Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość firmy?

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość firmy?

Większość początkujących przedsiębiorców w obawie o pomyłki i trudności formalne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje się na skorzystanie z usług księgowych. Samodzielne prowadzenie księgowości faktycznie może stanowić nie lada wyzwanie. Żeby uniknąć kosztownych błędów, należy dokładnie zgłębić temat i zwracać uwagę na częste zmiany w prawie. Wysiłek może się jednak opłacić, bo samodzielne dbanie o księgowość firmy, to coś znacznie więcej niż tylko oszczędność pieniędzy. O korzyściach związanych ze znajomością podstaw księgowości, dowiesz się więcej z tego artykułu.


Kurs Podstawy księgowości dla przedsiębiorców

Opanuj podstawy księgowości i śpij spokojnie, prowadząc biznes. Dowiedz się jak kalkulować koszty, rozliczać VAT, korzystać z ulg, prowadzić ewidencję księgową i wiele więcej. Dowiedz się więcej


prace księgowe w firmie

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy - wady i zalety

Wady i zalety samodzielnego prowadzenia działalności firmy mogą się różnić w zależności od aspektów takich jak forma prowadzonej działalności, wielkość firmy, liczba zatrudnionych pracowników, czy branża. Możemy jednak wyróżnić kilka uniwersalnych plusów i minusów.

Zalety:
 • Oszczędność finansowa - unikamy kosztów związanych z korzystaniem z usług biura rachunkowego.
 • Lepsza znajomość przepisów - możemy lepiej zadbać o bezpieczeństwo firmy.
 • Łatwość w podejmowaniu korzystnych decyzji, związanych z wyborem formy opodatkowania, korzystaniem z ulg, odliczeń itp.
 • Większa świadomość i pełna kontrola nad finansami firmy.
 • Dyskrecja - wrażliwe dane o finansach firmy zostają tylko u nas.

Wady:
 • Konieczność poświęcenia czasu na poznanie przepisów i zdobycie wiedzy dotyczącej prowadzenia księgowości.
 • Większa ilość obowiązków związanych z prowadzeniem firmy.
 • Konieczność pilnowania terminów wpłat, wypełniania deklaracji, itp.

przygotowywanie dokumentacji księgowej w działalności gospodarczej

Samodzielne prowadzenie księgowości - czy warto?

Decyzję o samodzielnym prowadzeniu księgowości firmy każdy przedsiębiorca powinien podjąć indywidualnie, w zależności od sytuacji w jakiej się znajduje. Na tego typu rozwiązania najczęściej decydują się małe firmy, które nie generują dużej liczby faktur i dokumentów. Dużą pomocą mogą okazać się darmowe programy księgowe, które wyręczają przedsiębiorców w obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, czy kwotę podatku VAT.

Samodzielne prowadzenie księgowości to również świetna okazja do lepszego zrozumienia swojego biznesu, a znajomość podstaw na pewno przyda się wszystkim przedsiębiorcom, również tym, zlecającym prowadzenie księgowości na zewnątrz. Zorientowanie w tym temacie to bardziej świadome zarządzanie firmą, łatwiejszy kontakt z księgowymi, a nawet dodatkowe pomysły na firmowe oszczędności.

Do samodzielnego prowadzenia księgowości trzeba się rzetelnie przygotować, mając świadomość, że nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, koniecznie sprawdź nasz Kurs Podstawy księgowości dla przedsiębiorców.

Co da Ci Kurs Podstawy księgowości dla przedsiębiorców?

 • Dowiesz się jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania
 • Poznasz zasady rozliczania i kalkulacji podatku w zależności od formy opodatkowania
 • Nauczysz się prowadzenia ewidencji środków trwałych, rozliczania VAT i korzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń
 • Opanujesz prowadzenie ewidencji w forme Księgi Przychodów i Rozchodów oraz ksiąg rachunkowych, czyli tzw. pełnej księgowości.

i znacznie więcej!Szkolenie prowadzi Monika Krupa, księgowa z 18-letnim doświadczeniem. Autorka kursu pracowała na stanowiskach takich jak: Główna Księgowa, Menadżer zespołu księgowego oraz biegły księgowy przy Sądzie okręgowym w Siedlcach. Obecnie prowadzi własne biuro rachunkowe.


Kurs Podstawy księgowości dla przedsiębiorców

Opanuj podstawy księgowości i śpij spokojnie, prowadząc biznes. Dowiedz się jak kalkulować koszty, rozliczać VAT, korzystać z ulg, prowadzić ewidencję księgową i wiele więcej. Dowiedz się więcejOpublikowane 26 kwietnia 2022 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!