Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czy potrzebujesz studiów, żeby znaleźć pracę w IT?

Czy potrzebujesz studiów, żeby znaleźć pracę w IT?

Studia informatyczne bez wątpienia ułatwiają znalezienie pracy w branży IT. Co jednak, gdy ich nie skończyłeś, a masz ochotę się przebranżowić? Co jeżeli chciałbyś być programistą, ale posiadasz jedynie dyplom z uniwersytetu? Po pierwsze: uświadom sobie, że nie wszystko jest stracone! Badania dowodzą, że coraz więcej osób, które nie są informatykami, rozpoczynają karierę jako web developerzy czy testerzy programowania. Jak to jest możliwe? Sprawdź.


Kurs Testowanie oprogramowania w praktyce - techniki i narzędzia

Poznaj narzędzia i techniki manualnego testowania oprogramowania. Naucz się zarządzać defektami, testować różne typy aplikacji i tworzyć dokumentację testową. Dowiedz się więcej


Najważniejsze informacje o branży IT

Zacznijmy od tego, iż branża IT to – tak naprawdę – rynek pracownika. Oznacza to, że to osoby zatrudniane w firmach mogą dyktować pracodawcom warunki. Niewątpliwe wiąże się to z niedoborem kadr w IT. W Polsce brakuje w tym momencie 50 tys. programistów, a w całej Unii Europejskiej aż 600 tys. specjalistów z tej branży. Poszukiwani są oni nawet mimo pandemii, jednak – jak się okazuje – odpowiednie kompetencje cyfrowe posiada zaledwie 3 proc. specjalistów. To z kolei sprawia, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby początkujące oraz inwestują w kształcenie własnych pracowników.

Stanowisko pracy IT

Ze względu na niż demograficzny zbyt mało osób kończy obecnie studia informatyczne. A jak mówią dane przedstawione przez Randstad, aż 10 proc. kandydatów aplikujących na stanowiska w IT nie ma w ogóle wykształcenia wyższego, jedna trzecia z nich ukończyła kursy stacjonarne lub internetowe, natomiast 46 proc. to absolwenci kierunków niezwiązanych z informatyką.

Czy można znaleźć pracę w IT, nie będąc informatykiem?

W internecie mnóstwo zainteresowanych szuka odpowiedzi na pytanie, czy praca w IT bez dyplomu informatyka jest możliwa. W związku z tym, pojawia się w sieci również mnóstwo historii, w których „nie-informatycy” opowiadają, w jaki sposób weszli do branży, skończywszy wcześniej np. studia humanistyczne. Być może również masz znajomego, który nagle z nauczyciela biologii w gimnazjum stał się programistą baz danych. Takich historii jest sporo i z pewnością usłyszysz ich jeszcze więcej, a to najlepszy dowód, że nie potrzebujesz specjalistycznych studiów, aby znaleźć pracę w IT.

Co na ten temat mówią liczby? Warto przyjrzeć się samej strukturze zespołów zatrudnionych w firmach i korporacjach. Jak się okazuje, często na kilku programistów w teamie tylko jeden z nich jest po studiach informatycznych. Co więcej, nieraz są to osoby, które w świecie IT zaczęły działać dopiero po 40. roku życia.

praca zdalna - programowanie

Jaką pracę można znaleźć w IT bez studiów technicznych?

Do tej pory mówiliśmy głównie o programistach, jednak – co warto zaznaczyć – branża IT oferuje również szereg innych, atrakcyjnych ofert pracy. Poniżej opisujemy jedynie trzy przykłady zawodów, na które polecamy zwrócić uwagę.


Sprawdź, która ścieżka kariery w IT jest dla Ciebie

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.


1. Tester manualny

Testerzy manualni, czyli – innymi słowy – testerzy oprogramowania, to jedni z najczęściej poszukiwanych specjalistów w branży IT. Ważne jest to, że relatywnie szybko można się do tego zawodu przekwalifikować. Co więcej, na testerów czeka atrakcyjne wynagrodzenie oraz ogromna szansa na zatrudnienie i dotyczy to nawet osób bez doświadczenia. Po dwóch latach w branży zarabiają oni średnio 6 tys. zł miesięcznie, natomiast starsi specjaliści mogą liczyć na około 9 tys. zł.

2. Technical Writer

Technical Writer to zawód, który określany jest również mianem „techwritera” oraz „technicznego copywritera”. Czym się on zatem zajmuje? Głównie tworzeniem i redagowaniem specyfikacji technicznych oraz instrukcji obsługi. Niejednokrotnie opracowuje on także szkolenia oraz filmy instruktażowe. Wszystko to ma prowadzić do jednego celu: poprawnej obsługi systemu lub aplikacji przez zwykłego użytkownika. Mówi się, że jest to dobry zawód dla humanistów, którzy pragną się przebranżowić. Zarobki nie są tu z reguły tak wysokie, jak u testerów, jednak w przypadku seniorów średnio oscylują one na poziomie 4-7,5 tys. zł. Na najwyższą pensję może liczyć kierownik działu dokumentacji, który zarabia od 5 do 10 tys. zł. Sprawdź inne nasze artykuły i dowiedz się jak zostać copywriterem oraz jak zacząć zarabiać na pisaniu.

Kurs Copywriting - jak tworzyć treści, które sprzedają

Kurs Copywriting - jak tworzyć treści, które sprzedają

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Kurs Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Zobacz kurs Arrow
Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Zobacz kurs Arrow
3. Scrum Master

Scrum Master to zawód o dość enigmatycznej nazwie. Jak w takim razie należy ją rozumieć? „Scrum” to termin wywodzący się z piłki nożnej. Wyobraź sobie, że zawodnicy mają jeden wspólny cel: przesuwanie piłki do przodu oraz skracanie dystansu, który dzieli ich od zdobycia gola. Osiągnięcie tego celu nie jest jednak proste: zawodnicy muszą pracować nad tym wspólnie, w wielu następujących po sobie etapach. Podobnie w firmie zespół ma jeden wspólny cel, jakim jest realizacja projektu lub przygotowanie produktu. Scrum Master czuwa tu nad ramami postępowania w oparciu o odpowiednie metodyki, dzięki czemu można wspólnie osiągnąć sukces, najczęściej w zakresie rozwoju oprogramowania. Aby aplikować na to stanowisko, zwykle wystarczy roczne doświadczenie w IT. Najgorzej wynagradzani Scrum Masterzy mogą liczyć na około 7 tys. zł miesięcznie.

kobieta pracująca w branży IT

Sprawdź, która ścieżka kariery w IT jest dla Ciebie

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.Opublikowane 12 października 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!