Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co to jest Linux i dlaczego warto go używać?

Co to jest Linux i dlaczego warto go używać?

W świecie zdominowanym przez kilku gigantów rangi Microsoft, Google czy Apple, potrzeba czasem odmiany. Nic nie jest doskonałe i w pełni uniwersalne, choć takie może sprawiać wrażenie. Bywa, że Firefox jest lepszy niż Chrome, a Bing lepszy od Google. A jaki system operacyjny mógłby być alternatywą dla wszechobecnego Windowsa? Dla niektórych alternatywa, dla innych jedyny słuszny wybór - Linux. Co to jest Linux i dlaczego warto go używać?

Linux

Kurs Linux dla początkujących

Naucz się obsługi Linuxa w kilka godzin i zastąp nim swój obecny system! Dowiedz się więcej


Czym jest Linux?

Jak już wspomnieliśmy, Linux jest systemem operacyjnym. Co ciekawe, od samego początku swojego istnienia jest tworzony w trybie open source. Dzięki polityce twórcy (Linus Torvalds), jego kod źródłowy jest dostępny na zasadach wolnej licencji, co oznacza, że każdy użytkownik może z niego korzystać, modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb. To spowodowało, że Linux szybko się znalazł w centrum zainteresowań wielu fascynatów programowania, a stąd już krótka droga do powstania jego kolejnych wersji, nazywanych dystrybucjami. Nazywanie Linuxa po prostu systemem operacyjnym jest więc pewną nieścisłością. W rzeczywistości jest to jądro, na którym opiera się wiele, różnych systemów.

ubuntu sudo

Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa

Na kanwie Linuxa powstało wiele systemów operacyjnych, czasem wyspecjalizowanych w jednym, szczególnym celu, jak na przykład testowanie oprogramowania, wykonywanie kopii zapasowych, zarządzanie i konfiguracja serwera. Łącznie istnieje ich około 600, ale na szczycie popularności znajduje się zaledwie kilka:

  • Ubuntu - zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny wariant. Interfejs w tym przypadku opiera się na okienkach i bardzo przypomina Windows. Ubuntu jest dobrym wyborem zarówno dla komputerów domowych, jak i biurowych.

  • Red Hat - rodzina systemów operacyjnych, opracowanych i rozwijanych przez amerykańską firmę o tej samej nazwie na potrzeby przedsiębiorstw. Z Red Hat wywodzi się kolejna dystrybucja, Fedora.

  • Mint - dystrybucja oparta na Ubuntu, równie intuicyjna i przystępna co jej pierwowzór. Interfejs Mint jest przyjazny, a system stabilny.

  • Manjaro - ten wariant bazuje z kolei na dystrybucji Arch Linux i jest skierowany do zaawansowanych użytkowników.

Najlepsze dystrybucje linuxa

Jak działa Linux?

Pierwsze skojarzenia z tym systemem być może przywodzą Ci na myśl konsolę zapełnioną linijkami kodu. Rzeczywiście, początki Linuxa nie były przyjazne dla szerokiego grona użytkowników, więc korzystali z niego jedynie informatycy. Ale to zamierzchłe czasy, które z dzisiejszymi Linuxami dzieli przepaść. Jeśli weźmiemy pod uwagę dystrybucje takie, jak Ubuntu lub Mint, ich obsługa może okazać się prostsza niż Windowsa. Jak to możliwe? Otóż, chcąc zainstalować interesujący Cię program, nie musisz go nawet pobierać na dysk. Wystarczy, że go odszukasz w repozytorium i klikniesz zainstaluj.

Poza tym, podstawowa obsługa takiego systemu (o ile nie chcesz wprowadzać wymyślnych modyfikacji) jest prosta i oparta na zasadach zbliżonych do Windowsa.

Kurs Linux Ubuntu od podstaw

Kurs Linux Ubuntu od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Linux dla programisty

Kurs Linux dla programisty

Zobacz kurs Arrow
Kurs Linux dla web developera

Kurs Linux dla web developera

Zobacz kurs Arrow

Dlaczego warto korzystać z Linuxa?

Motywacji do pożegnania Windowsa i powitania Linuxa jest co najmniej kilka. Która będzie najbardziej przekonująca dla Ciebie - to zależy od tego, do jakiego celu i na jakie urządzenie poszukujesz systemu operacyjnego. Jest jednak również kilka zalet uniwersalnych, z korzyścią dla wszystkich użytkowników:

  • Dystrybucje są bezpłatne - nie wszystkie, ale zdecydowana większość. Z tego względu Linux jest często wybierany przez firmy, które mogą w ten sposób zaoszczędzić na koszcie wyposażenia w system kilkunastu lub kilkudziesięciu komputerów.

  • Wydajność - różnice w prędkości otwierania i zamykania systemu oraz programów dostrzega się natychmiast. Uruchomienia komputera z systemem Linuxa trwa zaledwie kilka sekund. Z tego powodu z Linuxa korzystają twórcy gier, a także na przykład Dreamworks i Pixar.

  • Bezpieczeństwo - od momentu zainstalowania Linuxa na swoim komputerze zapominasz o antywirusie, firewall i uporczywie powracających przypomnieniach o upływającej licencji lub konieczności skanowania dysku. Programy pobierasz w sprawdzonym repozytorium, a każda instalacja plików wymaga zatwierdzenia poprzez wpisanie hasła użytkownika. W tak prosty sposób można pozbyć się naprawdę irytującego problemu. To nie wszystko. Linux jest bezpieczniejszy również dlatego, ponieważ jest mniej kuszącym obiektem ataków hakerów, więc i mniej wirusów powstaje pod jego kod.

  • Prywatność - Linux Cię nie śledzi.

  • Stabilność - systemy oparte na Linux znane są z tego, że są stabilne i niezawodne. Z uwagi na ten atut, z Linuxa korzysta na przykład NASA, Giełda Papierów Wartościowych, Londyńska Giełda i wszystkie domy maklerskie w Polsce.

  • Baza bezpłatnych programów - w repozytoriach są dostępne aplikacje, które z powodzeniem zaspokoją podstawowe potrzeby każdego użytkownika. Wiele z nich to dokładnie te same programy, które dobrze znasz z Windowsa: LibreOffice, Gimp, FileZilla lub Thunderbird. Korzystasz tu również tych samych przeglądarek, np. Chrome lub Firefox. Choć nie wszystkie programy mają swoje wersje pod systemy Linuxa (najbardziej zaskakujący jest tu brak całej rodziny Adobe), zazwyczaj można znaleźć bardzo dobre aplikacje zastępcze.

darmowe programy na Linuxa

Dla kogo jest Linux?

Śmiało można powiedzieć, że z systemów opartych na jądrze Linuxa może korzystać każdy, o ile nie ogranicza go brak odpowiednio dostosowanego specjalistycznego oprogramowania. Bezwzględnie, znajomość specyfiki tego środowiska i co najmniej podstawowe umiejętności w obsłudze to must have każdego programisty. W tym przypadku bowiem, spotkanie z którymś z wariantów Linuxa w pracy to w zasadzie pewnik.


Opublikowane 25 listopada 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!