Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czy programista musi znać język angielski

Czy programista musi znać język angielski

Wystarczy prześledzić choćby kilka ofert pracy z sektora IT, by zorientować się, że znajomość języka obcego jest tu konieczna. Angielski zajmuje w tej branży szczególne miejsce, a od kandydatów często się oczekuje biegłości w posługiwaniu tym językiem co najmniej na poziomie komunikatywnym. Należałoby więc odpowiedzieć sobie na pytanie nie czy, ale dlaczego programista musi znać język angielski? Czy programowanie bez znajomości tego języka nie jest możliwe?


Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1
5.0
star star star star star
(1 ocen)

Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


angielski w pracy programisty

Język angielski w pracy programisty

Na początku 2021 roku Bulldogjob przeprowadził badanie w społeczności IT. Jego wyniki wykazały, że 100% uczestników badania zadeklarowało znajomość języka angielskiego. Jednocześnie, 70% ankietowanych stwierdziło, że lepsze umiejętności lingwistyczne byłyby pomocne na zajmowanych przez nich stanowiskach. Dlaczego? Jak przyznaje wielu programistów, rozpoczynając karierę w zawodzie nie spodziewali się, jak dużym ułatwieniem jest znajomość języka angielskiego. Nie jest on konieczny, by móc kodować, ale pomaga w doskonaleniu umiejętności i stwarza więcej perspektyw awansu.

Znajomość angielskiego w IT

Międzynarodowe środowisko

Jednym z powodów, dla jakiego firmy oczekują od kandydatów znajomości angielskiego jest coraz bardziej widoczna współpraca międzynarodowa. Największe korporacje na rynku mają swe korzenie na rynkach zachodnich, a na stanowiskach menadżerskich często zasiadają osoby z różnych krajów. W takiej firmie można się spodziewać, że angielski będzie obowiązującym językiem komunikacji dla wszystkich członków zespołu. W tym języku pracownicy wymieniają korespondencję i prowadzą rozmowy na tematy zawodowe, jak również prywatne.

Jednak nawet nasze rodzime przedsiębiorstwa chętnie nawiązują kontakty z firmami z całego świata. Współpraca nad jednym projektem z kolegą lub koleżanką z dowolnego punktu na globie jest zatem bardzo prawdopodobna. Możliwe również, że firma będzie realizować zlecenie dla kontrahenta zza granicy - w takim wypadku wszelka dokumentacja i korespondencja będą wymagać znajomości języka angielskiego.

znajomość angielskiego w pracy w IT

Język angielski a rozwój zawodowy

Nie trzeba znać języka angielskiego, żeby nauczyć się programowania. Można znaleźć wiele świetnych kursów w języku polskim, które wprowadzą w świat kodowania i przygotują do pracy w zawodzie. Na tym jednak żaden programista nie może spocząć, ponieważ w IT wiele i szybko ulega zmianom. Aby za nimi nadążać (a nie podążać daleko w ogonie), trzeba sięgać do źródeł anglojęzycznych. Topowe blogi, tutoriale, a przede wszystkim dokumentacja - są dostępne w języku angielskim. Tam programiści czerpią najświeższą, aktualną wiedzę i podnoszą swoje kompetencje.

Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak pisać czysty kod - dobre praktyki programowania

Kurs Jak pisać czysty kod - dobre praktyki programowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs Produktywny programista - techniki i narzędzia no-code

Kurs Produktywny programista - techniki i narzędzia no-code

Zobacz kurs Arrow

Język angielski a składnia języków programowania

Angielski jest podstawą języków programowania, będąc źródłem nomenklatury wielu komend. Niektóre funkcjonują jako skróty (np. bg od background), a inne w całości stanowią angielskie zwroty: none, border, not found, display, while, itd. Przystępując do nauki programowania bez znajomości języka angielskiego, trzeba te wszystkie słówka i frazy opanować, by rozumieć kod. Nie są to, co prawda opasłe tomy do przyswojenia, ale szybciej i łatwiej przebiega nauka, gdy są już dobrze znane.

angielski w składni języków programowania

Dobre praktyki w pracy programisty

Z uwagi na fakt, że angielski uznawany jest za główny język w komunikacji międzynarodowej, komentarze umieszczane w kodzie tworzy się właśnie w tym języku. Jeśli więc programista wprowadza modyfikacje lub tworzy nowe fragmenty kodu, opatruje je z reguły objaśnieniami po angielsku, nie w języku polskim. Konsekwentnie, w tym języku należy również tworzyć własne elementy kodu jak np. klasy, zmienne, funkcje, a także dokumentację do zbudowanego oprogramowania.

Perspektywy zawodowe

Jeszcze przed nastaniem pandemii, która spopularyzowała pracę w trybie home office, zawód programisty uchodził za ten, który daje najwięcej swobody. To właśnie w tej branży upatruje się największe szanse na spełnienie marzeń o pracy z dowolnego zakątka na świecie. Co za tym idzie, można też pracować dla firmy zlokalizowanej w dowolnym kraju. Mieszkać w Polsce, a pracować dla firmy z USA lub Kanady? Dlaczego nie! Jednak, aby to osiągnąć kandydat musi znaleźć interesującą go ofertę i pomyślnie przejść przez proces rekrutacji. Ten z kolei - nie tylko na rynku międzynarodowym, lecz coraz częściej również na rynku krajowym - przebiega w całości w języku angielskim. Kandydat, który nie posługuje się tym językiem, jest wykluczony i traci szanse na wiele obiecujących stanowisk.

angielski a perspektywy zawodowe w IT

Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Zobacz co powinieneś umieć na start, gdzie szukać pracy i jak poradzić sobie podczas zadań rekrutacyjnych Dowiedz się więcej


Podsumowanie

Czy zatem programista musi znać język angielski? Jak widać, stawiane przed kandydatami wymagania mają swoje pełne uzasadnienie w praktycznym wykonywaniu zawodu. Znajomość języka angielskiego przynosi korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i dla samego pracownika. Otwiera dostęp do profesjonalnych, zaawansowanych źródeł wiedzy, daje większe możliwości w sprawnej komunikacji w kontaktach międzynarodowych i elastyczność w dopasowaniu się do wymagań rynku. Jeśli więc poważnie myślisz o karierze w branży IT i masz ambicje, by zostać dobrym programistą - nie zapomnij o doskonaleniu języka angielskiego.


Opublikowane 21 marca 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!