Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co to jest T-SQL?

Co to jest T-SQL?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów baz danych są bazy relacyjne, które można opisać jako zbiory tabel, połączonych ze sobą relacjami. Narzędziem wykorzystywanym do ich obsługi jest język SQL, umożliwiający dodawanie, modyfikowanie, wyszukiwanie i przetwarzanie danych w bazie. Jego znajomość jest wymagana nie tylko u administratorów baz danych, czy programistów, ale również na wielu innych stanowiskach, nie tylko w branży IT. Ma on jednak ograniczenia, które znikają przy zastosowaniu T-SQL. Co to jest T-SQL? Jakie daje możliwości? Zaraz wszystkiego się dowiesz!


Kurs T-SQL w Microsoft SQL Server od podstaw

Poznaj T-SQL i wykorzystaj pełen potencjał relacyjnych baz danych z Microsoft SQL Server. Dowiedz się więcej


T-SQL - co to jest?

Najprościej mówiąc, T-SQL (Transact-SQL) jest rozszerzeniem języka SQL. Umożliwia wykorzystanie instrukcji warunkowych, pętli, czy zmiennych. Z jego pomocą w łatwy sposób możemy tworzyć własne funkcje i procedury, co daje ogromne możliwości w codziennej pracy z bazami danych. Dużym plusem jest również możliwość łącznie języka T-SQL z tradycyjnym SQL. T-SQL jest wykorzystywany w MS SQL Server, czyli jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania bazami danych na rynku (obok m.in MySQL, czy PostgreSQL).

relacyjne bazy danych

Dlaczego warto znać Transact-SQL?

Przede wszystkim daje dużo dodatkowych możliwości w porównaniu do SQL. T-SQL jest wykorzystywany do zarządzania bazami relacyjnymi, czyli jednego z najczęściej stosowanych typów baz danych. Znajomość T-SQL może przydać się każdemu, kto korzysta w swojej pracy z Microsoft SQL Server, a więc nie tylko programistom, czy administratorom baz danych, ale również m.in.:

  • specjalistom Data Science i Big Data
  • specjalistom BI i analitykom
  • testerom
  • ekonomistom
  • administratorom systemów

Dobra znajomość T-SQL pozwoli Ci na automatyzację zapytań, a nawet zaprogramowanie bazy danych w taki sposób, by cała praca wykonywała się właściwie bez Twojego udziału. Jest to możliwe, ponieważ w Transact-SQL masz do dyspozycji elementy takie jak instrukcje warunkowe, pętle, obsługa transakcji, kursory i wyzwalacze. Niezwykle istotna jest również możliwość tworzenia własnych funkcji i procedur, a także obsługa błędów i wyjątków.

Język T-SQL

Jak widzisz dobra znajomość języka T-SQL pozwala zwiększyć efektywność pracy z bazami danych i daje mnóstwo dodatkowych możliwości w porównaniu do SQL. Jeżeli chciałbyś zwiększyć swoje kompetencje i nauczyć się T-SQL, mamy dla Ciebie rozwiązanie - Kurs T-SQL w Microsoft SQL Server od podstaw.

Co da Ci Kurs T-SQL w Microsoft SQL Server od podstaw?

  • Nauczysz się projektowania schematów i tworzenia struktur baz danych.
  • Dowiesz się jak wstawiać, modyfikować i wyszukiwać dane w bazie.
  • Zobaczysz jak posługiwać się poleceniami języka T-SQl i tworzyć zapytania.
  • Nauczysz się wykorzystywać konstrukcje takie jak IF, WHILE i nie tylko.
  • Dowiesz się jak posługiwać się transakcjami bazodanowymi i tworzyć własne funkcje oraz triggery.

Kurs prowadzi Witold Mrózek, Java Developer z wieloletnim doświadczeniem, który w swojej karierze zrealizował wiele projektów w branży bankowości i administracji publicznej. Posiada duże doświadczenie w pracy z bazami danych, a prywatnie jest fanem piłki nożnej i siatkówki.


Kurs T-SQL w Microsoft SQL Server od podstaw

Poznaj T-SQL i wykorzystaj pełen potencjał relacyjnych baz danych z Microsoft SQL Server. Dowiedz się więcejOpublikowane 28 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!