Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co to jest VPN i do czego służy?

Co to jest VPN i do czego służy?

Niewidzialny - to słowo klucz w sieci VPN. Dziś coraz więcej osób prywatnych, o firmach nie wspominając, nie pyta już o to czym jest VPN, ale które oprogramowanie wybrać. Dlatego jeśli jeszcze nie wiesz czym jest ten skrót, pora nadrobić zaległości. A otworzą się przed Tobą wrota do prawdziwego internetu. Pod słowem prawdziwy kryje się brak regionalnych blokad stron internetowych, brak cenzury, a za to dostęp do treści z praktycznie każdego cywilizowanego zakątka świata. VPN oprócz tego, że umożliwia zmianę lokalizacji i adresu IP, zwiększa bezpieczeństwo podczas sieciowych wędrówek. A tym samym trudniej nas wyśledzić.


Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Dowiedz się jak zabezpieczyć swój komputer i smartfon przed internetowymi oszustami. Poznaj metody działań cyberprzestępców i naucz się przed nimi skutecznie bronić. Dowiedz się więcej


O co chodzi z VPN, jakie są najpopularniejsze oprogramowania tego typu oraz czy można go mieć za darmo?


Co to jest VPN?

Skrót pochodzi od Virtual Private Network, czyli wirtualnej prywatnej sieci. Tworzą ją dostawcy oprogramowania i usług VPN, oferujący dostęp na zasadach subskrypcji. Dostawcy posiadają serwery w kilkunastu bądź kilkudziesięciu krajach. W lokalizacjach idących w setki i tysiące. VPN możemy kupić wraz z popularnymi programami antywirusowymi bądź niezależnie od nich. Natomiast VPN nie zastępuje antywirusa.

VPN

Jak działa VPN?

Na bardzo prostych zasadach i nie trzeba posiadać dużej wiedzy by z niego korzystać. Schemat działania wygląda tak, że po ściągnięciu oprogramowania, włączamy VPN (mamy też opcję wyłącz), wybieramy lokalizację i gotowe. Dostawca VPN daje nam adres IP z wybranego obszaru, np. z USA, dzięki czemu możemy korzystać z zasobów internetu blokowanych dla osób spoza kraju. Świetnym przykładem jest Netflix- mając VPN możesz mieć dostęp do amerykańskiego Netflixa.

Korzystając z VPN, zanim połączysz się z internetem, wchodzisz w prywatny tunel stworzony przez dostawcę, w którym wszystkie dane są szyfrowane. A w połączeniu ze zmienionym IP stajesz się anonimowym wędrowcą po wirtualnym świecie.

Program VPN bezpieczeństwo

Po co VPN?

O zaletach VPN można napisać bardzo dużo. Jest to nie tylko bezpieczne, ale i bardzo praktyczne rozwiązanie. Dlaczego?

  • Wszystko jest szyfrowane. Wędrując po stronach internetowych, korzystając z VPN, nie pozostawiamy po sobie śladów. Utrudniamy sprawę hakerom. Bezpiecznie korzystasz z maila, z bankowości internetowej, ściągasz pliki, wymieniasz się nimi. A nawet gdy trafią w niepowołane ręce, to bez klucza jest to ciąg dziwnych znaków.
  • Dostęp do treści bez względu na lokalizację. Omijasz wspomniane blokady i cenzurę internetu. Gdy wyjeżdżasz za granicę, możesz dzięki VPN mieć nadal lokalizację w Polsce. Z drugiej strony siedząc w kraju, możesz ustawić jako lokalizację USA, Hiszpanię, Kanadę itd. Korzystając z serwera VPN, pożyczysz tamtejszy IP.
  • Bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznych sieci. Lubisz jeść na mieście i korzystać z otwartych hotspotów WiFi? Dzięki VPN utrudnisz hakerom, którzy być może siedzą tuż obok, śledzenie siebie.

VPN - zmiana lokalizacji

Największą zaletą VPN jest bezpieczeństwo w sieci, choć warto pamiętać, że nie zastępuje on programu antywirusowego. Poza tym mamy dostęp do zagranicznych stron, treści, seriali, kanałów sportowych. A VPN możemy włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie.

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Zobacz kurs Arrow
Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Podstawy Networkingu oraz konfiguracji sieci w Linux

Kurs Podstawy Networkingu oraz konfiguracji sieci w Linux

Zobacz kurs Arrow

5 najlepszych VPN

  • ExpressVPN - Aplikacja dostępna jest na: Windows, Mac, Linux, iOS, Android i router. Pojedynczą subskrypcję wykorzystasz na różnych urządzeniach mobilnych. Mają serwery w 94 krajach, w 160 lokalizacjach. Wśród zalet wymienić można nieograniczony transfer, prostą obsługę, płynne działanie, szybki internet, support 24/7. Kosztuje około 8 dolarów miesięcznie, gdy wybierzesz abonament na 12 miesięcy.
  • SurfShark - Podobnie jak poprzednik, oferują aplikacje na różne systemy. Mają ponad 3000 serwerów w 65 krajach, 110 lokalizacjach. W pakiecie Surfshark One jest antywirus. Wśród zalet między innymi szybki internet i nielimitowane urządzenia, na których uruchomisz aplikację. Koszt od około 20 zł za miesiąc przy płatności za rok.
  • NordVPN - Ponad 5000 serwerów na obszarze 60 krajów. Intuicyjna obsługa i wiele funkcji. A wśród nich kilkuetapowe uwierzytelnienie, rozszerzenia przeglądarki, dedykowany adres IP. Jeden abonament dla maksymalnie sześciu urządzeń. Wybierając plan dwuletni, trzy miesiące w gratisie, a pozostałe za niecałe 3 euro.
  • CyberGhost - Ponad 7400 serwerów w różnych zakątkach świata, w 91 krajach. CyberGhost jest jest jednym z pionierów na rynku usług VPN. Jedną aplikację możesz mieć na siedmiu urządzeniach. Do tego jest łatwa w obsłudze. Kupując abonament na dwa lata, miesiąc wychodzi za niecałe 2 euro.
  • PureVPN - Ich serwery, w liczbie ponad 6500, zlokalizowane są w 140 krajach. Obsługują ponad 20 urządzeń, jednocześnie do 10 logowań, mają dzielone tunelowanie (pomiędzy PureVPN a dostawcą internetu) i dedykowany adres IP. Dwuletni abonament miesięcznie kosztuje niecałe 2,60 euro.
VPN zalety

Darmowe oprogramowanie

Wśród darmowych propozycji funkcjonalność jest uboga, chyba że zdecydujesz się na testowanie płatnej usługi. Wybierając VPN zazwyczaj pod uwagę bierzemy cenę, ale warto też przyjrzeć się innym aspektom, jak: liczba urządzeń, które można podciągnąć pod aplikację, szybkość, brak rejestrów, rodzaj szyfrowania. Wielu dostawców oferuje zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni (bądź dłużej), jeśli nie będziesz zadowolony z usługi.


Opublikowane 28 września 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!