Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czy na naukę angielskiego może być za późno?

Czy na naukę angielskiego może być za późno?

Czy Ty też uważasz, że jedynym czasem na naukę języków jest dzieciństwo? Cóż, pogląd ten podziela wielu dorosłych. Co więcej, bywa on argumentem za tym, aby z nauki zrezygnować. Warto sobie jednak zadać pytanie, czy “trudniejsze” oznacza “niemożliwe”? Czy jakiekolwiek badania potwierdzają tezę, że na naukę języka może być za późno? Kiedy przekraczamy tę magiczną granicę?


Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


nauka języka angielskiego

Wiek a zdolność do nauki języków

Jak wiemy, dzieci mają zdolność do szybkiego przyswajania nowych słów i struktur językowych. Ich mózgi bez kłopotu radzą sobie nie tylko z językami obcymi, ale też z ogromem informacji z innych dziedzin. To jeden z powodów, dla jakiego zwykło się mawiać, że najlepszy czas na naukę języka to wczesne dzieciństwo. Ale co z dorosłymi? Badania pod okiem neurologów pokazują, że mózg dorosłego również posiada plastyczność. Oznacza to, że zdolność do nauki nie zanika ot tak po prostu wraz z wiekiem. W rzeczywistości, dorośli mogą uczyć się równie skutecznie, choć mogą potrzebować więcej czasu i regularności.

nauka języka angielskiego w grupie

Nauka języków a badania

Okazuje się, że zdolności lingwistyczne są obszarem od dawna interesującym naukowców i specjalistów. Zwracają oni uwagę na aspekty, które mogą umknąć potencjalnemu uczniowi, a są ważnym argumentem w dyskusji:

  • Nie tylko naturalna chłonność dziecięcych umysłów jest odpowiedzialna za lepsze wyniki w nauce języków. Warto zauważyć, że (zwłaszcza obecnie) dzieci nieświadomie uczą się z pomocą immersji językowej. W wolnym czasie otaczają się językiem obcym w ramach własnego hobby lub rozrywki. Słówka, zwroty i konstrukcje gramatyczne utrwalają się w ich pamięci samoczynnie.

  • Dzieci mają czas wolny, którego brakuje dorosłym. Poza szkołą i nauką nie są obarczone w takim samym stopniu obowiązkami domowymi jak ich rodzice.

  • Dzieciom brakuje bardzo ważnego elementu, który napędza tempo nauki. Jest to motywacja, której pod dostatkiem mają dorośli nastawieni na realizację celu.

  • Wraz z wiekiem zdobywa się doświadczenie i świadomość, że na sukcesy trzeba zapracować. Dorosłym łatwiej jest pogodzić się z popełnianymi błędami, ponieważ rozumieją, że nauka wymaga czasu i treningu. Nie poddają się tak łatwo i nie działają impulsywnie.

  • Dorosłych cechują lepiej rozwinięte zdolności poznawcze, dzięki którym łatwiej opanowują systematykę języka i gramatykę.

Nauka języka angielskiego - różne pokolenia

Metody nauki dostosowane do wieku

Dobranie odpowiedniej metody do wieku, zasobów czasu i umiejętności - oto klucz do skutecznej nauki języka. Dzieci uczą się poprzez zabawę i interakcje, dorośli jednak wymagają bardziej strukturalnego podejścia. Oto sposoby nauki, które uznawane są za najlepsze:

Kursy online i aplikacje

Rozwój technologii sprawił, że kursy, szkolenia i korepetycje stały się ogólnodostępne. Wystarczy łącze internetowe i smartfon, aby odbyć kompletny, profesjonalny kurs językowy. Jest on wygodną i ciekawą propozycją szczególnie dla dorosłych, którzy lubią podążać za logicznie ustalonym planem nauki.


Kurs Angielski dla początkujących - poziom A2

Wskocz na wyższy poziom angielskiego, dzięki praktycznym lekcjom i interaktywnym ćwiczeniom. Zyskaj pewność w rozmowach, opanuj przydatne słownictwo, zwroty i nie daj się angielskiej gramatyce! Dowiedz się więcej


Wymiana językowa

Interakcja z osobami mówiącymi w języku obcym to doskonały sposób na ćwiczenia praktyczne. Można ją wprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to spotkania z native speakerami, udział w warsztatach lub obozach językowych. Drugim jest skorzystanie z platform językowych, zrzeszających użytkowników z całego świata. Dzięki nim bez trudu znajdziesz towarzysza do rozmowy w obcym języku, nie tylko angielskim, ale też i włoskim, niemieckim, francuskim czy hindi.

Zanurzenie w języku - immersja językowa

Metoda zanurzenia zakłada otaczanie się językiem na co dzień. Można zacząć od zmiany języka w urządzeniach elektronicznych, oglądania filmów i seriali w oryginale, słuchania muzyki czy podcastów w obcym języku. Taka immersja pozwala na oswojenie się z brzmieniem języka i uczynienie go częścią codzienności. Uczy też zakresu słownictwa, który rzadko można spotkać w tradycyjnych podręcznikach.

Nauka języka angielskiego online

Blended learning

Czyli, w tłumaczeniu, kształcenie mieszane. Jest to metoda nauczania języków, łącząca tradycyjne techniki z elementami e-learningu. Jej założeniem jest zintegrowanie kontaktu ucznia z nauczycielem z samodzielną nauką, opartą na e-learningu. Niewątpliwą zaletą takiego podejścia są ciekawsze i dopasowane do potrzeb ucznia ćwiczenia służące utrwalaniu wiedzy. Z drugiej strony, istnieje możliwość konsultacji i korekty błędów - na których dorosłym zazwyczaj bardzo zależy.

Dlaczego warto uczyć się języka obcego w wieku 40, 50, 60 lat?

Nauka języka w późniejszych latach życia jest nie tylko możliwa, nie tylko może być skuteczna, ale też jest bardzo zdrowa! Spójrzmy na garść faktów:

  • Nauka języka to doskonały trening dla mózgu - poprawia pamięć i zdolności poznawcze.

  • Dzięki uczeniu się i praktykowaniu języka obcego można opóźnić pierwsze symptomy demencji starczej aż o ponad 4 lata.

  • Udowodniono, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera z pomocą nauki języka obcego mogą łagodzić jej przebieg…

  • … Udowodniono również, że znajomość co najmniej jednego języka obcego może uchronić przed zachorowaniem na tę chorobę.


Nauka języka angielskiego - robienie notatek

Podsumowanie

Czy na naukę języka obcego może być za późno? Absolutnie nie. “Magiczna granica”, po której nauka przestaje mieć sens, nie istnieje. Wiek w tym przypadku nie jest przeszkodą, lecz - gdy odpowiednio nań spojrzeć - ogromną zaletą, która może przyczynić się do Twojego sukcesu.

Nie pytaj więc, czy warto i czy nie jest za późno. Zadaj sobie pytanie - kiedy zaczynasz?


Opublikowane 27 grudnia 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!