Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Sztuczna inteligencja szybko wkroczyła do świata technologii i nic nie wskazuje na to, żeby miała kiedykolwiek ustąpić. Jedni widzą w niej szanse, inni zagrożenia. Czy może w bliższej lub dalszej przyszłości zastąpić programistów? Czy ludzkie umiejętności kodowania i projektowania mogą zostać przebite przez maszynowe algorytmy? Pomyślmy.


Kurs Jak wykorzystać ChatGPT w biznesie i marketingu

Poznaj przydatne scenariusze wykorzystania ChatGPT. Dowiedz się jak tworzyć skuteczne polecenia dla AI, które pozwolą Ci zautomatyzować pracę i rozwiązać realne problemy w biznesie i marketingu. Dowiedz się więcejSztuczna inteligencja a obawy na rynku pracy

Najlepszym dowodem na to, że sztuczna inteligencja zatrzęsła rynkiem pracy, są rezultaty prowadzonych badań. Jedno z takich badań powstało przy współpracy CPL Poland, Just Join IT i RocketJobs.pl. Jego celem było sprawdzenie stosunku pracowników i pracodawców w branży IT do AI, opanowującej technologie. Jakie wyniki uzyskano? Ciekawe:


 • 44% ankietowanych pracowników obawia się, że rozwój AI doprowadzi do wzrostu bezrobocia.
 • Ponad 60% pracowników widzi w sztucznej inteligencji jednocześnie szanse i zagrożenia.
 • 23% pracowników wyraziło zaniepokojenie o well-being. Spodziewają się, że AI podkręci wymagania pracodawców wobec pracowników, co przełoży się na wyższy poziom stresu.
 • 27% badanych pracowników obawia się, że zaawansowane algorytmy zostaną wykorzystane do monitoringu pracy, co zdusi kreatywność i poczucie samodzielności.

AI

Jakich odpowiedzi udzielili z kolei pracodawcy?

 • 77% z nich widzi w AI szanse i zagrożenia zarazem.
 • 62% liczy, że wraz z wdrażaniem rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji produktywność firm wzrośnie.
 • 53% uznało, że dzięki AI wzrośnie komfort pracy pracownika.
 • 91% spodziewa się zmian w zawodach - powstania nowych i zaniku wybranych obecnych.

Jak widać, oczekiwania i obawy tych dwóch grup respondentów oscylują wokół podobnych zagadnień. Uderzający jest jednak fakt, że pracodawcy wobec AI żywią nadzieje i widzą w niej szanse. Pracownicy z kolei mają o wiele więcej obaw. Czy słusznie?


AI

Obecny stan sztucznej inteligencji

Miniony rok bez wątpienia był rokiem boomu na sztuczną inteligencję, która błyskawicznie zyskała na popularności za sprawą narzędzi generatywnych, jak ChatGPT i Midjourney. Równie szybko zdobyła szerokie grono pasjonatów oraz co najmniej tak samo liczne grono sceptyków. Pierwsze wrażenia rzeczywiście były oszałamiające. Okazało się bowiem, że można wyprodukować narzędzia, które tworzą teksty, obrazy, tłumaczą, piszą konspekty, prowadzą analizy, budują całe koncepcje działań marketingowych. Choć AI jest obecna w naszym życiu już od jakiegoś czasu, dopiero teraz stała się “namacalna” i ogólnodostępna. Jednocześnie, pokazała, że nie jest doskonała i z pewnością sporo czasu jeszcze minie zanim zastąpi człowieka. Dlaczego?


 • Nadal czynnik ludzki jest niezbędny do tego, aby wyznaczać i weryfikować zlecone zadania.
 • AI się myli, często nie wiedząc o tym.
 • Sztuczna inteligencja nie jest tak elastyczna, jak umysł ludzki. Tym samym, powiela raz zastosowane wzorce, może się dopuszczać plagiatu.
 • Generatywna AI miewa problemy ze zrozumieniem potrzeb i intencji użytkownika. Niejednokrotnie polecenie należy modyfikować zanim uzyska się pożądany rezultat.

AI

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Skupmy się więc na programistach i głosach, że ich praca stanie się niepotrzebna. Już na powyższych przykładach widać, że w chwili obecnej i w najbliższej przyszłości AI programistom nie zagraża. Czynnik ludzki w tej branży jest nie tylko ważny, lecz wręcz niezbędny. Sztuczna inteligencja generatywna popełnia zbyt dużo błędów, aby można było jej powierzyć jakikolwiek projekt bez dozoru i ograniczonego zaufania. Warto jednak mieć na uwadze, że AI to nie tylko automaty do tworzenia, to również narzędzia wspomagające pracę programisty. Zatrzymajmy się przy nich.


Kurs Machine Learning - projektowanie sieci neuronowych

Kurs Machine Learning - projektowanie sieci neuronowych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak wykorzystać ChatGPT w biznesie i marketingu

Kurs Jak wykorzystać ChatGPT w biznesie i marketingu

Zobacz kurs Arrow

Jedno z najbardziej popularnych to GitHub Copilot. To w nim właśnie wielu programistów widzi zagrożenie. Dlaczego? Ponieważ dedykowany jest wspieraniu procesu kodowania, poprzez podpowiedzi i sugestie w czasie rzeczywistym. Potrafi rozpoznać kontekst zapisu, dzięki czemu podsuwa gotowe składnie, klasy, funkcje itd. Słowem kluczem jest tu jednak “wspieranie”, a nie wyręczanie. Copilot powinien być traktowany jak dobry przyjaciel, który służy radą, a nie rywal czyhający na Twoją posadę. Dokładnie tak samo warto spojrzeć na AI ogólnie - jak na wsparcie i pomocnika, którego dotychczas nigdy nie było.

AI

Sztuczna inteligencja a przyszłość programistów

Choć można z całą pewnością powiedzieć, że zawód programisty nie zniknie z rynku pracy, sztucznej inteligencji nie powinniśmy ignorować. Technologie prą do przodu i, chcąc nie chcąc, musimy się temu podporządkować. Już dziś istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinach, których wcześniej nie znaliśmy:

 • Data Analyst i Data Science
 • NLP - Natural Language Processing
 • Machine Learning
 • Zarządzanie danymi
 • Deep Learning


I wiele więcej. Wniosek nasuwa się sam - programowanie i programiści pozostaną, ale branża już nigdy nie będzie wyglądać tak, jak wcześniej. Dokształcanie się i poważne myślenie o własnym rozwoju jest obecnie już nie tylko rozsądne, ale wręcz niezbędne. Dorównywanie kroku technologiom i baczna obserwacja sztucznej inteligencji są najlepszą strategią na pewne i bezpieczne jutro w sferze zawodowej.


Opublikowane 7 lutego 2024 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!