Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym jest Excel BI? Poznaj Power Query, Power Pivot i Power Map

Czym jest Excel BI? Poznaj Power Query, Power Pivot i Power Map

Większości użytkowników Excela, skrót BI wciąż niewiele mówi. Choć popularność narzędzi Business Intelligence cały czas rośnie, a w niektórych obszarach ich znajomość staje się wręcz wymogiem, niektórzy użytkownicy nie mają świadomości ich istnienia. Czym więc jest Business Intelligence? Jak wykorzystać narzędzia BI w Excelu? Zapraszamy do lektury!


Kurs Excel i narzędzia BI - efektywna praca z danymi

Wykorzystaj dodatki Business Intelligence w Excelu i przyspiesz swoją pracę z danymi. Opanuj podstawy języka DAX, naucz się łączenia danych z różnych źródeł, ich modelowania i wizualizacji. Dowiedz się więcej


Co to jest BI?

Jak pewnie się domyślasz, BI to skrót od terminu Business Intelligence. Pojęcie to trudno trafnie przetłumaczyć na język polski, ale najczęściej używa się tu określenia Analityka biznesowa. Głównym celem BI jest przekształcenie danych z różnych źródeł na konkretne, przejrzyste i zrozumiałe informacje, umożliwiające podjęcie trafnych decyzji i działań biznesowych. Business Intelligence zakłada również pominięcie działu IT w procesie zbierania i analizy danych oraz natychmiastowe tworzenie raportów. Dlatego narzędzia BI powinny umożliwiać łączenie się z bazami danych i wykonywanie analiz niemal w czasie rzeczywistym.

Rozumiejąc czym jest Business Intelligence, możemy łatwo domyślić się, czym jest Excel BI. A są to zwyczajnie narzędzia rozszerzające możliwości Excela, pozwalające wykorzystać go w działaniach Business Intelligence. Należą do nich głównie: Power Query, Power Pivot i Power Map. Do czego służy każde z nich?

Excel BI

Co to jest Power Query?

Power Query jest narzędziem typu ETL (skrót od: Extract, Transform, Load), które pozwala automatyzować pracę w Excelu i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Umożliwia pozyskiwanie danych z wielu źródeł (również zewnętrznych), ich łączenie, przekształcanie oraz tworzenie połączenia i automatyczne odświeżanie danych. Z jego wykorzystaniem łatwo pobierzesz dane m.in. z innych skoroszytów Excela, plików CSV, baz danych i nie tylko. Zaawansowani użytkownicy mogą wykorzystać również język M, który umożliwia tworzenie komend, poleceń i skryptów, co jeszcze bardziej rozszerza możliwości Power Query.

Co to jest Power Pivot?

Głównym zadaniem dodatku Power Pivot jest tworzenie modelu danych. Na jego podstawie możemy później generować raporty z wykorzystaniem tabel przestawnych. Do Power Pivot możemy importować dane z Power Query, a ponadto pracować na ogromnych zbiorach danych i dostosowywać je poprzez łączenie tabel czy ukrywanie kolumn. Power Pivot umożliwia tworzenie niezwykle zaawansowanych kalkulacji. W tym celu mamy również do dyspozycji język DAX (Data Analysis Expressions), który znacznie rozszerza standardowe możliwości Excela, umożliwiając wykonywanie zaawansowanych obliczeń i zapytań.

Co to jest Power Map?

Power Map jest narzędziem do wizualizacji danych. Umożliwia tworzenie wykresów na mapie płaskiej lub trójwymiarowej. Pozwala odnaleźć cenne informacje, które mogły być niewidoczne, np. w widoku tabeli lub wykresu 2D. Użytkownicy mają do dyspozycji wiele ciekawych wykresów oraz możliwość tworzenia kilku warstw na mapie. Analizy można zapisywać również jako pliki wideo.

wizualizacja w Excel BI

Jak nauczyć się Excel BI?

Prawdopodobnie najszybszym sposobem na opanowanie dodatków Business Intelligence Excela, będzie odpowiednia dawka praktyki poukładana w prawidłowy sposób. Dlatego jeżeli chciałbyś zacząć przygodę z dodatkami BI w Excelu i nauczyć się wykorzystywać je w praktyce, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie - Kurs Excel i narzędzia BI - efektywna praca z danymi.

Co da Ci Kurs Excel i narzędzia BI - efektywna praca z danymi?

  • nauczysz się importować i oczyszczać dane w Power Query
  • dowiesz się jak modelować dane w Power Pivot
  • poznasz podstawy języka M i języka DAX
  • nauczysz się wizualizować dane przy pomocy Power Map
  • poznasz podstawy obsługi Power BI - programu skupiającego wszystkie dodatki BI Excela w jednym narzędziu, poszerzającym ich możliwości
  • dowiesz się jak zautomatyzować raportowanie, wykorzystać zaawansowane możliwości tabel przestawnych, wykorzystywać i scalać dane z różnych źródeł i znacznie więcej!

Kurs prowadzi Dominik Trznadel, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako analityk danych. Auto kursu zajmuje się prowadzeniem szkoleń z narzędzi Microsoft Office, a w szczególności Excela i VBA. Uwielbia dzielić się wiedzą i usprawniać procesy analityczne.


Kurs Excel i narzędzia BI - efektywna praca z danymi

Wykorzystaj dodatki Business Intelligence w Excelu i przyspiesz swoją pracę z danymi. Opanuj podstawy języka DAX, naucz się łączenia danych z różnych źródeł, ich modelowania i wizualizacji. Dowiedz się więcejOpublikowane 23 grudnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!