia energii.

Inteligentne miasta IoT

Przyszłość Internetu Rzeczy

Trudno jest sobie wyobrazić, aby tak dynamicznie postępujący rozwój miał się nagle zatrzymać. Pomimo niedoskonałości, IoT jest koncepcją, na której nie tylko wielkie korporacje, ale miasta i państwa opierają swoje strategie rozwoju. Internet Rzeczy zmienia świat biznesu, przestrzeń publiczną i prywatną. Przynosi zbyt wiele korzyści, by całkowicie z niego zrezygnować. Jest to dobra wiadomość dla programistów różnych specjalizacji, którzy mogą się spodziewać więcej perspektyw zawodowych. Pewne jest, że nie spadnie zapotrzebowanie na specjalistów cybersecurity, programistów Java, Python, JavaScript + Node.js, języków z rodziny C, czy też specjalistów od Arduino.


Kurs Arduino - od podstaw

Kurs Arduino - świat mechaniki, elektroniki i programowania Dowiedz się więcejOpublikowane 16 grudnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!