Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co to jest lifelong learning - czy warto uczyć się przez całe życie

Co to jest lifelong learning - czy warto uczyć się przez całe życie

Pewnie każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z powiedzeniem, że człowiek uczy się przez całe życie. Właśnie na tym prostym założeniu opiera się idea lifelong learningu. Zakłada ona stały rozwój w różnych obszarach poprzez podnoszenie kwalifikacji i dokształcanie się po zakończeniu edukacji formalnej.


Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Dowiedz się jak uczyć się efektywnie, szybciej przyswajać wiedzę i zapamiętywać informacje na dłużej. Poznaj sprawdzone sposoby na zwiększenie motywacji i koncentracji. Dowiedz się więcej


Sposobów na rozwój jest wiele – kursy, szkolenia, studia podyplomowe, czy po prostu samodzielne pogłębianie wiedzy poprzez czytanie książek i prasy oraz przyswajanie edukacyjnych treści i filmów dostępnych chociażby w Internecie. Polskie tłumaczenie lifelong learningu to „kształcenie ustawiczne”. Koncepcja ta ma na celu zmienić postrzeganie edukacji jako nauki szkolnej i akademickiej, w kierunku traktowania jej jako nieodłącznego elementu życia od najmłodszych lat, aż po jego kres.

lifelong learning, czyli nauka przez całe życie

Dlaczego warto uczyć się przez całe życie?

Decydując się na ciągłe poszerzanie horyzontów znacznie podnosimy swoje szanse na lepszy komfort życia. I nie chodzi tutaj jedynie o sferę zawodową, prestiż społeczny i dochody, ale także jakość życia rodzinnego, umiejętne wychowywanie dzieci czy relacje międzyludzkie. Istnieją bowiem dwa główne obszary, w których warto nieustannie się doskonalić: rozwój osobisty i rozwój zawodowy. Co istotne, nie należy traktować ich odrębnie, ponieważ obie kwestie mocno się zazębiają i wpływają na siebie. Nie ma wątpliwości, że lifelong learning bardzo pozytywnie wpływa na życie w szerokim kontekście. Podsumujmy główne zalety tej idei:

  • otwarty umysł, więcej możliwości i perspektyw rozwoju
  • silniejsze poczucie własnej wartości i pewności siebie
  • możliwość przebranżowienia się, lepsza pozycja na rynku pracy
  • bardziej satysfakcjonujące życie osobiste
  • lepsza pamięć i sprawniej działające procesy poznawcze
  • mniejszy strach przed ryzykiem, szybsza adaptacja do zmian
  • bogaty wachlarz zainteresowań, szerokie horyzonty
  • rozwój kreatywności

nauka online i sporządzanie notatek

Lifelong learning, a e-learning

Ostatnie kilkanaście lat to czas ogromnego i szybkiego rozwoju nowych technologii. Jednak prawdziwy przełom dokonał się w roku 2020, a nowa, zaskakująca sytuacja na świecie zafundowała nam takie tempo digitalizacji, jakiego nikt się nie spodziewał. Praca oraz nauka zdalna, firmy i instytucja działające w trybie online, przysporzyły - zwłaszcza na początku - sporo trudności i problemów. Równocześnie jednak nowa codzienność doprowadziła do umocnienia, a w wielu przypadkach wprowadzenia od podstaw nowych trendów związanych z edukacją i zdobywaniem wiedzy.

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Zobacz kurs Arrow
Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow

Kształcenie na odległość, czyli e-learning stał się już nie tylko jedną z opcji, jak dotychczas, ale dominującą formą nauki. Okoliczności spowodowały, że wiele firm, które wcześniej opierały swoją ofertę edukacyjną np. na szkoleniach stacjonarnych, musiały przenieść się również do Internetu i przygotować kursy online. Konsumenci – nawet ci sceptycznie nastawieni do nowoczesnych technologii - także zostali poniekąd zmuszeni do zaadaptowania się w nowej rzeczywistości. Sytuacja sprawiła, że mamy w zasięgu ręki nieograniczony dostęp do wiedzy w niemal każdym obszarze. Bez względu na to czy szukasz lekcji z języka obcego dla siebie lub swojego dziecka, planujesz zacząć ćwiczyć, zdrowiej się odżywiać i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, chcesz nauczyć się programowania, fotografii, czy gotowania – wszystko, w różnorodnej formie znajdziesz w Internecie. Daje to niesamowite możliwości ciągłego poszerzania wiedzy i rozwoju, zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej.

nauka online i e-learning

Wykorzystaj swój potencjał

Wszyscy rodzimy się z naturalną ciekawością. Chcemy się uczyć i poznawać świat. W pierwszych etapach życia zdobywanie nowych umiejętności jest wręcz niezbędne do przetrwania i funkcjonowania społecznego. Jako dzieci nie zastanawiamy się przecież czy warto nauczyć się chodzić, mówić, czytać, albo pisać. Dzieje się to naturalnie i jest absolutnie oczywiste. Prawie wszyscy kończymy też szkoły, przynajmniej te na obligatoryjnym poziomie. Później jednak wymagania w życiu osobistym, wpływ otoczenia, czy też praca, ograniczają nasz czas oraz chęć dalszego angażowania się w rozwój tej naturalnej ciekawości poznawczej. Warto w związku z tym jak najwcześniej wypracować w sobie określone nawyki uczenia się i stałego przyswajania nowej wiedzy. Lifelong learning bez wątpienia pomoże zapewnić trwały wzrost zawodowy i finansowy, a także poczucie głębokiego spełnienia osobistego.


Opublikowane 29 czerwca 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!